Rodzaje trądziku – rozpoznaj wroga i dowiedz się, jak z nim walczyć!

Masz trądzik? Sprawdź, z jakim jego rodzajem się zmagasz!

Zauważyłeś na twarzy zmiany, które mogą być objawem trądziku pospolitego? Nie bagatelizuj problemu, tylko zacznij z nim walczyć. Istnieje wiele metod leczenia trądziku, warto jednak, by tą najskuteczniejszą i – co najważniejsze – najbezpieczniejszą dobrał Ci dermatolog. Zanim jednak umówisz u niego wizytę, spróbuj rozpoznać, z jakim rodzajem trądziku masz do czynienia.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są rodzaje trądziku ze względu na typ zmian skórnych,
 • jakie są rodzaje trądziku ze względu towarzyszące mu objawy,
 • jakie są rodzaje trądziku ze względu na czynnik go wywołujący.

Trądzik pospolity – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Trądzik pospolity to dokuczliwe schorzenie dermatologiczne, które może dotknąć tak naprawdę każdego. Po czym poznać, że to właśnie trądzik jest naszym problemem? Pierwszym sygnałem, który powinien wzbudzić naszą czujność, jest wzmożone wydzielanie łoju.

Nadmiar sebum w strefie T, czyli w okolicy czoła, nosa i brody świadczy o tym, że wkrótce pojawią się tam zaskórniki. Co istotne, niezapalne zmiany zajmują nie tylko twarz, ale nierzadko również dekolt, plecy i ramiona.

Jakie są rodzaje zaskórników?

Wyróżnia się dwa podstawowe typy zaskórników: otwarte i zamknięte. Jedne bardzo łatwo odróżnić od drugich. 

W środku zaskórników otwartych znajduje się niewielki otwór, przez który wydostaje się masa łojowo-rogowa. W ich obrębie dochodzi do utlenienia keratyny, czyli białka, które buduje zrogowaciały naskórek. Dodatkowo gromadzi się tam melanina. Konsekwencją tego jest wyraźna, ciemna barwa zaskórników, których nie sposób nie zauważyć w lustrze.

Zaskórniki zamknięte z kolei są drobnymi zmianami barwy białej, które tworzą się w głębszych warstwach skóry. Powodem tego są martwe komórki naskórka, które gromadzą się w ujściu gruczołów łojowych, blokując je i uniemożliwiając wydostanie się łoju. Fakt, że zaskórniki zamknięte są umiejscowione pod skórą, nie sprawia, że są mniej widoczne lub mniej dokuczliwe.

Fazy rozwoju trądziku

Do momentu, gdy na skórze nie pojawią się zaskórniki, mamy do czynienia z okresem niezapalnym trądziku. Dopiero w momencie ich powstawania trądzik przechodzi w fazę zapalną. Trądzik może przybierać różnoraką postać: umiarkowaną lub ciężką.

Umiarkowana postać trądziku

Oprócz zaskórników pojawiają się też grudki. Grudki to wypukłe, czerwonawe wykwity o charakterze zapalnym. Z czasem mogą przeobrażać się w wypełnione ropą krosty.

Ważne jest, aby już na tym etapie podjąć odpowiednie działania i zacząć walkę z problemem. W przeciwnym razie rozwiną się nacieki zapalne, czyli stan zapalny rozprzestrzeni się po całej skórze.

Ciężka postać trądziku

Z ciężką postacią trądziku spotykamy się wtedy, gdy zmiany ulegają nasileniu i na skórze gołym okiem widać guzki, cysty etc. Na tym etapie domowe sposoby na trądzik przestaną być skuteczne i konieczna będzie wizyta u dermatologa. Skutecznie dobrana terapia jest niezbędna i pozwoli uniknąć blizn potrądzikowych.

Rodzaje trądziku pospolitego – jakie są?

Istnieją różne klasyfikacje trądziku pospolitego.

Typ zmian trądzikowych

Ze względu na tym zmian trądzikowych wyróżniamy trądzik:

 • zaskórnikowy – w jego przebiegu występują zaskórniki otwarte lub zamknięte,
 • grudkowo-krostkowy – oprócz zaskórników pojawiają się też grudki i krosty,
 • guzkowo-cystowy – na skórze twarzy pojawiają się guzy zapalne wypełnione treścią ropną,
 • piorunujący – oprócz zmian trądzikowych pojawiają się objawy ogólne takie jak gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, ogólne osłabienie.

Rodzaj objawów trądzikowych

Biorąc pod uwagę rodzaj objawów skórnych, trądzik dzieli się na:

 • młodzieńczy – towarzyszą mu zaskórniki i grudki, które ustępują z wiekiem,
 • ropowiczy – występują torbiele ropne, po których zagojeniu zostają blizny,
 • skupiony (częstszy u mężczyzn) – na skórze występują nacieki torbieli ropnych i duże zaskórniki, które zlewają się ze sobą, a po wygojeniu zostawiają blizny,
 • o ciężkim przebiegu (częstszy u mężczyzn) – wykwitom na skórze towarzyszy gorączka, nieprawidłowości w wynikach badań i zmiany w obrazie RTG,
 • bliznowcowy – w obrębie wykwitów trądzikowych powstają bliznowce.

Czynniki prowokujące powstawanie zmian trądzikowych

Z uwagi na czynniki przyczyniające się do powstawania zmian występuje podział trądziku na:

 • niemowlęcy – pojawia się na skutek stosowania olejów mineralnych do pielęgnacji skóry niemowląt,
 • polekowy – zmiany występują u osób przyjmujących m.in. steroidy, jod czy witaminę B12,
 • kosmetyczny – zmagają się z nim osoby nadużywający kosmetyków do makijażu, które blokują gruczoły łojowe i potowe,
 • zawodowy – występuje u osób, które na co dzień stykają się z substancją go wywołującą taką jak chlor czy różnego typu oleje.

Trądzik tego rodzaju jest najmniej problematyczny. Wystarczy jedynie wyeliminować czynnik drażniący, a wszelkie objawy samoistnie ustąpią.

Czytaj dalej

Cierpisz na trądzik młodzieńczy? Dowiedz się, jak sobie z nim radzić!
Jak leczyć łupież domowymi sposobami? Podpowiadamy!