dziecko

Egzema u Dzieci - Skuteczne Porady dla Rodziców

Egzema u Dzieci - Skuteczne Porady dla Rodziców

Ta choroba skóry jest uciążliwa zarówno dla maluszka jak i jego rodziców. Termin wyprysk odnosi się do wielu różnych chorób skóry. Skóra jest zaczerwieniona i podrażniona, a czasami ma małe, wypełnione płynem guzy, które stają się wilgotne i sączące się. Najczęstszą przyczyną wyprysku jest atopowe zapalenie skóry (czasami nazywane wypryskiem dziecięcym), które dotyka zarówno starsze dzieci, jak i niemowlęta.


Słowo „atopowy” opisuje warunki, które występują, gdy ktoś jest zbyt wrażliwy na alergeny w środowisku. Należą do nich pyłki, pleśnie, kurz, sierść zwierząt i niektóre pokarmy. „Zapalenie skóry” oznacza stan zapalny skóry lub zaczerwienienie i ból.

Skóra i Włosy

Nasza skóra chroni sieć tkanek, mięśni, kości, nerwów, naczyń krwionośnych i wszystkiego innego w naszym ciele. Włosy i paznokcie to właściwie zmodyfikowane rodzaje skóry.

Dzieci z wypryskiem często mają w rodzinie osobę z katarem siennym, astmą lub innymi alergiami. Niektórzy eksperci uważają, że te dzieci mogą być genetycznie skłonne do wyprysku, co oznacza, że ​​cechy zostały przekazane rodzicom przez geny, które zwiększają prawdopodobieństwo, że dziecko je odziedziczy.

Połowa dzieci, które dostaną wyprysku, cierpi również na katar sienny lub astmę. Egzema sama w sobie nie jest alergią, ale alergie mogą ją wywoływać. Niektóre czynniki środowiskowe (takie jak nadmierne ciepło lub stres) również mogą wywołać ten stan.

Prawdopodobieństwo zachorowania na egzemę wynosi 1:10. Zazwyczaj objawy pojawiają się w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia i prawie zawsze przed ukończeniem 5 roku życia.

Symptomy i Objawy

Oznaki i objawy wyprysku mogą się znacznie różnić we wczesnych fazach. W wieku od 2 do 6 miesięcy (i prawie zawsze przed ukończeniem 5 lat) u dzieci z wypryskiem zwykle pojawia się swędząca, sucha, czerwona skóra i małe guzki na policzkach, czole lub skórze głowy. Wysypka może rozprzestrzeniać się na ręce i nogi oraz tułów, a czerwone, skorupiaste lub otwarte zmiany mogą pojawić się na dowolnym dotkniętym obszarze.

Wyprysk

Może być okrągły, lekko uniesiony, swędzący lub w formie łuszczącej się wysypki w zgięciach łokci, za kolanami lub na grzbietach nadgarstków i kostek.

Gdy dzieci dorastają, wysypka jest zwykle bardziej łuszcząca się niż wtedy, gdy wyprysk pierwszy raz się pojawił, a skóra jest wyjątkowo swędząca i sucha. Objawy te z czasem nasilają się i ustępują, a nawroty pojawiają się okresowo.

Dzieci często próbują złagodzić swędzenie, pocierając dotknięte obszary dłonią lub czymkolwiek w zasięgu ręki. Drapanie może pogorszyć wysypkę i ostatecznie doprowadzić do pogrubionych, brązowawych obszarów na skórze. 

Jak Długo Trwa Egzema?

W wielu przypadkach egzema przechodzi w stan remisji, a objawy mogą całkowicie zniknąć na miesiące, a nawet lata.

W przypadku wielu dzieci zaczyna się poprawiać w wieku 5 lub 6 lat. U innych mogą wystąpić zaostrzenia w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości.

U niektórych dzieci stan ten może ulec poprawie, ale może dojść do wznowienia np.  Po wprowadzeniu hormonów, na wskutek stresu, drażniących produktów skórnych lub kosmetyków. Niektóre dzieci mogą mieć zapalenie skóry do dorosłości, z obszarami swędzenia, suchym i łuszczącym się wyglądem.

Egzema nie jest zaraźliwa, więc nie ma potrzeby trzymania dziecka z dala od rodzeństwa, oraz innych dzieci.

Zapobieganie

Naukowcy uważają, że wyprysk jest dziedziczny, więc nie ma sposobu, aby temu zapobiec. Ponieważ jednak określone wyzwalacze mogą pogorszyć sytuację, można zapobiec lub zmniejszyć zaostrzenia, unikając możliwych wyzwalaczy.

Obejmują one:

 • pyłki,
 • pleśń,
 • kurz,
 • sierść zwierząt,
 • suche zimowe powietrze z niewielką ilością wilgoci,
 • skóra, która staje się zbyt sucha
 • niektóre ostre mydła i detergenty,
 • niektóre tkaniny (takie jak wełna lub grubo tkane materiały,)
 • niektóre produkty do pielęgnacji skóry, perfumy i wody kolońskie (szczególnie te, które zawierają alkohol),
 • dym tytoniowy,
 • niektóre potrawy (zależy to od osoby, ale produkty mleczne i jaja, pszenica, soja i orzechy mogą być powszechnymi winowajcami),
 • stres emocjonalny,
 • nadmierne ciepło.

  Ponadto ograniczenie tendencji do drapania wysypki może zapobiec pogorszeniu się stanu i postępowi, powodując poważniejsze uszkodzenie skóry lub wtórną infekcję.

  Egzema Jak ją Rozpoznać?

  Każde dziecko ma unikalną kombinację objawów, które mogą różnić się nasileniem. Czasami jest mylony z innymi chorobami skóry, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca oraz kontaktowe zapalenie skóry (spowodowane przez bezpośredni kontakt skóry z drażniącym substancja, taka jak metal, lek lub mydło). Nie ma dostępnego testu, aby ją ostatecznie zdiagnozować.

  Wywiad rodzinny jest prawdopodobnie najlepszym narzędziem diagnostycznym. Osobista lub rodzinna historia kataru siennego, innych alergii lub astmy jest często ważną wskazówką w rozpoznaniu egzemy.

  Oprócz przeprowadzenia badania lekarskiego lekarz prawdopodobnie zapyta o objawy i zdrowie dziecka w przeszłości, zdrowie rodziny, wszelkie leki przyjmowane przez dziecko, alergie i inne problemy.

  Lekarz pomoże ci również zidentyfikować te rzeczy w otoczeniu dziecka, które mogą zwiększać podrażnienie skóry. Na przykład, jeśli twoje dziecko zaczęło używać nowego mydła lub balsamu przed wystąpieniem objawów, powiedz o tym lekarzowi, ponieważ być może to składnik mydła może podrażniać jego skórę.

  Lekarz może również zapytać o stres, jaki odczuwa Twoje dziecko w domu, szkole lub w innym miejscu, ponieważ stres może prowadzić do nawrotów wyprysku.

  • sprawdzi rozmieszczenie i wygląd wysypki,
  • zapyta jak długo trwa wysypka,
  • poszuka dowodów zgrubienia skóry spowodowanego swędzeniem lub pocieraniem (zwanym lichenifikacją).

  Lekarz będzie chciał wykluczyć inne choroby i stany, które mogą powodować stany zapalne skóry. Twoje dziecko może więc wymagać kilkakrotnej wizyty przed postawieniem diagnozy. Lekarz może zalecić wysłanie dziecka do dermatologa lub alergologa.

  Alergolog może sprawdzić, czy wysypka jest reakcją alergiczną na substancję. Może to obejmować jedną lub więcej z następujących czynności:

  • badanie krwi
  • test płatkowy (umieszczenie na skórze łaty podejrzanego alergenu, takiego jak barwniki lub substancje zapachowe)
  • okres drapania/ przekłuwania. Twój lekarz może również poprosić Cię o wyeliminowanie niektórych pokarmów (takich jak jajka, mleko, soja lub orzechy) z diety dziecka, zmianę detergentów lub mydeł lub wprowadzenie innych zmian na jakiś czas, aby dowiedzieć się, na co reaguje Twoje dziecko .

  Leczenie

  Miejscowe kortykosteroidy, zwane również kremami lub maściami kortyzonowymi lub steroidowymi, są stosowane w leczeniu egzemy. Leki te zwykle stosuje się bezpośrednio na dotknięte obszary dwa razy dziennie.

  Ważne jest , aby nie stosować miejscowego sterydu przepisanego komuś innemu. Te kremy i maści różnią się siłą, a użycie niewłaściwej siły w wrażliwych obszarach może uszkodzić skórę,  szczególnie u niemowląt.

  Bezpieczniejszą metodą jest stosowanie naturalnych produktów, które są teraz dostępne w kremach lub maściach, można je stosować zamiast sterydów np. krem Healpsorin 

  Inne leki na receptę, które lekarz może zalecić, obejmują:

  • leki przeciwhistaminowe (pomagające kontrolować swędzenie)
  • doustne lub miejscowe antybiotyki (w celu zapobiegania lub leczenia wtórnych infekcji, które są częste u dzieci z wypryskiem)
  • Niektóre starsze dzieci z ciężkim wypryskiem mogą być również leczone światłem ultrafioletowym pod nadzorem dermatologa, aby pomóc je usunąć i uczynić je bardziej komfortowymi. W niektórych przypadkach przepisywane są również nowsze leki, które zmieniają reakcję układu odpornościowego skóry.

  Jak Pomóc Dziecku?

  Możesz pomóc swojemu dziecku w leczeniu wyprysku, zapobiegając wysuszeniu lub swędzeniu skóry dziecka i unikając znanych czynników wywołujących zaostrzenia. 

   

  Spróbuj zastosować się do tych sugestii:

 • Unikaj częstych kąpieli dziecka, które mają tendencję do osuszania skóry.
 • Do kąpieli dziecka używaj ciepłej wody z łagodnymi mydłami lub bez mydła.
 • Unikaj używania perfumowanych/zapachowych mydeł.
 • Zapytaj swojego lekarza, czy możesz używać produktów do kąpieli owsianych w kąpieli, aby kontrolować swędzenie.
 • Unikaj nadmiernego szorowania i ręczników po kąpieli dziecka. Zamiast tego delikatnie osusz skórę dziecka.
 • Unikaj ubierania dziecka w drażniącą odzież, taką jak wełna lub grubo tkane materiały. Ubierz dziecko w miękkie ubranie, które „oddycha”, np. z bawełny.
 • Stosuj nawilżające maści (np. healpsorin), płyny lub kremy na skórę dziecka regularnie i zawsze w ciągu kilku minut po kąpieli lekkim wyschnięciu ręcznika. 
 • Zastosuj chłodne okłady (takie jak mokra, chłodna ściereczka) na podrażnione obszary skóry, aby złagodzić swędzenie.
 • Utrzymuj paznokcie dziecka krótkie, aby zminimalizować wszelkie uszkodzenia skóry spowodowane zadrapaniami.
 • Staraj się, aby dziecko nosiło wygodne, lekkie rękawiczki do łóżka, jeśli drapanie w nocy stanowi problem.
 • Pomóż dziecku uniknąć przegrzania, co może prowadzić do zaostrzeń.
 • Wyeliminuj wszelkie znane alergeny, takie jak niektóre pokarmy, kurz lub sierść zwierząt domowych(wykazano, że pomaga to niektórym małym dzieciom)
 • Pamiętaj aby dziecko piło dużo wody, która nawilża skórę.
 • Chociaż wyprysk może być irytujący i niewygodny dla dzieci, jego wpływ na stan emocjonalny w późniejszym okresie może stać się najtrudniejszym problemem.

   Ustal rutynową pielęgnację skóry 

  Krótkie, prysznice lub kąpiele z użyciem letniej wody oraz regularne nawilżanie pomogą uniknąć lub złagodzą nawroty.

  • Używaj tylko „bezzapachowych” kosmetyków do makijażu, kremów przeciwsłonecznych i kremów nawilżających.
  • Rozpoznaj stresujące sytuacje (takie jak egzaminy w szkole lub zawody sportowe) i sposoby radzenia sobie z nimi (takie jak wzięcie głębokiego, uspokajającego oddechu, skupienie się na przyjemnej aktywności lub przerwa).
  • Uważaj na uszkodzenia skóry i minimalizuj je w jak największym stopniu.
  • Dzieci i nastolatki z wypryskiem są podatne na infekcje skóry, szczególnie bakteriami gronkowca i herpeswirusem.

   Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek wczesne objawy zakażenia skóry, które mogą obejmować:

  • podwyższona gorączka,
  • zaczerwienienie i ciepło na dotkniętych obszarach lub wokół nich,
  • guzki wypełnione ropą na dotkniętych obszarach lub wokół nich,
  • obszary na skórze, które wyglądają jak opryszczka lub pęcherze gorączkowe.

   

  Chociaż wyprysk może być uciążliwy zarówno dla dzieci, jak i rodziców, podjęcie pewnych środków ostrożności i przestrzeganie zaleceń lekarza może pomóc w utrzymaniu go pod kontrolą.

  Czytaj dalej

  Łuszczyca dieta bezglutenowa – co jeść przy łuszczycy?
  Czy Łuszczyca jest Uwarunkowana Genetycznie?