grzybica

Ukojenie dla skóry z nawrotem łuszczycy

Ukojenie dla skóry z nawrotem łuszczycy

Łuszczyca to choroba przewlekła, która miewa ciężki przebieg. Nie da się jej w zupełności wyleczyć, dlatego często nawraca. Wyjazd na wakacje jest prawdziwym wyzwaniem, a po urlopie wiele osób zmaga się z uporczywymi objawami choroby. Co można zrobić, by zapobiec nawrotowi łuszczycy, i jak sobie z nim radzić, jeżeli wystąpi?

Zrezygnuj z tego, co szkodliwe

Niestety – łuszczyca sprawia, że za kilka chwil luzu i beztroski możemy zapłacić wysoką cenę. Lato sprzyja błogiemu lenistwu i relaksowi, łatwo zapomnieć o przykrych konsekwencjach choroby, szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy w fazie remisji i wydaje nam się, że jesteśmy zupełnie zdrowi. Słońce, morze i basen, zmiana wody, którą na co dzień się myjemy, korzystanie z innych kosmetyków, gwałtowne zmiany temperatury, klimatyzacja, alkohol, złe nawyki żywieniowe lub dieta bogata w składniki, których powinno się unikać – można tak wymieniać i wymieniać, bo przyczyn nawrotu może być naprawdę wiele. Warto zdecydować się na parę wyrzeczeń, żeby kilku dni relaksu nie przypłacić miesiącami walki z przykrymi objawami łuszczycy.

Co zrobić, gdy łuszczyca atakuje? Zmienić nawyki!

Przede wszystkim trzeba zminimalizować stres i zapewnić sobie jak największą ilość snu – zdrowy i wypoczęty organizm szybciej się regeneruje, a to ułatwia walkę z objawami choroby. Zapomnijmy o alkoholu i innych używkach, zwróćmy uwagę na to, co jemy – zrezygnujmy z czerwonego mięsa i cukrów prostych na rzecz tłustych ryb oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych; wyeliminujmy tłuszcze trans oraz nasycone kwasy tłuszczowe, a zamiast nich wybierzmy oliwę z oliwek, olej rzepakowy czy pestki i orzechy; odstawmy słodkie napoje i przekąski, a częściej sięgajmy po świeże warzywa i owoce. Dzięki temu wzmocnimy i zregenerujemy nasz organizm od środka. A jak działać od zewnątrz?

Kosmetyki na ratunek zniszczonej skórze

Skóra, którą zaatakuje łuszczyca, jest sucha, pęka, łuszczy się, swędzi i piecze. Nawrót choroby  nie tylko jest problemem estetycznym, lecz także powoduje znaczny dyskomfort – bardzo ciężko jest się nie drapać i nie pogłębiać urazów skóry. Dlatego podstawą pielęgnacji jest stosowanie skutecznych kosmetyków nawilżających i regenerujących, których naturalny skład nie będzie podrażniał i tak już mocno uszkodzonej skóry. Zrezygnujmy więc kosmetyków pełnych parabenów i SLS-ów na rzecz naturalnych dermokosmetyków dla skóry ze zmianami łuszczycowymi. Naszym sprzymierzeńcem będzie między innymi masło shea, które znajdziemy w czarnym mydle afrykańskim i które jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagające regenerację skóry i redukujące stany zapalne. Sięgajmy także po kosmetyki bogate w alantoinę, która jest dla naszej skóry prawdziwym opatrunkiem, ponieważ regeneruje ją i przyspiesza gojenie ran. Naturalnym źródłem alantoiny jest ekstrakt z żywokostu, który znajdziemy w kremie Healpsorin. Doceńmy także skuteczność modnego ostatnio oleju konopnego, który działa przeciwzapalnie i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów – a wszystko to dzięki bogactwu kwasów omega-3 i omega-6 oraz terpenów i związków fenolowych.

Czytaj dalej

Skuteczne sposoby na porost włosów
CBD – rewolucja w kosmetyce czy zwykła moda