leczenie

Łuszczyca paznokci, jak wygląda, jak leczyć, objawy, maść, dieta – domowe sposoby

Jak pielęgnować zmienione chorobowo paznokcie? Poznaj domowe sposoby, które pomogą Ci wygrać walkę z łuszczycą!

Łuszczyca paznokci to przewlekła choroba skóry, w której przebiegu okresy zaostrzeń i remisji przeplatają się ze sobą. Objawy łuszczycy niekiedy do złudzenia przypominać mogą grzybicę, dlatego kluczową rolę odgrywa właściwa diagnostyka.

Zmienione chorobowo paznokcie nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale też są wrażliwe i bolesne. Niestety łuszczycy nie da się całkowicie wyleczyć, jednak odpowiednia pielęgnacja może na długo zapobiec jej nawrotom.

Pielęgnacja zmienionych chorobowo paznokci wymaga regularności i dużych pokładów cierpliwości, ale jej efekty potrafią być spektakularne. W dalszej części artykułu przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na pielęgnację paznokci.

Łuszczyca paznokci – charakterystyka choroby

Łuszczyca paznokci to przewlekła choroba, której przyczyny nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że nie da się nią zarazić. Często bywa mylona z grzybicą, gdyż daje bardzo podobne objawy. W przeciwieństwie do niej łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.

Jak wygląda łuszczyca paznokci?

Zmiany chorobowe w przebiegu łuszczycy mogą pojawić się tylko na jednym, kilku albo i wszystkich paznokciach u dłoni i stóp – nie ma tak naprawdę reguły. Rzadko kiedy jest jedynym objawem choroby, zwykle wykwity pojawiają się też na skórze.

Podstawowym objawem łuszczycy paznokci jest naparstkowanie paznokci. Skąd wzięła się ta nazwa? Na płytce paznokcia obecne są mikroskopijne zagłębienia, występujące nieregularnie lub zgrupowane, przez co taki paznokieć przypomina naparstek krawiecki.

Innym często obserwowanym symptomem w przebiegu łuszczycy są plamy olejowe. W przypadku plam olejowych zmiany znajdują się nie na, a pod paznokciem, jednak przebijają przez płytkę, przez co są wyraźnie widoczne. Na pierwszy rzut oka przypominają kroplę oleju, gdyż mają żółtobrązowy kolor i przybierają nieregularny kształt.

Jakie jeszcze objawy charakteryzują łuszczycę paznokci? Popularne symptomy w obrębie paznokcia to:

  • rozwarstwienie,
  • pogrubienie,
  • zniekształcenie,
  • zmatowanie,
  • poprzeczne bruzdy.

Jak pielęgnować zmienione chorobowe paznokcie? Dieta i higiena to podstawa

Pierwszym krokiem do wyleczenia jest postawienie właściwej diagnozy. Lekarz na podstawie oględzin i przeprowadzonego z pacjentem wywiadu z pewnością zaleci kurację zewnętrzną lub doustną, ale to może nie wystarczyć, by skutecznie wyciszyć chorobę.

Leczenie łuszczycy paznokci powinno być wspomagane zdrową, dobrze zbilansowaną dietą. Chory powinien wystrzegać się używek takich jak papierosy i alkohol, które dodatkowo osłabiają organizm, wydłużając drogę do wyleczenia objawów.

Niebagatelne znaczenie ma też właściwa higiena dłoni. Częste mycie rąk sprawia chorym ból i dyskomfort, jednak nie powinno się rezygnować z tej czynności. Trzeba tylko pamiętać, by dokładnie wytrzeć ręce po ich umyciu, tak aby nie miały kontaktu z wilgocią.

Skuteczne sposoby na pielęgnację zmienionych chorobowo paznokci

Jeśli dopiero zaczynasz leczyć łuszczycę, musisz zdawać sobie sprawę, że proces ten będzie długi i żmudny. Ale nie poddawaj się. Stosuj się do zaleceń lekarza, a wkrótce się przekonasz, że Twoje starania nie poszły na marne.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś oprócz aptecznych kremów i maści wypróbował domowe sposoby na łuszczycę. Czasem powszechnie znany i ceniony specyfik za przysłowiowe grosze może zadziałać lepiej niż drogi krem z apteki. Poznaj 5 skutecznych sposobów, jak pielęgnować zmienione chorobowo paznokcie.

Kwas salicylowy

Jednym z domowych środków, który może być wykorzystany w terapii łuszczycy, jest kwas salicylowy. Kwas salicylowy skutecznie łagodzi stany zapalne oraz wspomaga proces usuwania zrogowaciałej skóry. Jest bezpieczny – nie powoduje podrażnień skóry i nie zaostrza zmian łuszczycowych.

Maść/krem z mocznikiem

Krem z mocznikiem wykazuje właściwości nawilżające, dlatego sprawdza się w pielęgnacji zmienionych chorobowo paznokci. Ma zdolność do zatrzymywania wody w naskórku, dzięki czemu pomaga dbać o suchą skórę towarzyszącą łuszczycy.

Maść cynkowa

Jeśli nie możesz dostać maści cynkowej, dobrym jej zamiennikiem jest pasta cynkowa. Maść lub pastę należy wcierać w płytkę paznokcia, nie pomijając skórek. Cynk regeneruje skórę i przyspiesza gojenie. Efekty widać już po kilku tygodniach stosowania.

Maść z witaminą A

Uniwersalną maść bogatą w witaminę A kupisz w aptece za kilka złotych. Należy smarować nią zmienione chorobowo miejsca do 3 razy dziennie, dokładnie wcierając preparat w płytkę paznokcia i skórki. Maść skutecznie łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację skóry.

Maść z witaminą D3

Innym preparatem z witaminą w składzie, dającą świetne efekty w pielęgnacji zmienionych chorobowo paznokci, jest maść z witaminą D3. Zaletą maści z witaminą D3 jest to, że ma szerokie spektrum działania – nie tylko natłuszcza, ale też złuszcza.

Wystarczy smarować paznokcie 2-3 razy dziennie, a widoczną poprawę można zauważyć już po kilku dniach stosowania.

Czytaj dalej

Jaka jest rola witaminy D w niwelowaniu objawów łuszczycy? Sprawdź!
Smoła węglowa – skuteczny środek w walce z łuszczycą. Poznaj jej zalety!