alergia

Co stan skóry mówi o stanie naszego zdrowia?

Co stan skóry mówi o stanie naszego zdrowia?

Z twarzy można czytać jak z otwartej księgi – trzeba jedynie znać alfabet, którym posługuje się organizm, dając sygnały dotyczące stanu naszego zdrowia. Na skórze widać wszystko: nie tylko stres, niewyspanie czy nieprawidłowy sposób odżywiania się, lecz także choroby, z którymi się zmagamy i o których jeszcze nie wiemy. Jak interpretować problemy skórne i kiedy warto skonsultować się ze specjalistą?

 

Czy wypryski na twarzy to wina złej pielęgnacji?

Bardzo często tak, i w wielu przypadkach wystarczy konsultacja z kosmetologiem czy dermatologiem oraz zmiana kilku nawyków pielęgnacyjnych. Jednak czasem winne mogą być problemy hormonalne, dlatego warto zrobić badania – skonsultować się z lekarzem rodzinnym, zbadać tarczycę, wybrać się do ginekologa. Czasem przyczyną występowania wyprysków może być nieprawidłowa praca wątroby, która nie radzi sobie z usuwaniem toksyn, dlatego organizm wypychana je przez twarz.

 

Zmarszczki nie zawsze są tylko wynikiem starzenia się

Wielu zmarszczek możemy uniknąć, jeżeli zadbamy o prawidłową pielęgnację. Bardzo często są widoczne, gdy skóra jest przesuszona, gdy brakuje jej nawilżenia oraz odżywienia. Dlatego jeśli odżywimy twarz, zmarszczki będą znacznie płytsze i mniej widoczne. Zdrowsza i bardziej rozświetlona twarz od razu wygląda dużo młodziej. Zadbajmy więc o prawidłową pielęgnację od zewnątrz oraz od środka, stosując zbilansowaną dietę bogatą w zdrowe tłuszcze oraz pijąc dużo wody.

 

O czym może świadczyć egzema?

Egzema to oczywiście objaw wielu chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, bardzo często jednak pojawia się również u osób, które nie mają takiego problemu – może to być efekt alergii. I to nie tylko alergii kontaktowej, lecz także alergii pokarmowej. Warto więc zweryfikować codzienny jadłospis i wyeliminować z niego ewentualne czynniki drażniące.

 

Dlaczego skóra swędzi?

Uporczywy świąd może być wynikiem alergii, najczęściej kontaktowej, ale również podrażnienia. Jeśli mamy atopową skórę, wiele ubrań może podrażniać i potęgować swędzenie. Jeżeli jednak jest bardzo dokuczliwe i nie ustępuje, a wcześniej nie zdarzały nam się takie alergie, warto zbadać wątrobę i drogi żółciowe. Być może organizm daje nam sygnały, których nie powinniśmy ignorować.

 

Skłonność do siniaków a problemy z naczyniami krwionośnymi

Siniaki to oczywiście bardzo częsty problem, na który zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi. Jednak jeśli zasinienia pojawiają się zbyt łatwo i zbyt często, warto zastanowić się nad tym, czy nie wynika to z problemów z kruchością naczyń lub z chorób krwi.

 

Zaczerwieniona twarz może być związane z nadciśnieniem

Bardzo często miewamy zaczerwienioną twarz, szczególnie w zimie lub po gorącej kąpieli – skóra reaguje na zmiany temperatury. Jednak jeśli zdarza się to często, a zaczerwienieniu towarzyszą uderzenia gorąca, powinniśmy sprawdzić ciśnienie krwi. Takie objawy mogą świadczyć o nadciśnieniu.

 

Warto obserwować skórę i poznać swój organizm. Dzięki temu być może uda się zareagować odpowiednio wcześnie, gdy zaczną pojawiać się jakiekolwiek problemy zdrowotne.

Czytaj dalej

Czego unikać w składzie kosmetyków?
Jak nie zniszczyć swojej skóry podczas świątecznych porządków?