leczenie

Jak leczyć swędzące zmiany na stopach? Podpowiadamy!

Swędzące zmiany na stopach? Sprawdź, jak je leczyć!

Swędzące stopy mogą być niegroźną przypadłością lub objawem poważnej choroby. Dolegliwość czasem może być tak uporczywa, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Drapanie wtedy przynosi jedynie chwilową ulgę, a w żaden sposób nie rozwiązuje problemu.

Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny swędzących zmian na stopach i jak je leczyć domowymi sposobami.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie mogą być przyczyny swędzących stóp,
 • jak leczyć swędzące stopy,
 • jak zapobiegać chorobom stóp.

Jakie są najczęstsze przyczyny zmian w obrębie stóp?

Sporadyczne swędzenie raczej nie powinno nas zaniepokoić. Naszą czujność powinno za to wzbudzić bardzo silne uczucie swędzenia, które uprzykrza nam życie praktycznie przez cały czas, a w dodatku towarzyszą mu dodatkowe objawy. 

Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych przyczyn swędzenia stóp.

Grzybica

Swędzą Cię stopy? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z grzybicą. Wbrew pozorom do zarażenia grzybicą może dojść bardzo łatwo: wystarczy przymierzyć obuwie, które wcześniej miała na stopach osoba chora lub przejść bosymi stopami po podłodze, z którą miał kontakt zakażony.

Uporczywe swędzenie to nie jedyny objaw grzybicy. Oprócz tego na stopach pojawiają się także pęcherze i zaczerwienienie, a chory zmaga się z nadmiernie łuszczącą się skórą. Delikatna skóra stóp może w dodatku pękać, powodując pieczenie.

Świerzb

Mikroskopijne bytujące na skórze świerzbowce powodują chorobę zwaną świerzbem. W jej przebiegu obserwuje się intensywne swędzenie, szczególnie w nocy. Dodatkowo chory obserwuje zmiany chorobowe w obrębie skóry takie jak zaczerwienienie i podrażnienie. 

Uporczywe drapanie pogarsza stan skóry i może prowadzić do przerwania jej ciągłości. Efektem ubocznym drapania jest rozprzestrzenienie się choroby po całym ciele.

Atopowe zapalenie skóry

Okazuje się, że atopowe zapalenie skóry upodobało sobie nie tylko zgięcia łokciowe i podkolanowe oraz powieki, lecz również stopy. Swędząca wysypka może pojawić się w wyniku kontaktu z alergenem.

Objawami towarzyszącymi w tym przypadku będzie wysypka, zaczerwienienie i nadmierne przesuszenie skóry. AZS na stopach może utrudniać swobodne chodzenie.  

Wirus bostoński

Mylona z ospą wietrzną choroba bostońska atakuje jamę ustną, dłonie i stopy. Wysypka bostońska przybiera formę grudek i plamek w łososiowym kolorze. Towarzyszy jej silny świąd w miejscach występowania zmian skórnych.

Chorzy na „bostonkę” zwykle mają problem z chodzeniem, dlatego konieczne staje się natychmiastowe wdrożenie stosownego leczenia.

Leczenie swędzących stóp

Aby móc wdrożyć terapię, którą wyeliminuje swędzenie, w pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę występowania dolegliwości. Dlatego raczej nie obejdzie się bez wizyty u dermatologa. Pomóc nam może również alergolog, jeśli mamy podejrzenia co do tego, że uporczywe swędzenie wywołał czynnik zewnętrzny.

Dobór rodzaju terapii

Powodujące swędzenie zmiany na skórze leczyć można na dwa sposoby – wewnętrznie i zewnętrznie. Zwykle specjalista zaczyna od tego drugiego, gdyż odpowiednia pielęgnacja zmienionych chorobowo obszarów daje natychmiastowe efekty. 

Najczęściej lekarze zalecają maści i żele, które stosuje się bezpośrednio na skórę. Ulga po ich użyciu przychodzi od razu.

Jeśli jednak w perspektywie czasu nie widać większej poprawy, konieczne może stać się wdrożenie leków antyhistaminowych. W przypadku chorób zakaźnych nie obejdzie się bez preparatów sterydowych lub antybiotyków.

Domowe sposoby na swędzące stopy

Leczenie swędzących stóp preparatami z apteki wspomóc można również domowymi sposobami. Wartą wypróbowania metodą jest smarowanie stóp aloesem, który wykazuje przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne działanie. Przyjemnie chłodzi skórę, pozostawiając długotrwałe uczucie nawilżenia.

Ulgę może przynieść także moczenie stóp w wodzie z dodatkiem płatków owsianych. Wystarczy wsypać do miski z wodą kilka łyżek płatków owsianych i do tak przygotowanej kąpieli włożyć stopy. Potem trzeba tylko pamiętać o dokładnym osuszeniu stóp i nasmarowaniu ich kremem o nawilżającym działaniu.

Sposoby zapobiegania chorobom stóp

W imię zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto wdrożyć w swoje życie zasady, które obniżą ryzyko rozwoju chorób stóp, a co za tym idzie, przykre dolegliwości takie jak swędzenie nigdy więcej nie wrócą.

W ramach profilaktyki pamiętaj by:

 • dbać o higienę osobistą – codziennie rano i wieczorem myć stopy,
 • po kąpieli dokładnie osuszać stopy ręcznikiem, z uwzględnieniem przestrzeni między palcami,
 • wybierać skarpety z wysokiej jakości bawełny,
 • do pielęgnacji stóp stosować wyłącznie swoje akcesoria,
 • w miejscach publicznych takich jak basen czy siłownia zakładać klapki,
 • kupować buty z naturalnej skóry,
 • unikać noszenia ciasnych i niewygodnych butów,
 • regularnie stosować preparaty antybakteryjne i przeciwgrzybicze,
 • od nikogo i nikomu nie pożyczać butów,
 • unikać mierzenia butów na bosą stopę.

Wystarczy pamiętać o tych kilku zasadach na co dzień, a uporczywy świąd stóp minie, jak ręką odjął.

Czytaj dalej

Dowiedz się, jak pielęgnować skórę niemowlaka z AZS.
Poznaj skuteczne metody walki z ciemieniuchą.