kurzajki

Kurzajki – uporczywy problem. Jak z nimi walczyć?

Poznaj 5 skutecznych sposobów na kurzajki!

Kurzajki, nazywane również brodawkami, to uciążliwe zmiany skórne na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominające odciski. Każdy, kto kiedykolwiek miał z nimi do czynienia, wie doskonale, że leczenie ich bywa długotrwałe i często nie przychodzi oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się kurzajek.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak rozpoznać kurzajki,
  • jakie są domowe sposoby na kurzajki,
  • jak leczyć kurzajki.

Kurzajki – jak je rozpoznać?

Kurzajki wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, human papilloma virus). Na ten moment zidentyfikowano ponad 100 rodzajów wirusa HPV. Każdy z nich powoduje różne objawy. 

Kurzajki wywołane różnymi typami wirusa mogą różnić się między sobą miejscem występowania, kształtem, wielkością i kolorem. Co więcej, różny jest sposób leczenia poszczególnych rodzajów kurzajek, dlatego tak ważne jest, aby dobrze rozpoznać, z jakim rodzajem kurzajek mamy do czynienia.

Rodzaje kurzajek

Najpopularniejsze rodzaje kurzajek to:

  • brodawki zwykłe – występują w postaci okrągłych, twardych grudek w żółtobrązowym kolorze lub w kolorze skóry. Najczęściej pojawiają się na dłoniach;
  • brodawki podeszwowe – podobne do brodawek zwykłych, ale bardziej płaskie. Występują na podeszwie ból i często towarzyszą im dolegliwości bólowe;
  • brodawki mozaikowe – duże kurzajki powstałe na skutek połączenia kilku mniejszych położonych obok siebie kurzajek;
  • brodawki płciowe – kalafiorowate zmiany, pojawiające się na narządach płciowych i w okolicy odbytu. Mogą powodować ból, swędzenie i pieczenie;
  • brodawki młodocianych – płaskie zmiany o gładkiej powierzchni występujące u dzieci i młodzieży.

Jak walczyć z kurzajkami w domowym zaciszu?

Pojedyncze kurzajki o niewielkich rozmiarach można spróbować usunąć w domowym zaciszu przy zastosowaniu specjalnych preparatów z apteki lub produktów, które każdy z nas ma w swojej kuchni.

Preparaty apteczne na kurzajki

Skuteczne w walce z kurzajkami są preparaty z apteki:

  • keratolityczne – zawierają w składzie substancje wywołujące miejscowe łuszczenie (leczenie może trwać od 2 do nawet 3 miesięcy),
  • do wymrażania kurzajek – działając niską temperaturą na zmieniony chorobowo obszar, dochodzi do uszkodzenia tkanki (zwykle wystarcza jedno przyłożenie i kurzajka odpada sama po kilku dniach).

Domowe sposoby na kurzajki

Jednym z najbardziej znanych, ogólnie dostępnych i sprawdzonych domowych sposobów na kurzajki jest sok z glistnika. Mechanizm działania soku z glistnika opiera się na blokowaniu podziałów komórek w obrębie zmiany skórnej oraz ograniczaniu replikacji wirusa HPV.

Bardzo podobne działanie do soku z glistnika wykazuje sok mleczny z mniszka pospolitego. Ten jednak najlepiej stosować we wczesnych fazach tworzenia się kurzajek. Później bowiem może okazać się nieskuteczny.

W walce z kurzajkami pomóc może również czosnek. Czosnek wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego skutecznie zwalcza kurzajki. Wystarczy zrobić okład ze zmiażdżonego ząbka czosnku, a zwalczy on wirusa HPV.

Leczenie kurzajek – jak wygląda?

W przypadku, gdy stosowanie domowych sposobów na kurzajki nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, raczej nie obejdzie się bez wizyty u podologa. Leczenie opiera się na usuwaniu powstałych zmian, gdyż na ten moment nie wynaleziono leku, który zwalczyłby wirusa HPV. Specjalista od stóp w zależności od stopnia nasilenia zmian dobierze jeden z poniższych sposobów leczenia kurzajek.

Krioterapia

Zamrażanie kurzajek to jeden z najskuteczniejszych sposobów, by pozbyć się uporczywych kurzajek. Zabieg nie boli, może jedynie powodować lekki dyskomfort.

Niedługo po zabiegu w obrębie obszaru skóry poddanego krioterapii zwykle pojawia się niewielkie zaczerwienienie i pęcherz. Po kilku dniach kurzajka ciemnieje, komórki obumierają i tworzy się strup. Po kolejnych paru dnia strup odpada, a po kurzajce nie ma żadnego śladu.

Łyżeczkowanie

To zabieg polegający na mechanicznym usunięciu zmian skórnych. Jest równie skutecznym, co krioterapia, sposobem usuwania kurzajek, jednak w odróżnieniu od bezinwazyjnej krioterapii, łyżeczkowanie jest metodą inwazyjną. 

Podczas zabiegu łyżeczkowania podolog wycina kurzajkę wraz z korzeniem. W miejscu, gdzie była wcześniej kurzajka, może powstać lekkie przebarwienie. 

Trzeba być przygotowanym na to, że po zabiegu może pojawić się lekki dyskomfort. Jeśli łyżeczkowanie było wykonywane na dłoni, pacjent może mieć trudności z wykonywaniem czynności manualnych. Z kolei na stopie – może odczuwać lekki ból podczas chodzenia.

Laseroterapia

Innym, często stosowanym do usuwania kurzajek przez podologów zabiegiem jest laseroterapia. Laser szybko i skutecznie pozwala pozbyć się problemu, nie pozostawiając przy tym na skórze nawet najmniejszych śladów. Promień lasera kompletnie niszczy wirusa brodawczaka ludzkiego.

Wystarcza zaledwie jeden zabieg laseroterapii, aby pozbyć się kurzajek raz na zawsze (przy zachowaniu środków ostrożności w przyszłości). Zabieg trwa bardzo krótko – około minuty i – co najważniejsze – nie boli.

Czytaj dalej

Skąd wzięła się wysypka na twarzy? Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny wysypki.
Czy opryszczką można się zarazić? Odpowiadamy!