atopowe zapalenie skóry

Jak pielęgnować skórę niemowlaka z AZS? Sprawdź!

Dowiedz się, jak pielęgnować skórę niemowlaka z AZS.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest chorobą zapalną skóry, która dotyka co piąte dziecko w Polsce. W jej przebiegu najbardziej typowym objawem jest uprzykrzające życie swędzenie. Ulżyć maluchowi w cierpieniu można jedynie poprzez specjalną pielęgnację skóry i zastosowanie środków ochrony, ale też unikanie alergenów, które mogłyby zaostrzyć przebieg choroby.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są przyczyny AZS u dzieci,
 • jak rozpoznać AZS u dzieci,
 • jak dbać o skórę dziecka z AZS,
 • jakie są skuteczne sposoby walki z AZS.

Na wizycie u lekarza padła diagnoza: „to atopowe zapalenie skóry”? Postaraj się niepotrzebnie nie zamartwiać, tylko od razu dowiedz się, co to za choroba i jak z nią walczyć. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.

AZS u niemowlaka – przyczyny i objawy choroby

Atopowe zapalenie skóry ma przewlekły przebieg oraz okresowe remisje (ustąpienie objawów choroby) i zaostrzenia. Choroba może dać o sobie znać już w 3. miesiącu życia dziecka. Zazwyczaj ok. 2.–4. roku życia objawy samoistnie ustępują lub ulegają wyraźnemu złagodzeniu.

Jakie są przyczyny AZS u dzieci?

Niebagatelne znaczenie w rozwoju choroby mają predyspozycje genetyczne – w przypadku, gdy oboje rodzice cierpią na AZS, ryzyko wystąpienia schorzenia u dziecka sięga aż 70%. 

Wpływ mają także czynniki środowiskowe, które pełnią funkcję wyzwalaczy i są bezpośrednią przyczyną ujawnienia lub zaostrzenia objawów choroby. Do czynników środowiskowych zaliczamy m.in.:

 • alergeny (roztocza, pyłki roślin, kurz, alergeny pokarmowe etc.),
 • warunki klimatyczne,
 • zanieczyszczenie środowiska,
 • stres.

Ryzyko zachorowania zwiększa też zaprzestanie karmienia piersią przed ukończeniem 4. miesiąca życia dziecka.

Objawy AZS u dzieci

Pierwsze sygnały, które powinny zaniepokoić rodziców niemowlaka to:

 • nadmiernie wysuszona skóra,
 • silny świąd,
 • zaczerwienienie.

Dodatkowo zmiany mogą przyjąć postać wysypki rumieniowo-wysiękowej (grudki, pęcherzyki) i zająć obszar owłosionej skóry głowy oraz twarz, szczególnie czoło i policzki.

AZS u dziecka – rozpoznanie

Zauważyłeś u maluszka niepokojące objawy występujące w obrębie skóry? Nie czekaj tylko jak najszybciej umów wizytę u lekarza, który postawi diagnozę i dobierze właściwy sposób leczenia.

W przebiegu atopowego zapalenia skóry stosuje się różne metody leczenia: od środków stosowanych zewnętrznie, po leki przyjmowane doustnie. Terapia jest dobierana przez pediatrę indywidualnie, w zależności od wieku pacjenta, stanu jego skóry czy towarzyszących dolegliwości. 

Diagnoza: AZS – i co dalej?

Działania profilaktyczne najlepiej podjąć już od 1. dnia życia dziecka, gdyż właściwa pielęgnacja ma pozytywny wpływ na stan skóry i jej prawidłowy rozwój. O ile na predyspozycje genetyczne nijak nie wpłyniemy, to przy zastosowaniu się do kilku ważnych zasad czynniki wyzwalające możemy w dość dużym stopniu kontrolować.

AZS u niemowlaka – leczenie i pielęgnacja

Jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegawczych jest jak najdłuższe karmienie naturalne. Dodatkowo należy ograniczyć kontakt z alergenami określonymi podczas specjalnych testów i unikać niepotrzebnego stresu. 

Ubranka niemowląt chorych na AZS powinny być wykonane z przepuszczających powietrze materiałów, w jasnych kolorach (barwniki do farbowania tkanin mogą uczulać). Ciuchy należy prać w hipoalergicznym proszku bez detergentów. Najważniejszy jest jednak sposób pielęgnacji skóry.

Jak pielęgnować skórę dziecka z AZS?

Skóra dziecka chorego na atopowe zapalenie skóry na skutek nieprawidłowego metabolizmu lipidów naskórka pozbawiona jest naturalnej bariery ochronnej, co sprawia, że jest dość mocno przesuszona. Dlatego rodzice takiego malucha muszą mieć świadomość, że skóra ich pociechy wymaga specjalnej pielęgnacji.

Dziecku z AZS nie pomogą zwykłe środki do pielęgnacji niemowląt. Jego skórę trzeba nieustannie natłuszczać przy pomocy emolientów – preparatów, które po nałożeniu na skórę wytwarzają na niej film lipidowy, wzmacniający barierę lipidową i zabezpieczający przed nadmierną utratą wody z naskórka. 

Efekt działania specjalistycznych środków do pielęgnacji utrzymuje się zaledwie przez 4-5 godzin, dlatego zabiegi należy powtarzać nawet do kilku razy dziennie.

Pielęgnacja skóry niemowlaka z AZS – jakie środki wybrać?

Emolienty poprzez swoje właściwości przeciwzapalne uczestniczą aktywnie w procesie leczenia. Stosowane na każdym etapie pielęgnacji pozwolą przywrócić skórze dziecka komfort – wyeliminują suchość, złagodzą stany zapalne i zniwelują uczucie swędzenia.

Dziecko powinno się kąpać raz dziennie w ciepłej wodzie z dodatkiem emolientu przez maksymalnie 15 minut. Emolientem tym może być żel, emulsja do kąpieli lub olejek.

Po kąpieli ciało malucha należy delikatnie osuszyć, przykładając do skóry miejsce w miejsce ręcznik. Następnie trzeba od razu nałożyć balsam po kąpieli o działaniu natłuszczającym.

Efekty stosowania takich zabiegów widać już po kilku dniach stosowania: wszelkie zaczerwienienia znikają, a skóra jest widocznie nawilżona i przyjemnie gładka w dotyku.

Czytaj dalej

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry? Podpowiadamy!
Swędzące zmiany na stopach? Sprawdź, jak je leczyć!