atopowe zapalenie skóry

Wysypka czerwona na ciele, plecach, zgięciu łokcia i kolanach u dorosłych – czerwone plamy

Masz wysypkę? Sprawdź, jaka może być jej przyczyna.

Wysypka zwykle pojawia się w najmniej spodziewanym momencie. Może zająć twarz, dekolt, ręce, a nawet plecy, a zmiany na skórze mogą mieć różny stopień nasilenia.

Przyczyn wysypki na skórze może być wiele, począwszy od infekcji wirusowych i bakteryjnych, na chorobach układu immunologicznego skończywszy. Poznaj 5 chorób, w których przebiegu pojawia się wysypka i dowiedz się, jakie objawy często jej towarzyszą.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są popularne przyczyny wysypki u dorosłych,
  • jaką postać może przyjąć wysypka,
  • co zrobić, gdy na skórze pojawi się wysypka.

Trudno jest postawić diagnozę wyłącznie na podstawie wyglądu wysypki – pod uwagę trzeba wziąć także jej umiejscowienie, rozległość i towarzyszące jej objawy takie jak uporczywy świąd czy dający się we znaki ból. Z pewnością jednak nie można jej lekceważyć, gdyż może być nie tylko symptomem alergii, ale też wielu poważnych chorób.

Jakie są najczęstsze przyczyny wysypki u osób dorosłych? 

Diagnozę problemów skórnych zawsze powinien postawić lekarz, dlatego przy nasilonych objawach najlepiej niezwłocznie umówić wizytę u dermatologa. Ocena wizualna zmian na skórze pomoże nam jednak nieco nakreślić, z jaką chorobą mamy do czynienia.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – czerwone plamki na ciele

Typowym objawem AZS jest właśnie wysypka. Skóra w przebiegu tej choroby jest sucha, mocno zaczerwieniona i wykazuje tendencję do łuszczenia. Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się w okolicy zgięć łokci i kolan, na twarzy, szyi i powiekach, a w zaawansowanych przypadkach na całym ciele. Może im towarzyszyć katar sienny i zapalenie spojówek.

Łuszczyca – grudki pokryte łuską

Czerwone plamy pokryte srebrzystobiałymi łuskami są charakterystyczne dla łuszczycy. Może im towarzyszyć pieczenie, zaczerwienienie i świąd, a zmienione chorobowo miejsca mogą pękać i krwawić. Wszystko okraszone jest silnym bólem.

Objawy łuszczycy zwykle zajmują dłonie, łokcie, kolana, stopy, plecy i owłosioną skórę głowy. Przy właściwej pielęgnacji skóry mogą one ustąpić, niestety łuszczyca ma tendencję do nawrotów.

Grzybica – łuszczące się plamy na ciele

Charakterystyczne dla grzybicy czerwone, swędzące i łuszczące się plamy, zwykle pojawiają się na stopach, głowie i w miejscach intymnych. Z czasem na skórze chorego pojawiają się też drobne pęcherzyki, które mogą pękać i wydzielać brzydki zapach.

Jeśli w porę nie zareagujemy i nie zaczniemy leczyć grzybicy, choroba przeniesie się na całe ciało. Wtedy oprócz zmian na skórze mogą pojawić się problemy z koncentracją, ogólne osłabienie, długotrwałe zmęczenie, ból stawów i biegunka lub zaparcia.

Półpasiec – pęcherzyki wypełnione płynem

Objawy półpaśca to wysypka, rumień i pęcherzyki wypełnione białym płynem – pojawiają się one na jednej stronie ciała, zwykle w okolicy nerwów międzyżebrowych.

Wszystkiemu towarzyszy wysoka temperatura, ból gardła i głowy, ogólne osłabienie organizmu oraz dolegliwości bólowe w obrębie zmienionych chorobowo miejsc.

Opryszczka – bolesny wykwit na wardze

Opryszczka jest chorobą wirusową. W miejscu, gdzie wirus przenika do organizmu, chory może odczuwać lekki ból, swędzenie i pieczenie. Po 2-3 dniach od zakażenia w tym samym miejscu pojawiają się drobne pęcherzyki, wypełnione przezroczystym płynem. Jeśli dojdzie do ich pęknięcia, powstają owrzodzenia.

Gdy opryszczka raz się pojawi, później lubi nawracać. Przy zakażeniu pierwotnym objawy utrzymują się do kilku tygodni, z kolei przy nawrotach nie dłużej niż 2 tygodnie.

Inne przyczyny wysypki u dorosłych

Zmiany na ciele mogą być też objawem takich chorób jak:

  • różyczka,
  • rumień zakaźny,
  • świerzb,
  • liszajec zakaźny,
  • toczeń rumieniowaty.

Czasem czerwone plamy mają podłoże alergiczne. Charakterystyczna wysypka alergiczna to tzw. pokrzywka. Nazwa wzięła się stąd, że na skórze pojawiają się bąble do złudzenia przypominające te, które wyskakują po oparzeniu pokrzywą. 

Sucha skóra, świąd i zaczerwienienie – jak poradzić sobie z objawami wysypki?

Widzisz zatem, że zmiany na skórze dla wielu chorób są niemalże identyczne, dlatego nie zawsze można jednoznacznie wskazać przyczyny wystąpienia wysypki. Choć może się okazać, że wysypka nie wymaga skomplikowanego leczenia, nie powinniśmy podejmować żadnych działań na własną rękę. Tak jak zostało wyżej wspomniane – najlepiej skontaktować się z lekarzem, który oceni, czy rzeczywiście nie ma się czego bać.

W praktyce niepozorne zmiany na skórze mogą występować równolegle z innymi objawami, które na początku nie wzbudzają naszego zainteresowania, przez co nie bierzemy pod uwagę, że podobnie jak wysypka mogą być dowodem na toczącą się w organizmie chorobę.

Wysypkę można leczyć na dwa sposoby – wewnętrznie i zewnętrznie. Zwykle zaczyna się od tego drugiego, gdyż systematyczna pielęgnacja zmienionej chorobowo skóry przynosi niemalże natychmiastowe rezultaty. Terapię dobiera lekarz stosownie do objawów, przy czym zwykle opiera się ona na nawilżaniu i natłuszczaniu podrażnionej skóry.

Czytaj dalej

Wysypka mocno daje Ci się we znaki? Sprawdź 6 domowych sposobów na jej złagodzenie
Twoja skóra utraciła kwasową równowagę? Ocet jabłkowy pomoże Ci ją odzyskać!