maść CBD

Arginina w kosmetyce

Arginina w kosmetyce

Arginina to aminokwas, który występuje naturalnie w przyrodzie i można dostarczyć go organizmowi, jedząc produkty tak zwierzęce, jak i roślinne. Jest bezpieczny nawet przy spożywaniu dużych dziennych dawelk. Wszechstronne zastosowanie w leczeniu chorób, pielęgnacji skóry, a nawet tworzeniu zbilansowanej i zdrowej diety dla sportowców sprawia, że to jeden z ważniejszych składników wpływających korzystnie na organizm.

 

Na co pomaga arginina i kiedy może być przydatna?

Arginina jest przydatna w leczeniu wielu chorób, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca czy jaskra – ta lista oczywiście jest dużo dłuższa. W przypadku pielęgnacji skóry i leczenia problemów dermatologicznych również ma wszechstronne zastosowanie, ponieważ wspiera procesy regeneracyjne skóry (w tym suchej i skłonnej do występowania zmian łuszczycowych), gojenie się oparzeń oraz trudnych ran (nawet tych pooperacyjnych) oraz łagodzi podrażnienia. Dodatkowo nawilża oraz zwiększa dopływ krwi do naczyń krwionośnych, pobudza cebulki włosów do wzrostu oraz zapobiega podrażnieniom wywoływanym przez inne składniki w kosmetykach. Wpływa doskonale nie tylko na skórę, lecz także na włosy, które dzięki niej nie elektryzują się i nie puszą, ale za to mają większą objętość.

 

Wykorzystanie argininy w kosmetyce

Arginina może być stosowana w naprawdę różnych kosmetykach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jest wykorzystywana do produkcji kosmetyków myjących do kąpieli, oczyszczających czy pielęgnujących skórę i włosy. Dzięki temu, że jest silnym przeciwutleniaczem, wspiera produkcję kolagenu oraz procesy regeneracyjne – również przy chorobach takich jak AZS. Do tego pomaga wzmocnić barierę hydrolipidową skóry, zabezpieczając przed podrażnieniami w wyniku kontaktu z wiatrem czy suchym powietrzem, i łagodzi podrażnienia skóry po zabiegach kosmetycznych. Stosowana jest przy produkcji kosmetyków do włosów, ponieważ ma bardzo dobry wpływ na ich kondycję oraz wygląd.

 

Arginina w produktach marki Hermz Laboratories

To naprawdę dobry dodatek do wielu kosmetyków, ze względu na jej prozdrowotne właściwości i naprawdę szeroki zakres „talentów”. Dlatego również w Hermz z chęcią sięgamy po argininę, mając świadomość, jak zbawiennie może wpływać m.in. na skórę głowy oraz włosy. Znajdziecie ją w składzie kosmetyków z serii HairLXR – w szamponie, szamponie peelingującym czy serum – oraz w składzie odżywki Healpsorin.

 

Jak dostarczyć organizmowi argininę?

Argininę możemy dostarczyć ją nie tylko w lekach i kosmetykach, lecz także w codziennym jadłospisie. Organizm, oczywiście, sam wytwarza ten aminokwas, choć potrzebuje naszej pomocy. Człowiek najlepiej przyswaja argininę pochodzącą z produktów roślinnych, dlatego warto wzbogacić swoje posiłki o soję, migdały i orzechy oraz kaszę gryczaną i jaglaną. W produktach zwierzęcych i nabiale również znajdziemy ten składnik, dlatego jeśli je spożywasz, sięgaj po wołowinę i indyka oraz mleko i jajka. Oprócz tego doskonałym źródłem tego aminokwasu mogą być ryby – takie jak makrela – i owoce morza.

Czytaj dalej

Nowy rok, nowa skóra? Zacznij świadomą pielęgnację w 2022 roku
Jak łupież wpływa na stan włosów?