atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry a kondycja włosów

Atopowe zapalenie skóry a kondycja włosów

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, której objawy lubią nawracać, nawet jeżeli skutecznie je wyleczymy. Nawrót może zostać spowodowany przez wiele różnych alergenów, dlatego nie da się w stu procentach ochronić przed powrotem objawów. Jednak AZS to nie tylko kłopoty ze zmianami skórnymi – choroba wpływa także między innymi na kondycję naszych włosów. Dlaczego warto zadbać o skalp i włosy i jakie konsekwencje dla kondycji włosów może mieć nieleczone AZS?

 

Objawy atopowego zapalenia skóry i ich przyczyny

Kiedy następuje nawrót AZS, objawy mogą utrzymywać się na skórze nawet kilka tygodni lub miesięcy. Czasem ustępują samoistnie, a czasem wymagają leczenia farmakologicznego. Zawsze jednak wymagają prawidłowej pielęgnacji kosmetykami naturalnymi i dobrej jakości. Często problemy ze skórą wynikają ze stosowania nieodpowiedniej diety czy są efektem kontaktu z alergenem, takim jak źle dobrany kosmetyk. W niektórych przypadkach wystarczy drażniące ubranie, np. wełniane. W takich sytuacjach skóra swędzi i piecze, a drapanie może wywołać krwawienie, dlatego ze skórą trzeba obchodzić się delikatnie. Szczególnie trudne jest to jednak w przypadku skalpu.

 

Kiedy AZS atakuje skórę głowy

Objawy początkowo pojawiają się zazwyczaj na owłosionej skórze głowy i są niewidoczne dla innych osób. Jednak to, że ich nie widać, nie oznacza, że nie są dokuczliwe. Skóra swędzi i staje się czerwona, sucha i podrażniona. To powoduje, że nie jesteś w stanie powstrzymać się przed drapaniem, a tym samym uszkadzasz naskórek. Z czasem objawy mogą przenosić się na czoło, kark czy uszy. A tego nie da się tak łatwo ukryć. Gdy naskórek zacznie się nawarstwiać, na skórze powstaną łuski, a w konsekwencji z naszej głowy będą się sypać „płatki” przypominające wyglądem łupież. Dlatego najważniejsza jest walka z objawami, a nie tylko ukrywanie ich. Szczególnie że cierpią na tym także nasze włosy.

 

Jaki wpływ na kondycję włosów ma AZS?

Atopowe zapalenie skóry to przede wszystkim problem skóry, jednak przekłada się to również na włosy. Wynika to z tego, że podrażniony skalp, na którym widoczne są stan zapalny i łuszczenie naskórka, jest osłabiony, przez co cebulki włosów nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych i same stają się dużo słabsze. Jeśli choroba nie będzie odpowiednio leczona, a skalp i włosy odpowiednio pielęgnowane, to problem może doprowadzić nawet do łysienia plackowatego lub przedwczesnego łysienia, przede wszystkim na linii włosów.

 

Co zrobić, by wzmocnić włosy?

Warto w takich sytuacjach sięgać po odpowiednie kosmetyki pielęgnujące skalp oraz włosy, takie jak szampon H + P z CBD i prebiotykami, który oczyszcza, złuszcza i nawilża skórę oraz pielęgnuje włosy. Nie należy za długo myć włosów, nie powinno się również używać do tego zbyt gorącej wody, która może podrażnić skalp jeszcze bardziej. Lepiej nie suszyć włosów suszarką, ale odcisnąć nadmiar wilgoci bawełnianym ręcznikiem.

Czytaj dalej

Retinoidy w leczeniu łuszczycy
Makijaż a łuszczyca