Geny

29.10 Międzynarodowy Dzień Łuszczycy

29.10 Międzynarodowy Dzień Łuszczycy

Kalendarz jest pełen świąt – praktycznie codziennie możemy uczcić czyjeś imieniny, obchodzić dzień upamiętniający jakieś wydarzenie czy symboliczne święto przedstawicieli jakiegoś zawodu. Swoje dni mają nawet postacie fikcyjne. Niektóre inicjatywy mają jednak wyższe cele – jedną z nich jest Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę, który przypada na 29 października. Przyświeca mu hasło „Zaraź się tolerancją, łuszczycą nie możesz”. Akcja wspierana jest przez organizacje polityczne, organizacje zrzeszające pacjentów oraz lekarzy. Wszystko po to, by pomóc osobom cierpiącym na tę przewlekłą chorobę.

Garść faktów na temat choroby

W Polsce na łuszczycę cierpi ponad milion osób – a przynajmniej tyle jest oficjalnie zdiagnozowanych. Wbrew obiegowej opinii nie jest to choroba skóry, ale choroba ogólnoustrojowa, która atakuje cały organizm i może nieść poważne konsekwencje. Dlatego bardzo ważna jest właściwa diagnostyka oraz wdrożenie skutecznego leczenia i zmiana stylu życia. Bez względu na rodzaj choroby – można wyróżnić łuszczycę skóry głowy, łuszczycę paznokci czy łuszczycowe zapalenie stawów – może ona powodować różne konsekwencje zdrowotne oraz psychospołeczne. Bo, niestety, łuszczyca to nie tylko nieestetyczne plamy na skórze – choć niektórzy tak ją sobie wyobrażają – lecz także poważne problemy zdrowotne, kłopoty z samoakceptacją oraz stygmatyzacja i izolacja społeczna.

Ważna jest świadomość – nie tylko chorych

Październik to miesiąc świadomości łuszczycy, jednak pamiętajmy, że to problem, z którym chorzy borykają się przez całe życie – niestety, nie da się wyleczyć tego schorzenia. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa oraz samych chorych, by wszyscy jak najwięcej wiedzieli na temat objawów i przebiegu choroby. To pomoże nie tylko zdiagnozować osobę z objawami, ale przede wszystkim pomóc jej w życiu po tej diagnozie. I nie chodzi tylko o leczenie objawów fizycznych, ponieważ łuszczyca często powoduje wycofywanie się chorego z życia towarzyskiego i stopniowe zamykanie się w domu, co może prowadzić do poważnych problemów – takich jak depresja. Z tego powodu jednym z celów kampanii jest zapobieganie stygmatyzacji osób cierpiących na łuszczycę i wyciągnięcie do nich pomocnej dłoni.

Zaraź się tolerancją…

…łuszczycą zarazić się nie możesz. To choroba ogólnoustrojowa o podłożu genetycznym, którą nie można się zarazić poprzez kontakt fizyczny. Ani podanie dłoni, ani picie z tej samej butelki czy jedzenie tymi samymi sztućcami, ani żadna inna forma kontaktu – taka jak przytulanie czy pocałunki – nie może spowodować, że zarazimy się tą chorobą. Łuszczyca to nie opryszczka! Dlatego nie możemy odsuwać się od osób, które się z nią borykają, a tym bardziej się ich bać. To nie tylko nieodpowiednie zachowanie, lecz także zbędne stygmatyzowanie i wyrządzanie krzywdy. Nie wiemy, jak mocno łuszczyca odbiła się na życiu osoby chorej i jak dużego wsparcia potrzebuje. Dlatego miejmy świadomość i uświadamiajmy innych. To choroba, z którą można normalnie żyć, ale do tego potrzebna jest akceptacja społeczeństwa.

Czytaj dalej

Dlaczego dziecięca skóra wymaga innej pielęgnacji niż skóra dorosłych
Mity na temat łuszczycy