Swędzenie, pieczenie, suchość skóry – jeśli masz skórę ze skłonnością do alergii, to te słowa z pewnością nie są Ci obce. Niestety niektórych chorób skóry takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry nie da się wyleczyć, można jedynie łagodzić ich objawy, a jest to wręcz konieczne, bo te potrafią mocno dawać się we znaki. Poznaj domowe sposoby na złagodzenie wysypki.
Z artykułu dowiesz się:
- skąd się bierze wysypka,
- jakie są przyczyny powstawania zmian skórnych,
- jak złagodzić wysypkę.
Wysypka – rodzaje zmian skórnych
Wysypka to zmiana skórna, która może mieć nie tylko różne podłoże, ale też dawać różne objawy. W zależności od przyczyn na skórze miejscowo mogą pojawić się plamy, grudki, pęcherzyki, rumień, dodatkowo zmiany te mogą swędzieć i sprawiać ból. Tak naprawdę wysypka może pojawić się na całym ciele, najczęściej jednak uwidacznia się na twarzy, szyi i dekolcie, czasem też na kończynach i brzuchu.
Najczęstsze przyczyny wysypki
Niekiedy trudno jest jednoznacznie wskazać przyczyny wysypki. Jest ona objawem wielu chorób, a jak wiadomo, niektóre dają łudząco podobne do siebie symptomy, przez co ciężko jest wskazać winowajcę.
Szczególnym przypadkiem jest wysypka alergiczna, która pojawia się zawsze wtedy, gdy skóra ma bezpośredni kontakt z alergenem. Wtedy nasilenie objawów zależy od tego, jak długi i jak intensywny ten kontakt był.
Jak łagodzić wysypkę?
Z uwagi na to, że są różne przyczyny wysypek, jak również wysypki mogą przybierać różnoraki wygląd, nie ma panaceum na tę dolegliwość. Jeśli więc na Twoim ciele pojawi się wysypka, powinieneś w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który postawi jednoznaczną diagnozę i doradzi, jakie metody leczenia warto zastosować.
Czasem konieczne będzie wykonanie testów alergicznych, które umożliwią znalezienie alergenu. W momencie, gdy dowiemy się, co wywołuje u nas problemy skórne, naszym głównym zadaniem będzie unikać kontaktu z alergenem. Nie obejdzie się też bez codziennej pielęgnacji skóry, ze szczególnym naciskiem na intensywne nawilżanie.
Skuteczne sposoby na złagodzenie wysypki
Mając świadomość tego, że nasza skóra jest skłonna do podrażnień i od czasu do czasu życie uprzykrza nam wysypka, trzeba znaleźć sposób, który pomoże nam zdusić problem w zarodku. Nie wszystkie przedstawione tutaj sposoby na wysypkę sprawdzą się u każdego i na każdy rodzaj wysypki, jednak by przekonać się o ich skuteczności albo jej braku, trzeba je najpierw wypróbować.
Przedstawiamy 6 łatwych i tanich sposobów, dzięki którym złagodzisz wysypkę i pozbędziesz się bólu.
Wyciąg z aloesu
Aloes jest rośliną mającą medyczne zastosowania. Wykazuje silne działanie nawilżające, dlatego wyciąg z tej rośliny jest idealnym środkiem do codziennej pielęgnacji skóry ze skłonnością do podrażnień.
Aloes stosuj bezpośrednio na miejsce, gdzie pojawiła się wysypka. Regularne smarowanie skóry aloesem złagodzi stan zapalny i zapobiegnie nadmiernemu przesuszaniu.
Kąpiel w płatkach owsianych
Okazuje się, że z płatków owsianych można przyrządzić nie tylko owsiankę, ale też kąpiel. Dodaj płatki owsiane do nalanej do wanny wody i weź relaksującą kąpiel albo zmiel garść płatków, zmieszaj z ciepłą wodą i nałóż na podrażnioną skórę.
Zarówno kąpiel, jak i okład powinny skutecznie złagodzić swędzenie i pozbyć się wysypki.
Tonik z mniszka
Zapewne wiesz, jak wygląda mlecz, czyli mniszek lekarski. Ta znana wszystkim, niepozorna roślina koi świąd i zmniejsza zaczerwienienie skóry.
Dwie łyżki ziela mniszka lekarskiego zalej szklanką wrzącej wody i odstaw na ok. 30 min. Po tym czasie przecedź miksturę, nasącz nią wacik i przecieraj zmienioną chorobowo skórę lub zrób okład. Czynność tą powtarzaj kilka razy dziennie, aż uczulenie ustąpi.
Olejek herbaciany
Ze względu na działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne olejek z drzewa herbacianego może być stosowany w pielęgnacji skóry z wysypką. Pobudza produkcję nowego naskórka, dzięki czemu zmiany szybko znikają, a skóra jest nawilżona i odżywiona.
Olejek możesz stosować bezpośrednio na skórę lub dodać go do ulubionego kremu. Jeśli wysypka pojawiła się na twarzy, przygotuj tzw. saunę dla cery i dodaj do niej kilka kropel olejku z drzewa herbacianego.
Pasta z zielonej glinki
W domowym zaciszu możesz też przygotować pastę z zielonej glinki i wody. Samodzielnie przygotowana maska z zielonej glinki wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego może być stosowana na wysypkę.
Przy systematycznym stosowaniu zielonej glinki skóra przestanie swędzieć, a wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia znikną, jak ręką odjął.
Ocet jabłkowy
Produkt za przysłowiowe grosze, który znaleźć można w każdej kuchni, znajduje zastosowanie w leczeniu skóry ze skłonnością do alergii. Wszystko dlatego, że ocet jabłkowy działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie skóry.
Zmienione chorobowe miejsca regularnie przecieraj wacikiem nasączonym w occie, a wkrótce zobaczysz różnice w stanie Twojej skóry.