leczenie

Homeopatia w przypadku łuszczycy – czy działa? Sprawdź!

Czy homeopatia pomaga zwalczyć objawy łuszczycy?

 

Homeopatia to metoda leczenia różnych dolegliwości przy pomocy substancji pochodzenia naturalnego. Nie leczy ona jednak choroby samej w sobie, a jedynie jej objawy.

Nie ma jednak potwierdzonej skuteczności działania konkretnych substancji na poszczególne schorzenia, przez co homeopatia nie jest rekomendowana przez lekarzy, z drugiej strony też jej nie zabraniają.

Z artykułu dowiesz się:

 • co to jest homeopatia i na czym polega,
 • w jaki sposób objawia się łuszczyca,
 • jakie naturalne produkty pomagają w łagodzeniu objawów łuszczycy.

Łuszczyca – co warto o niej wiedzieć?

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, która daje specyficzne zmiany chorobowe na skórze. Zmiany te są skutkiem nieprawidłowego oraz nadmiernego rogowacenia naskórka.

Jakie są przyczyny łuszczycy?

Niestety pomimo wielu lat badań, naukowcom nie udało się jednoznacznie znaleźć przyczyny występowania łuszczycy. Wiele wskazuje na to, że ma ona genetyczne lub immunologiczne podłoże.

Niebagatelne znaczenie mają również czynniki środowiskowe. Przebyte w przeszłości infekcje, urazy czy przewlekły stres mogą być przyczyną ujawnienia się choroby, jak również jej nawrotu.

Leczenie łuszczycy

Biorąc pod uwagę, że przyczyny łuszczycy nadal nie są nam znane, stworzenie uniwersalnego leku na tę chorobę staje się zwyczajnie niemożliwe.

Chory może jedynie łagodzić objawy i doprowadzić do jej „uśpienia”, nigdy się jednak z niej całkowicie nie wyleczy. W najmniej oczekiwanym momencie łuszczyca może wrócić i to ze zdwojoną siłą.

Jest za to wiele naturalnych sposobów, które pozwalają kontrolować przebieg choroby i poprawiać stan skóry. Składniki naturalnego pochodzenia niosą ulgę w bólu, łagodząc pieczenie i swędzenie. W bardziej zaawansowanych stadiach łuszczycy nie zastąpią jednak normalnego leczenia.

Homeopatia – co to jest?

Homeopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, zgodnie z którą chory dostaje odpowiedni lek, dobrany na podstawie zasady podobieństwa.

Zasada podobieństwa – najważniejsza zasada w homeopatii

Zasada podobieństwa jest jedną z najważniejszych zasad przestrzeganych przez homeopatów. Mówi o tym, aby podobne leczyć podobnym. Chodzi w niej o to, by leczyć chorobę substancją, która daje praktycznie takie same objawy jak sama choroba.

Sens zasady podobieństwa najłatwiej wytłumaczyć na przykładzie cebuli. Podczas krojenia cebuli wydostający się z niej sok podrażnia błony śluzowe nosa, przez co zaczynamy kichać, oczy zalewają się łzami i pojawia się katar. Nie jest to jednak prawdziwy katar, lecz wywołany sztucznie.

Z drugiej strony cebula nie tylko powoduje katar, ale też skutecznie go leczy. Dlatego właśnie podczas przeziębienia podaje się choremu sok z cebuli. Cebula jest więc przyczyną niepożądanych objawów i lekiem na nie. Dokładnie w ten sam sposób działają leki w homeopatii.

Rodzaje leków homeopatycznych

Możemy wyróżnić 3 rodzaje leków homeopatycznych:

 • leki pochodzenia roślinnego,
 • leki pochodzenia zwierzęcego,
 • leki mineralne.

Leki roślinne najczęściej są nalewkami lub maceratami roślin w alkoholu. W przypadku leków zwierzęcych podstawą do ich stworzenia jest surowiec pochodzenia zwierzęcego, np. jad. Leki mineralne to nic innego jak sole mineralne.

Homeopatyczne leczenie łuszczycy – czy działa?

Zdania w tej kwestii są podzielone. Jedni twierdzą, że nie widzą efektów stosowania leków naturalnego pochodzenia, z kolei inni przekonują, że nic nie przyniosło im takiej ulgi, jak posmarowanie zmienionej chorobowo skóry olejem kokosowym.

Aby dowiedzieć się, czy homeopatia działa w przypadku łuszczycy, musisz się o tym przekonać na własnej skórze. Wypróbuj polecane przez zwolenników takiego sposobu leczenia metody i sprawdź, czy ich stosowanie daje jakiekolwiek efekty. Niewiele stracisz, a dużo możesz zyskać.

Naturalne sposoby na łuszczycę

Dużą skuteczność w zwalczaniu objawów łuszczycy przypisuje się olejom, które nawilżają mocno przesuszoną skórę i zapobiegają utracie wody z naskórka. Po kuracji olejem skóra wygląda dużo lepiej niż wcześniej. 

Poniżej znajdziesz 6 propozycji olejków do pielęgnacji skóry. Wypróbuj je na sobie i przekonaj się, czy homeopatia w przypadku łuszczycy rzeczywiście działa. Oto one:

 • olej kokosowy – działa przeciwzapalnie, nawilża i natłuszcza skórę, pozostawiając ją miękką i delikatną,
 • oliwa z oliwek – niweluje dolegliwości bólowe takie jak świąd, przyspiesza gojenie podrażnień,
 • olejek z drzewa herbacianego – zmniejsza stany zapalne, zapobiega ponownym zakażeniom,
 • olejek lawendowy – wykazuje działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie popękanej skóry,
 • olejek z kadzidłowca – ma antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne właściwości,
 • olej z geranium – zmniejsza stany zapalne i wspomaga krążenie.

Oleje i olejki możesz stosować na wiele różnych sposobów – bezpośrednio na skórę lub do kąpieli, łączyć je ze sobą lub nakładać pojedynczo. Poeksperymentuj i przekonaj się, jaki będzie rezultat.

Czytaj dalej

Masz skórę problematyczną ze skłonnością do podrażnień? Wypróbuj olej konopny i pozbądź się nieprzyjemnych dolegliwości!
Sprawdź, jak domowymi sposobami usunąć zmiany skórne wywołane przez drożdżaki