grzybica

Rodzaje grzybicy skóry

Rodzaje grzybicy – jakie są? Sprawdź!

Grzybica skóry jest chorobą zakaźną wywoływaną przez grzyby chorobotwórcze. W zależności od grzyba, jaki wywoła infekcję, wyróżnia się różne rodzaje choroby. Jak nietrudno się domyślić, każdy typ ma nieco inne objawy. Dobra informacja jest taka, że grzybicę da się wyleczyć, trzeba tylko wiedzieć, z jaką jej odmianą mamy do czynienia. Sprawdź, jakie są rodzaje grzybicy skóry.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakimi rodzajami grzybicy skóry można się zarazić,
 • jakie objawy cechują poszczególne rodzaje grzybicy.

Rodzaje grzybicy skóry i ich objawy

Grzyby wywołujące infekcje można podzielić na: pleśnie, grzyby drożdżopodobne i dermatofity. Ostatnie wykazują dużą skłonność do zajmowania naskórka, włosów i paznokci i mogą wywoływać grzybice skóry gładkiej, jak również stóp i paznokci, a nawet grzybicę skóry owłosionej. 

Jeśli chodzi o grzyby drożdżopodobne, wywołują one drożdżycę jamy ustnej i narządów płciowych, wałów i płytek paznokciowych, kątów ust i łupież pstry. Z kolei pleśnie odpowiadają przede wszystkim za zakażenia układowe, czyli narządów wewnętrznych.

Poniżej znajdziesz wymienione poszczególne rodzaje grzybicy skóry wraz z objawami, jakie można zaobserwować w ich przebiegu.

Grzybica skóry gładkiej

Zmiany mogą pojawić się tak naprawdę w dowolnym miejscu na ciele. Zarówno grzybica drobnozarodnikowa, jak i grzybica strzygąca skóry gładkiej dają podobne objawy. Do najbardziej charakterystycznych należą:

 • rumieniowo-złuszczające zmiany o okrągłym kształcie, wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry, pokryte krostkami, grudkami i pęcherzykami na brzegu;
 • zlewanie się zmian w jedną dużą plamę;
 • dolegliwości takie jak ból, swędzenie czy pieczenie;
 • odczyn zapalny;
 • ogniska rumieniowe;
 • rogowacenie zmiany.

Grzybica skóry owłosionej

Dotyczy owłosionej skóry głowy, ale zmiany równie dobrze mogą pojawić się w obrębie brody. W praktyce schorzenie to najczęściej dotyka dzieci. Wyróżnia się trzy postacie kliniczne grzybicy skóry owłosionej:

 • grzybica drobnozarodnikowa – zarodniki są ułożone na zewnętrznej stronie włosa;
 • grzybica strzygąca – w typie powierzchownym zarodniki są ułożone po wewnętrznej stronie włosa, z kolei w typie głębokim mieszanym występuje wewnątrz- i zewnątrzwłosowa inwazja włosa;
 • grzybica woszczynowa – zarodniki są ułożone wewnątrz włosa.

Zazwyczaj mamy do czynienia z grzybicą drobnozarodnikową, a najrzadziej z grzybicą woszczynową.

Grzybica stóp

Typowe dla grzybicy zmiany pojawiają się w obrębie całych stóp – zarówno na podeszwie, jak i w okolicy międzypalcowej. Obraz kliniczny może różnić się w zależności od odmiany grzybicy. Dlatego sporządzono następujący podział grzybicy stóp:

 • odmiana międzypalcowa – zmiany lokalizują się pomiędzy III i IV palcem stopy. Zaatakowany przez grzyba naskórek jest wilgotny i pomarszczony, mogą pojawić się na nim pęcherzyki. W przebiegu stanu zapalnego z pęcherzyków może wydostawać się treść ropna;
 • odmiana złuszczająca i rogowaciejąca – na podeszwie i bocznych częściach stopy widoczne są czerwone plamy oraz złuszczający się i rogowaciejący naskórek;
 • odmiana potnicowa – towarzyszy jej obecność niewielkich pęcherzyków wypełnionych treścią surowicza. Zmiany pojawiają się w przestrzeni międzypalcowej, na podeszwie oraz pięcie. Wszystkiemu towarzyszy dość nieprzyjemny zapach.

Grzybica paznokci

Może dotyczyć paznokci rąk lub (zdecydowanie częściej) stóp. Zmiany zauważyć można w obrębie płytki paznokciowej – paznokcie stają się grube, nadmiernie rogowacieją i częściej się łamią.

Dodatkowo robią się na nich nieestetyczne bruzdy i zmieniają barwę. Z biegiem czasu może dojść do całkowitego wykruszenia się płytki paznokciowej.

Kandydoza paznokci i wałów paznokciowych

Na początku zmiany pojawiają się wyłącznie w obrębie wałów paznokciowych. Stają się one mocno zaczerwienione, obrzęknięte i wrażliwe na dotyk. Z przestrzeni między wałem paznokciowym a płytką wydobywa się treść ropna. Z czasem choroba może zająć także paznokieć, który staje się szorstki, matowy i pobruzdowany.

Kandydoza kątów ust (zajady)

Mało kto zdaje sobie sprawę, że popularne zajady to także infekcja grzybicza. Jej występowaniu sprzyja maceracja związana z częstym oblizywaniem ust. W kącikach ust naskórek pęka, na skutek czego robią się strupy. Towarzyszy temu stan zapalny i duża bolesność.

Drożdżyca błon śluzowych

Najczęściej dotyczy jamy ustnej oraz narządów płciowych. Zmiany do złudzenia przypominają mleczne naloty – są to ogniska białej barwy. Po ich usunięciu pojawia się czerwony rumień z nadżerkami. Chory odczuwa pieczenie i świąd. Drożdżyca błon śluzowych wykazuje dużą tendencję do nawrotów.

Łupież pstry

Charakterystyczne dla łupieżu pstrego jasnobrązowe, łuszczące się plamki dostrzec można na skórze klatki piersiowej, szyi i kończynach górnych. Po czasie zmiany zlewają się ze sobą, tworząc jedną wielką plamę. Ekspozycja na słońce może doprowadzić do odbarwienia ognisk chorobowych.

Czytaj dalej

Na co zwrócić uwagę, wybierając lek na łuszczycę? Podpowiadamy!
Jakie lekarstwo na łuszczycę wybrać? Podpowiadamy!