ciemieniucha

Ciemieniucha – jak leczyć? Podpowiadamy!

Poznaj skuteczne sposoby leczenia ciemieniuchy.

Ciemieniucha nie jest chorobą, lecz przypadłością niemowląt. Przybiera postać białych lub żółtych łusek, które tworzą nieestetyczną skorupę. Ciemieniucha najczęściej lokalizuje się na główce dziecka w okolicy ciemienia i to właśnie od miejsca występowania wzięła się jej nazwa. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w przebiegu ciemieniuchy? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • czy ciemieniucha wymaga leczenia,
  • jakie są skuteczne sposoby na ciemieniuchę,
  • czy można zapobiec nawrotom ciemieniuchy.

Zmiany na skórze charakterystyczne dla ciemieniuchy, choć zazwyczaj są bardzo rozległe i nieestetyczne wyglądają, to nie są bolesne ani swędzące. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć.

Leczenie ciemieniuchy – jak powinno wyglądać?

Z jednej strony ciemieniucha nie jest chorobą, dlatego nie wymaga też żadnego specjalistycznego leczenia, z drugiej w zaawansowanym przebiegu może uniemożliwiać skórze swobodne oddychanie. 

U niektórych dzieci bowiem łuski tworzą na główce twardą, trudną do usunięcia skorupę, która znacząco ogranicza dostęp powietrza do skóry głowy. Jeśli ją zlekceważymy, może być bezpośrednią przyczyną rozwoju infekcji.

Natłuszczanie skóry głowy

Ciemieniucha wymaga leczenia, a dokładniej zastosowania specjalistycznych środków do pielęgnacji. Podstawowym sposobem walki z ciemieniuchą, który był stosowany już przez nasze mamy i babcie, jest regularne natłuszczanie główki dziecka oliwką, najlepiej ok. pół godziny przed kąpielą.

W ciągu tych kilkudziesięciu minut twarde łuski zmiękną i będzie można je wyczesać przy pomocy specjalnej szczoteczki o miękkim włosiu. Następnie można wykąpać maluszka jak zawsze, dokładnie umyć mu główkę specjalnym szamponem lub płynem do kąpieli przeznaczonym dla niemowląt. Po delikatnym osuszeniu główki przy pomocy ręcznika można ponownie przeczesać włoski szczoteczką.

Jeśli zabieg nie przyniesie satysfakcjonujących efektów, można posmarować główkę dziecka oliwką lub wazeliną na noc i założyć lekką bawełnianą czapeczkę, a dopiero rano zmyć preparat i wyczesać łuski.

Maseczka z płatków owsianych

Domowym sposobem leczenia ciemieniuchy jest maseczka z płatków owsianych. Biorąc pod uwagę wiek dziecka, może być ona jednak trudna do nałożenia.

Jak przygotować maseczkę z płatków owsianych? Nasyp 2 łyżki płatków owsianych do miseczki i zalej bardzo ciepłą wodą. Odstaw na 15-20 minut i poczekaj, aż płatki zmiękną. Tak przygotowaną „papkę” nałóż maluszkowi na zmieniony chorobowe obszar. Po kilku minutach wykąp pociechę tak jak zawsze.

Twoje dziecko ma ciemieniuchę? Tego nie rób!

Pod żadnym pozorem nie wyskubuj ani nie zdrapuj łusek. Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i w ten sposób można ją uszkodzić. O ile ciemieniucha nie daje żadnych dolegliwości, to uszkodzenia w obrębie skóry mogą sprawić dziecku ból i dyskomfort. Co więcej, takie działania mogą prowadzić do stanów zapalnych, wtórnych infekcji i zakażeń.

Ktoś polecił Ci, by główkę dziecka nasmarować oliwą z oliwek? Absolutnie tego nie rób! Jeśli ciemieniucha ma podłoże bakteryjne, na skutek tego zabiegu może dojść do zaostrzenia infekcji.

Nie stosuj na własną rękę również dostępnych bez recepty maści łagodzących podrażnienia skórne ani maści zawierających antybiotyki czy leki sterydowe. Tego typu preparaty możesz wdrożyć dopiero po skonsultowaniu problemu z lekarzem.

Ciemieniucha – co jeszcze warto wiedzieć?

Może się zdarzyć, że wyleczona ciemieniucha nawet po kilku miesiącach znowu wróci. Co więcej, problem może dotknąć także kilkuletnie dzieci. W większości przypadków leczenie wygląda identycznie jak we wcześniejszym przebiegu, czasem jednak zmiany na skórze warto skonsultować z lekarzem pediatrą.

Kiedy warto udać się do lekarza?

Przy zastosowaniu odpowiednich środków do pielęgnacji skóry głowy niemowlęcia wszelkie objawy powinny ustąpić w ciągu 2-4 tygodni. Jeśli jednak okaże się, że pomimo przestrzegania wszystkich wyżej opisanych zasad pielęgnacji poprawa nie nastąpi, należy udać się do lekarza. Nie trzeba umawiać wizyty u dermatologa, wystarczy konsultacja z pediatrą.

Wizyta u lekarza będzie konieczna także wtedy, gdy ciemieniucha zacznie zajmować coraz większy obszar skóry, rozprzestrzeniając się na szyję, pachy czy uszy. W takim przypadku zmiany mogą mieć charakter alergiczny lub hormonalny i specjalista może zalecić leczenie farmakologiczne.

Czy da się zapobiec nawrotom ciemieniuchy?

Dużą rolę w zapobieganiu nawrotom nieestetycznych zmian na skórze odgrywa odpowiednia pielęgnacja. W ramach profilaktyki można codziennie główkę niemowlęcia smarować oliwką i czesać specjalną szczoteczką o miękkim włosiu.

Okazuje się, że ryzyko powstawania ciemieniuchy zwiększa przegrzewanie skóry głowy. Dlatego nie powinno się zakładać dziecku czapki wtedy, gdy nie jest to konieczne, np. w domu (jedynie po kąpieli i to na krótko). Czapki dla dziecka powinny być wykonane z naturalnych, zapewniających cyrkulację powietrza tkanin.

Czytaj dalej

Poznaj skuteczne metody walki z ciemieniuchą.
Jakie choroby pomogą Ci wyleczyć płatki owsiane? Sprawdź!