leczenie

Witamina D a łuszczyca - hit czy kit? Sprawdź!

Jaka jest rola witaminy D w niwelowaniu objawów łuszczycy? Sprawdź!

Łuszczyca jest najczęściej występującym schorzeniem dermatologicznym, które dotyka miliony osób na całym świecie. Jej objawy manifestują się w postaci łuszczących się zmian skórnych pokrytych białosrebrzystą łuską. Nie da się ukryć, że łuszczyca jest uciążliwą chorobą, która cierpiącemu na nią daje się mocno we znaki.

Są różne sposoby leczenia łuszczycy, jednak nie wszystkie z nich są tak samo skuteczne. Coraz częściej mówi się o zbawiennej roli witaminy D w niwelowaniu objawów łuszczycy. Z dalszej części artykułu dowiesz się, czy witamina D to rzeczywiście złoty środek na łuszczycę.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to autoimmunologiczna choroba zapalna, która ma okresy zaostrzeń i remisji. Można wyróżnić dwa typy tej choroby. Typ I – młodzieńczy, dotyka osoby pomiędzy 20 a 40 rokiem życia, ma podłoże genetyczne i cechuje się ostrym przebiegiem, z kolei typ II występuje po 40. roku życia i jest łagodniejszy, przy czym nie jest dziedziczony, a bodźcem do ujawnienia się choroby w tym przypadku są czynniki z zewnątrz. Jeśli chodzi o leczenie, bardziej podatna na terapię jest łuszczyca typu II, typ I jest dość odporny na leczenie.

Czynniki wywołujące łuszczycę – jakie są?

Przypuszcza się, że łuszczyca jest chorobą dziedziczną, jednak gen ją wywołujący nadal nie został odkryty. Do rozwoju łuszczycy dodatkowo mogą przyczynić się czynniki środowiskowe oraz immunologiczne. Tak jak zostało już wspomniane, okresy zaostrzeń i remisji przeplatają się ze sobą. Do wybudzenia uśpionej choroby mogą przyczynić się:

  • silne leki,
  • stres,
  • ostre i przewlekłe infekcje,
  • podrażnienia skóry,
  • zbyt intensywne wcieranie maści i kremów w skórę,
  • sterydy.

Leczenie łuszczycy

Choć łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, to jej objawy da się w pewnym stopniu „zaleczyć”. Podstawowym jej objawem są wykwity na skórze, dlatego najczęściej stosowaną formą leczenia jest terapia zewnętrzna. Chory musi regularnie pielęgnować zmienioną chorobowo skórę przy użyciu maści i kremów. Popularnym komponentem w składzie preparatów na łuszczycę są pochodne witaminy D3.

Witamina D a łuszczyca

Witamina D nieco różni się od innych. Zdecydowana większość witamin ukryta jest w pokarmach, ale nie witamina D – jej producentem jesteśmy my sami, a raczej nasza skóra pod wpływem działania promieni słonecznych. Nie bez powodu witamina D nazywana jest więc „witaminą słońca”.

Na co wpływa witamina D? Powszechnie stosuje się ją w profilaktyce krzywicy i osteoporozy. Dotychczas przeprowadzone badania udowodniły niebagatelny wpływ witaminy D na układ nerwowy, funkcjonowanie płuc, układ krążenia czy poziom insuliny we krwi. Okazuje się również, że witamina D wpływa też na skórę.

Niedobór witaminy D w przebiegu choroby

Na naszej szerokości geograficznej słońca w ciągu roku jest jak na lekarstwo, przez co wielu z nas cierpi na niedobór witaminy D. Niski poziom witaminy D w organizmie jest też charakterystyczny dla osób od dawna zmagających się z łuszczycą. 

Dotychczasowe obserwacje ukazały powiązanie między brakiem witaminy D a przebiegiem choroby – jej niedobór jest bezpośrednią przyczyną zaostrzenia objawów choroby. Dlatego im częściej chory wystawia skórę na działanie słońca, tym ona lepiej wygląda. Ważny jest jednak umiar, gdyż za duża dawka słońca może wywołać efekt przeciwny do oczekiwanego.

Prowadzone badania udowodniły także, że witamina D skutecznie reguluje pracę układu odpornościowego, co jest niezwykle ważne w przypadku chorób takich jak łuszczyca.

Zmniejszenie objawów łuszczycy przy pomocy witaminy D

Z uwagi na pozytywny wpływ witaminy D na skórę chorego na łuszczycę, zaleca się stosowanie tejże witaminy pod różnymi postaciami.

Kuracja suplementami z witaminą D

Jednym ze sposobów niwelowania objawów łuszczycy jest regularne przyjmowanie suplementów z witaminą D. Prowadzi to do zahamowania rozprzestrzeniania się zmian, a co za tym idzie, do poprawienia kondycji psychicznej. Nie jest bowiem tajemnicą, że łuszczyca obniża komfort życia chorego i ma bezpośredni wpływ na jego samopoczucie.

Smarowanie maścią z witaminą D

Objawy łuszczycy niweluje się też przy użyciu maści zawierających w składzie pochodne witaminy D3 takie jak kalcipotriol czy kalcytriol. Maść lub krem nakłada się bezpośrednio na zmienioną chorobowo skórę. Czynność tą trzeba regularnie powtarzać, aby uzyskać jak najlepsze efekty. 

Fototerapia

Często łuszczycę leczy się przy pomocy fototerapii. W tej metodzie korzysta się z lamp, które emitują promieniowanie UVB. Jest to dokładnie to samo promieniowanie, które jest emitowane przez słońce. 

Witamina D a niwelowanie objawów łuszczycy – o czym musisz pamiętać?

Podczas kuracji witaminą D nie powinno się stosować kilku preparatów jednocześnie. Jeśli więc używasz maści z pochodnymi witaminy D3, odstaw suplementy wzbogacone o tę witaminę, i odwrotnie. Stosowanie wszystkich preparatów jednocześnie może przyczynić się do kumulacji witaminy w organizmie i wystąpienia efektów ubocznych. Dlatego najlepiej witaminę D pod jakąkolwiek postacią stosować pod kontrolą lekarza.

Czytaj dalej

Jak pielęgnować zmienione chorobowo paznokcie? Poznaj domowe sposoby, które pomogą Ci wygrać walkę z łuszczycą!
Smoła węglowa – skuteczny środek w walce z łuszczycą. Poznaj jej zalety!