wysypka

Wysypka na twarzy – co może być jej przyczyną? Sprawdź!

Skąd wzięła się wysypka na twarzy? Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny wysypki.

Wysypka na twarzy, szyi i dekolcie może mieć różnorakie podłoże. Czasem jest objawem groźnej choroby, innym razem niegroźną odpowiedzią organizmu na kontakt z uczulającą go substancją. Dowiedz się, skąd bierze się wysypka na twarzy i co zrobić, gdy domowe sposoby na uczulenie nie wyeliminują problemu.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie choroby skóry powodują wysypkę na twarzy,
  • co wywołuje wysypkę na twarzy,
  • kiedy warto udać się z wysypką na twarzy do lekarza.

Każdemu zależy, by jak najszybciej pozbyć się wysypki z twarzy. Aby jednak móc wyeliminować plamy i towarzyszące im dolegliwości, należy zidentyfikować źródło ich pochodzenia.

Przyczyny wysypki na twarzy – jakie są?

Nie da się ukryć, że wysypka na twarzy to dość uporczywy problem. Nie dość, że powoduje dolegliwości bólowe, to w dodatku nieestetycznie wygląda. Nawet niewielkie plamki w obrębie skóry twarzy obniżają pewność siebie i sprawiają, że nie chce nam się wychodzić z domu.

Jakie choroby powodują wysypkę na twarzy?

Nietrudno się domyślić, że wysypka na twarzy jest jednym z objawów wielu chorób skóry. Do najpopularniejszych należą:

  • choroby wirusowe – m.in. opryszczka, różyczka, odra, ospa wietrzna, półpasiec;
  • choroby alergiczne – wysypki po lekach tj. antybiotykach, niesteroidowych lekach przeciwzapalnych, jak również wysypki pojawiające się na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem;
  • fotodermatozy – czerwone plamy na twarzy pojawiające się podczas ekspozycji skóry na słońce;
  • choroby gruczołów łojowych – trądzik pospolity, trądzik różowaty i wyprysk łojotokowy,
  • zapalenie opryszczkowe skóry – powstaje w wyniku nietolerancji glutenu;
  • sarkoidoza;
  • ziarniniak twarzy.

Wysypka na twarzy – co jeszcze może ją powodować?

Oto kilka przyczyn wysypki na twarzy. Być może któraś z nich jest odpowiedzialna za zmiany również na Twojej skórze. 

Wysypka na twarzy a kosmetyki

Nie zawsze plamy i zaczerwienienia na twarzy są oznaką choroby. Równie dobrze wysypka może być wynikiem alergii na kosmetyki i środki do pielęgnacji, szczególnie znajdujące się w ich składzie barwniki i kompozycje zapachowe.

Dodatkowo wiele kosmetyków zatyka pory, przez co skóra nie może swobodnie oddychać. Taką reakcję mogą wywoływać kremy, balsamy i inne środki do pielęgnacji z parafiną w składzie. 

Wysypka na twarzy a lekarstwa

Jeśli na Twojej twarzy pojawiła się wysypka, prześledź w pamięci, jakie leki przyjmowałeś w ostatnim czasie i zapoznaj się z ulotkami dołączonymi do opakowania.

Czasem bowiem zmiany na skórze pojawiają się w odpowiedzi na działanie wybranego leku. Dolegliwości mogą nasilić się po dodatkowej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych.

Wysypka na twarzy a alergia pokarmowa

Inną przyczyną występowania zmian w obrębie skóry twarzy zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, jest alergia pokarmowa. W większości przypadków, gdy wysypkę spowodował kontakt z alergenem, zmianom dodatkowo towarzyszy swędzenie i złe samopoczucie wywołane dość dużym dyskomfortem.

Rozwiązaniem może okazać się wizyta u alergologa, który pomoże nam ustalić, co mogło być przyczyną wysypki na twarzy. Jeśli zidentyfikujemy winowajcę odpowiedzialnego za uczulenie, trzeba będzie ograniczyć z nim kontakt.

Najczęstszą przyczyną wysypki na twarzy bezpośrednio związaną z nietolerancją pokarmową jest laktoza oraz białko zwierzęce. Czasem uczulenie wywołują orzechy, cukier lub czekolada.

Wysypka na twarzy a hormony

Odpowiedzialnymi za powstanie wysypki na twarzy mogą być także hormony. To najrzadsza ze wszystkich wymienionych przez nas przyczyn, jednak nie można jej wykluczyć. 

Bezpośrednim powodem plam może być nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Jeśli mamy podejrzenie co do występowania jednego lub drugiego schorzenia, warto jak najszybciej umówić wizytę u endokrynologa. Ten na podstawie badań ustali, czy wysypkę spowodowała tarczyca.

Pomóc w rozwiązaniu problemu w tym przypadku może wdrożenie kuracji opartej na lekach na tarczycę, odpowiedniej diecie, a także tabletkach antykoncepcyjnych.

Wysypka na twarzy – rozpoznanie i diagnoza

Okazuje się, że wysypka na twarzy pojawia się nie tylko w przebiegu chorób skóry, lecz również w schorzeniach ogólnoustrojowych. W praktyce towarzyszy wielu jednostkom chorobowym, dlatego rzadko kiedy da się postawić diagnozę na podstawie samej oceny stanu skóry. 

Dopiero obraz kliniczny oraz wyniki niezbędnych badań pozwalają postawić prawidłową diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Skuteczne terapia pozwoli raz na zawsze pozbyć się wstydliwego problemu, a przestrzeganie zaleceń w zakresie pielęgnacji skóry pomoże zapobiec jego powrotom w przyszłości.

Niewskazane jest samodzielne podejmowanie próby pozbycia się wysypki – nieodpowiednio dobrana kuracja może jedynie nasilić zmiany, a co gorsza, doprowadzić do groźnych powikłań. Jeśli zatem zaobserwujesz, że stan skóry z biegiem czasu nie poprawia się, koniecznie umów wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.

Czytaj dalej

Trądzik różowaty – jak sobie z nim poradzić? Sprawdź!
Poznaj 5 skutecznych sposobów na kurzajki!