Trądzik młodzieńczy, inaczej trądzik pospolity, występuje u młodych ludzi. Jest to choroba skóry o podłożu hormonalnym. Zmiany zwykle ustępują samoistnie po 3-5 latach, ale u niektórych mogą utrzymywać się nawet 10 lat. Cięższa postać trądziku może pozostawić na twarzy blizny i przebarwienia. Zapobiec im można, stosując odpowiednie formy leczenia.
Z artykułu dowiesz się:
- skąd się bierze trądzik młodzieńczy,
- jak objawia się trądzik młodzieńczy,
- jakie są domowe sposoby na trądzik młodzieńczy,
- jak pozbyć się blizn potrądzikowych.
Trądzik młodzieńczy – przyczyny i objawy
Wielu nastolatków w okresie dojrzewania boryka się z problemem, który odbiera im pewność siebie i negatywnie wpływa na ich samopoczucie. Jest nim trądzik młodzieńczy. Powstające tu i ówdzie wypryski zazwyczaj pojawiają się między 11. a 19. rokiem życia.
Przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego
Na powstawanie dolegliwości bezpośredni wpływ mają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie nastolatka w okresie dojrzewania. Przyczyną może być także nadmierne rogowacenie w okolicy gruczołów łojowych i mieszków włosowych oraz namnażanie się bakterii w okolicy tych gruczołów.
Na powstawanie trądziku młodzieńczego mogą również wpływać takie czynniki jak:
- nadmierny stres,
- nieodpowiednia dieta,
- alergia pokarmowa,
- opalanie się,
- stosowanie niektórych kosmetyków,
- niedokładne oczyszczanie skóry twarzy.
Objawy trądziku młodzieńczego
Trądzik młodzieńczy jest przewlekłą, zapalną chorobą mieszków łojowo-włosowych. Pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że mamy do czynienia z trądzikiem jest pojawienie się zaskórników.
Zaskórniki mogą mieć charakter zamknięty lub otwarty. Charakterystyczny dla trądziku jest łojotok oraz zmiany skórne obejmujące nie tylko twarz (nos, czoło, brodę i policzki), ale także szyję, plecy i dekolt.
Zmiany skórne występujące w trądziku młodzieńczym to:
- mikrozaskórniki,
- zaskórniki,
- krosty,
- grudki,
- cysty,
- guzki,
- torbiele.
Jak wyleczyć się z trądziku młodzieńczego?
Sposób leczenia trądziku młodzieńczego dobierany jest indywidualnie do pacjenta, z uwzględnieniem jego rodzaju i stopnia nasilenia zmian. Dolegliwości w żadnym wypadku nie powinno się bagatelizować, gdyż nieleczony trądzik może zostawić po sobie niepożądaną pamiątkę w postaci przebarwień i blizn potrądzikowych.
Podstawy walki z trądzikiem
Domowa kuracja trądzikowa powinna opierać się w głównej mierze na oczyszczaniu i – w zależności od potrzeb skóry – na nawilżaniu cery specjalistycznymi preparatami na trądzik.
Należy zaopatrzyć się przede wszystkim w trzy produkty: tonik, krem i żel. Wybierając kosmetyki, należy zwrócić uwagę, aby w składzie toniku nie było alkoholu, a krem nie był za tłusty. Preparaty powinny być pozbawione środków drażniących i substancji zapachowych.
W leczeniu miejscowym trądziku młodzieńczego najczęściej wykorzystuje się kremy, maści i żele na bazie pochodnych witaminy A. Kosmetyku z witaminą A w składzie skutecznie regulują pracę gruczołów łojowych, ograniczając wydzielanie łoju. Dodatkowo przyspieszają regenerację skóry. Dopiero gdy stosowanie tego typu kosmetyków nie przynosi pożądanych rezultatów, wdraża się kurację doustną.
Doustna kuracja na trądzik młodzieńczy
W cięższym przebiegu trądziku lekarz może zalecić doustną kurację:
- antybiotykiem (np. minocykliną lub tetracykliną)
- tabletkami antykoncepcyjnymi,
- preparatami przeciwzapalnymi,
- lekami przeciwzaskórnikowymi,
- kwasami AHA (na bazie jabłek, migdałów lub mleka).
Domowe sposoby walki z trądzikiem
Trądzik można leczyć specjalnymi kosmetykami do skóry trądzikowej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować także domowe sposoby na wypryski. Produkty, po które warto sięgnąć to m.in.:
- ogórek – zetrzyj ogórka na tarce, następnie wymieszaj go z przegotowaną lub mineralną wodą. W tak przygotowanym toniku zamocz wacik i przemyj nim twarz. Łagodzące właściwości ogórka przyniosą ulgę i zmniejszą widoczność wyprysków;
- płatki owsiane – wsyp do miski 5 łyżek płatków owsianych, 5 łyżek wody, 1 łyżkę mleka i 1 łyżkę miodu, następnie dokładnie wymieszaj ze sobą wszystkie składniki. Poczekaj, aż mikstura zgęstnieje i nałóż ją na wybrane partie ciała. Pozostaw na ok. 10 minut, po tym czasie spłucz. Płatki owsiane wykazują działanie przeciwzapalne, wspomagają regenerację skóry i łagodzą podrażnienia.
Naturalne sposoby na blizny potrądzikowe
Nawet po wygranej walce z trądzikiem na twarzy mogą pozostać nieestetyczne blizny. To wynik uszkodzenia naskórka, do którego najczęściej dochodzi podczas mechanicznego usuwania zaskórników. Leczenie blizn potrądzikowych jest długotrwałe, ale przy odrobinie chęci i cierpliwości przynosi naprawdę widoczne efekty.
Blizny potrądzikowe – jak je zwalczyć?
Sprawdzone sposoby na blizny po trądziku to m.in.:
- przemywanie twarzy sokiem z cytryny,
- masowanie skóry olejem kokosowym,
- nakładanie na twarz maseczki z brązowego cukru, śmietany i miodu,
- smarowanie twarzy olejkiem lawendowym,
- nakładanie na blizny soku z aloesu.
Czynności te trzeba regularnie powtarzać, a efekty podjętych działań przyjdą z czasem.