ciemieniucha

Ciemieniucha – skuteczne produkty. Jakie wybrać?

Poznaj skuteczne metody walki z ciemieniuchą.

Ciemieniucha u niemowlaka to powszechna dolegliwość, która występuje u ponad połowy noworodków. Najczęściej pojawia się kilka tygodni po narodzeniu, choć można ją także zaobserwować u kilkudniowych dzieci, jak i u rocznych czy nawet dwuletnich. Jak walczyć z ciemieniuchą? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • po czym poznać ciemieniuchę,
  • skąd się bierze ciemieniucha,
  • jak się pozbyć ciemieniuchy,
  • kiedy trzeba iść z ciemieniuchą do lekarza.

Ciemieniucha nie boli ani nie zagraża zdrowiu dziecka, ale też nie wygląda zbyt estetycznie. Na szczęście istnieją skuteczne metody walki z ciemieniuchą. Sprawdź, po czym poznać, że masz do czynienia z ciemieniuchą i po jakie preparaty sięgnąć, aby pozbyć się problemu raz na zawsze.

Ciemieniucha – wszystko, co warto wiedzieć

Ciemieniucha nie jest chorobą, lecz przypadłością, która zwykle dotyka niemowląt. Zazwyczaj lokalizuje się na główce, rzadziej w okolicy brwi i noska noworodka.

Jak rozpoznać ciemieniuchę?

Ciemieniucha jest stanem zapalnym, który prowadzi do nadmiernego łuszczenia się skóry głowy. Na pierwszy rzut oka ciemieniucha może przypominać tłusty łupież. Patrząc na główkę dziecka, możemy mieć też wrażenie, że nasza pociecha ma lekko rude włoski.

Z ciemieniuchą mamy do czynienia wtedy, gdy na skórze głowy widać zrogowaciały naskórek, który przybiera postać tłustych, miękkich łusek, na początku o białym, a później o pomarańczowym zabarwieniu. Zmiany najczęściej pojawiają się nie na całej główce, lecz w okolicy ciemiączka, stąd też nazwa przypadłości.

Ciemieniucha – przyczyny

Nie do końca wiadomo, skąd bierze się ciemieniucha. Podejrzewa się, że odpowiedzialne za jej powstanie są m.in.:

  • słabo rozwinięte gruczoły łojowe,
  • zaburzona gospodarka hormonalna,
  • brak odporności skóry na działanie grzybów.

Czy ciemieniucha sprawia dziecku dyskomfort?

Na ogół ciemieniucha nie sprawia żadnych dolegliwości, nie jest też groźna dla zdrowia. U niektórych niemowląt jednak łuska utrudnia skórze swobodne oddychanie, przez co główka bardziej się poci, co da się zauważyć. Dzieje się to jednak stosunkowo rzadko, dlatego ciemieniucha uznawana jest przede wszystkim za problem natury estetycznej.

Ciemieniucha – dlaczego trzeba ją leczyć?

Zdarza się, że ciemieniucha znika samoistnie już po kilku tygodniach i nigdy więcej się nie pojawia. W niektórych przypadkach ma nieco cięższy przebieg – charakterystyczne łuski tworzą na główce maluszka twardą skorupę. 

Trudna do usunięcia skorupa znacząco ogranicza dostęp powietrza do skóry głowy, co może doprowadzić do rozwoju infekcji. Dlatego leczenie ciemieniuchy jest wręcz wskazane. Najlepiej zareagować przy pierwszych objawach, bo wtedy można się jej pozbyć już po kilku dniach stosowania specjalnych produktów do pielęgnacji.

Skuteczne produkty na ciemieniuchę

Podstawą walki z ciemieniuchą jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Dziecku należy myć główkę codziennie, a przed każdym myciem smarować skórę głowy olejkiem dla niemowląt. Nadmiar łusek usunąć można, używając miękkiej szczoteczki. Przy zastosowaniu specjalnych preparatów ciemieniucha zniknie i nie pozostawi po sobie nawet śladu.

Emulsja do kąpieli

Specjalny środek do mycia przyczyni się do widocznej redukcji ciemieniuchy. Emulsja do kąpieli nie tylko myje, ale przede wszystkim natłuszcza skórę głowy, redukując jej szorstkość i zapobiegając dalszemu przesuszaniu. Przy regularnym stosowaniu skóra staje się miękka i idealnie gładka w dotyku.

Balsam po kąpieli

Po kąpieli główkę maluszka powinno się nasmarować kremem intensywnie zmiękczającym naskórek. Balsam po kąpieli należy rozprowadzić na całej zmianie i pozostawić na kilka godzin, następnie delikatnie usunąć zrogowaciałe łuski przy użyciu miękkiej szczoteczki. Efekty takich działań widać już po kilku dniach.

Olejek

Olejek do pielęgnacji skóry główki maluszka może być stosowany codziennie, gdyż nie podrażnia ani nie brudzi ubrań. Redukuje szorstkość i nadmierne łuszczenie, pozostawiając skórę miękką i przyjemnie gładką w dotyku. W dodatku łatwo się rozprowadza, dzięki czemu jego aplikacja trwa zaledwie kilka sekund.

Ciemieniucha – kiedy trzeba iść do lekarza?

W zdecydowanej większości przypadków odpowiednia pielęgnacja skóry głowy wystarcza, by skutecznie zwalczyć problem. Może się jednak zdarzyć, że pomimo usilnych starań i stosowania specjalistycznych preparatów dostępnych bez recepty ciemieniucha nie ustępuje, a wręcz przeciwnie – dodatkowo się nasila. Co wtedy?

W normalnych okolicznościach przy zastosowaniu opisanych wyżej zabiegów pielęgnacyjnych skóra powinna być wolna od ciemieniuchy w ciągu 2-4 tygodni. Jeśli jednak w tym czasie nie zauważymy żadnych efektów, warto zwrócić się o pomoc do lekarza pediatry.

Z dzieckiem trzeba iść do lekarza także wtedy, gdy ciemieniucha pojawi się nie tylko na główce, lecz w innych nietypowych dla niej miejscach. Wtedy najprawdopodobniej lekarz zleci specjalistyczne badania i na podstawie ich wyników zaleci stosowne leczenie.

Czytaj dalej

Swędzące zmiany na stopach? Sprawdź, jak je leczyć!
Poznaj skuteczne sposoby leczenia ciemieniuchy.