grzybica

Nie daj się drożdżakom! 7 trików na złagodzenie zmian skórnych

Sprawdź, jak domowymi sposobami usunąć zmiany skórne wywołane przez drożdżaki

Grzybica jest chorobą zakaźną, która może dotknąć praktycznie każdego z nas. O ile grzybicą łatwo jest się zarazić, to leczenie jej objawów jest długie, żmudne i nie zawsze daje pożądane rezultaty.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie domowe sposoby pomogą Ci skutecznie zwalczyć grzybicę stóp.

Domowe sposoby na grzybicę mogą stanowić terapię uzupełniającą leczenie środkami z apteki, ale nigdy jej nie zastąpią. 

Jak złagodzić grzybicze zmiany skórne domowymi sposobami? 

Przedstawiamy Ci 7 produktów, które wpłyną na poprawę stanu Twojej skóry i przyniosą natychmiastową ulgę w bólu.

Cytryna

Wykazuje silne właściwości przeciwgrzybicze, dzięki czemu skutecznie łagodzi zmiany skórne obecne w przebiegu grzybicy. Niesie natychmiastową ulgę – wszelkie dolegliwości takie jak pieczenie i swędzenie znikają, zaraz po naniesieniu soku z cytryny na skórę. Dodatkowo cytryna oczyszcza skórę i zapobiega powstawaniu blizn.

Jedyne czego potrzebujesz to cytryna i wyciskarka do cytrusów. Wyciśnij sok, najlepiej od razu z kilku cytryn (przyda Ci się na później) i nanieś go bezpośrednio na zmienione chorobowo obszary. Dla jeszcze lepszych efektów codziennie nacieraj skórę plastrem z cytryny.

Soda oczyszczona

Popularnym środkiem do łagodzenia zmian skórnych jest soda oczyszczona. Ten niepozorny biały proszek potrafi w mgnieniu oka ukoić podrażnioną skórę.

Soda oczyszczona ma zasadowy odczyn, dlatego eliminuje świąd wywołany grzybicą. Może być stosowana zarówno do leczenia objawów grzybicy skóry, jak i paznokci.

Jak stosować sodę oczyszczoną na grzybicę? Prawdziwą ulgę przyniosą okłady z sody oczyszczonej. Zmieszaj 1,5 szklanki sody oczyszczonej i 3 litry wody. W tak przygotowanym roztworze mocz ściereczkę i przykładaj ją na zmienione chorobowo miejsca. Efekty kuracji przejdą Twoje najśmielsze oczekiwania.

Ocet jabłkowy

Jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu uczucia pieczenia i swędzenia, towarzyszącego zmianom grzybiczym. Ocet jabłkowy przywraca skórze odpowiednie pH, uniemożliwiając dalszy rozwój grzybów.

Przygotuj mieszankę octu jabłkowego i wody w proporcji 1:1 i mocz w niej zainfekowane miejsce przez co najmniej pół godziny. Czynność powtarzaj codziennie. 

Jeśli kąpiel w mieszaninie octu i wody nie jest możliwa, podobnie jak w przypadku kuracji z sodą oczyszczoną, mocz w niej gazę i przykładaj do miejsca zakażenia.

Olejek z drzewa herbacianego

Wykazuje działanie przeciwgrzybicze i bakteriobójcze, dzięki czemu nie tylko wspomaga proces leczenia grzybicy, ale też zapobiega jej nawrotom. Dzięki antyseptycznym właściwościom olejek z drzewa herbacianego widocznie poprawia stan skóry i paznokci.

Smaruj olejkiem zainfekowane miejsca co najmniej 3 razy dziennie. Kurację stosuj jeszcze przez 2 tygodnie po złagodzeniu zmian skórnych. Podczas stosowania olejku z drzewa herbacianego zachowaj szczególną ostrożność, aby go nie przedawkować i nie doprowadzić do podrażnień.

Aloes

Przypisuje się mu właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu wykazuje dużą skuteczność w walce ze zmianami w obrębie skóry stóp. Aloes jest bogatym źródeł antrachinonów takich jak aloina, emodyna i kwas aloesowy, dzięki czemu łagodzi ból, skutecznie zwalcza infekcje i neutralizuje bakterie.

W leczeniu objawów grzybicy aloes można stosować żel, krem, miąższ lub sok z aloesu – każda forma tej rośliny przyniesie tak samo dobre efekty.

Nanieś aloes na wacik i przyłóż do zainfekowanej skóry. Aloes może być także przyjmowany doustnie. Najlepsze efekty daje zarówno picie aloesu, jak i smarowanie nim skóry.

Czosnek

Skuteczny w leczeniu infekcji grzybiczych, dzięki antybiotycznemu i bakteriobójczemu działaniu jest również czosnek. Pomaga pozbyć się ze skóry odpowiedzialnych za zakażenie grzybów.

Czosnek na grzybicę można stosować w różnej formie. Jedną z opcji jest przykładanie go bezpośrednio do skóry. Można też przygotować z niego papkę.

Rozgnieć ok. 10 ząbków czosnku i umieść w miseczce z ciepłą wodą. Odczekaj kilka minut, następnie włóż do mikstury stopy lub zamocz w niej gazę i przyłóż do miejsca zaatakowanego przez grzyba.

Płatki owsiane

Ostatnią naszą propozycją są płatki owsiane, które skutecznie zwalczają bakterie i pomagają złuszczać martwy naskórek, wspomagając proces jego odnowy i przyspieszając gojenie. Regularne stosowanie płatków owsianych przyniesie skórze ukojenie i pomoże wyeliminować świąd.

Jak przygotować leczniczą miksturę z płatków owsianych? Pół szklanki płatków zalej niewielką ilością wody (do pokrycia płatków), następnie gotuj aż do powstania jednolitej masy. Pozostaw aż do całkowitego ostygnięcia, potem nałóż na gazę i przyłóż do bolesnego miejsca. 

Jeśli grzybica zajęła większe partie skóry, przygotuj kąpiel z płatków owsianych. W tym celu wsyp do wanny pełnej ciepłej wody 1-2 szklanki płatków. Leczenie przy pomocy płatków owsianych stosuj tak długo, aż ustąpią wszystkie objawy.

Czytaj dalej

Czy homeopatia pomaga zwalczyć objawy łuszczycy?
Jakie choroby skóry są zaraźliwe? Sprawdź!