maść CBD

Mity na temat łuszczycy

Mity na temat łuszczycy

Wokół łuszczycy, tak jak wokół wielu chorób, narosło sporo niepotrzebnych mitów. Część z nich jest tak absurdalna, że aż ciężko w nie uwierzyć, jeśli ma się jakąkolwiek wiedzę na temat tej choroby. Nadal jednak duża część społeczeństwa nie ma świadomości, z czym muszą mierzyć się osoby cierpiące na łuszczycę, i ma w głowie stereotypy, które mogą być krzywdzące. W ramach Dnia Osób Chorujących na Łuszczycę, który obchodzimy 29 października, warto mówić o tych mitach i obalać je.

MIT: Łuszczyca jest zaraźliwa

To chyba najbardziej krzywdzący stereotyp, który realnie wpływa na życie osób chorych. Z obawy przed zarażeniem się łuszczycą wiele osób unika kontaktu z ludźmi, którzy mają widoczne objawy skórne. To zupełnie niepotrzebne, ponieważ nie możemy zarazić się przez dotyk czy jakikolwiek inny kontakt ze skórą lub śliną. Łuszczyca jest chorobą ogólnoustrojową i genetyczną, którą można odziedziczyć, ale którą nie można się zarazić.

MIT: Łuszczyca to tylko problem estetyczny

Niestety nie. W tej chorobie nie chodzi tylko o wygląd. Zmiany skórne są nieestetyczne, ale także dokuczliwe – bolą i swędzą, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a często także odpowiednich leków czy zmiany stylu życia, w tym diety. Specjalne kosmetyki czy maści, odzież z naturalnych i niedrażniących materiałów, unikanie chlorowanej wody czy stresu oraz wielu innych rzeczy. Z tym na co dzień muszą mierzyć się chorzy.

MIT: Łuszczyca to tylko problem skórny

Wiele osób nie ma świadomości, że za tym schorzeniem mogą kryć się tak że inne choroby, choćby łuszczycowe zapalenie stawów. Osoby cierpiące na łuszczycę są także bardziej narażone na problemy z krążeniem, choroby układu sercowo-naczyniowego, schorzenia nerek czy kłopoty metaboliczne. Im bardziej zaawansowana łuszczyca, szczególnie nieleczona, tym większe jest ryzyko.

MIT: Łuszczyca jest efektem braku higieny

To bzdura. Osoby cierpiące na łuszczycę często jeszcze bardziej niż osoby zdrowe muszą dbać o prawidłową higienę i pielęgnację. Nie mogą także używać byle jakich kosmetyków, bo nieodpowiedni skład może jeszcze bardziej zaostrzyć objawy. Kosmetyki, które są uważane za skuteczne i mają w swoim składzie mocne substancje, owszem – oczyszczają skórę – ale jednocześnie mogą ją bardzo podrażnić.

MIT: Łuszczyca jest wyleczalna

Niestety współczesna medycyna nie pozwala ani na zapobieganie chorobie, ani na wyleczenie jej. Ciągle zbyt mało wiemy o jej podłożu, by móc sobie z nią poradzić raz na zawsze. Można jedynie leczyć objawy oraz zapobiegać nawrotom, jednak po usłyszeniu diagnozy osoba chora na łuszczycę musi nauczyć się z nią żyć, ponieważ będzie się z nią borykać do końca życia. Miejmy nadzieję, że za jakiś czas coś w tej kwestii się zmieni.

MIT: Łuszczyca dotyka tylko ciała

Łuszczyca to choroba nie tylko ciała, ale i ducha. Chorzy często mają problemy z samoakceptacją, a także doświadczają odtrącenia ze strony części społeczeństwa. Dlatego choroba może prowadzić także do problemów takich jak depresja. Warto mieć tego świadomość, by niechcący nie zrobić komuś krzywdy.

Czytaj dalej

29.10 Międzynarodowy Dzień Łuszczycy
Jesienna dieta łuszczyca