leczenie

Maść z mocznikiem na łuszczycę

Czy maść z mocznikiem jest dobra na łuszczycę? Sprawdź!

Łuszczyca to choroba przewlekła, która, choć nie zagraża życiu pacjenta, to zdecydowanie obniża jego komfort. Osoby zmagające się z łuszczycą często są odrzucane przez otoczenie – jak ktoś nie ma świadomości, co to za choroba, unika chorych na nią w obawie przed zarażeniem. W parze z łuszczycą często więc idzie również depresja, połączona z ciągłym strachem i niechęcią do ludzi.

Choć łuszczycy nie da się wyleczyć, to można łagodzić jej objawy. Jednym z preparatów, którego stosowanie niesie za sobą widoczne efekty, a nawet potrafi doprowadzić do remisji, jest maść z mocznikiem na łuszczycę. Sprawdź, dlaczego warto po nią sięgnąć.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie rezultaty daje stosowanie maści z mocznikiem na łuszczycę,
  • po jakie jeszcze preparaty warto sięgnąć podczas leczenia łuszczycy.

Leczenie łuszczycy – jak przebiega?

O tym, jak powinno przebiegać leczenie, decyduje lekarz dermatolog. W lżejszym przebiegu łuszczycy zazwyczaj wystarcza leczenie zewnętrzne, które ma na celu zredukować warstwę łusek i zahamować nadmierną produkcję nowych komórek naskórka.

W tym celu specjalista zaleca stosowanie kosmetyków na bazie mocznika, kortykosteroidów lub fototerapii. Czasem dodatkowo wprowadza retinoidy i pochodne witaminy D3, np. kalcypotriol.

Zalecana specjalistyczna pielęgnacja

Chory musi pamiętać o przestrzeganiu zasad prawidłowej higieny. Nie da się ukryć, że leczenie łuszczycy jest długie i żmudne, przy czym wymaga od pacjenta dużych pokładów cierpliwości i samozaparcia. 

Należy bowiem konsekwentnie oczyszczać, nawilżać i natłuszczać zmiany chorobowe. Wspomnianych zabiegów nie można porzucić nawet wtedy, gdy dojdzie do remisji, gdyż łuszczyca może szybciej się uaktywnić, a pielęgnacja czasem potrafi utrzymać ją w ryzach.

Maść z mocznikiem na łuszczycę – czy rzeczywiście pomaga?

Lata badań wykazały, że mocznik wykazuje wysoką skuteczność w łagodzeniu objawów łuszczycy. Dlatego osobom zmagającym się z tą chorobą poleca się stosowanie maści i preparatów stworzonych na bazie kwasu salicylowego, czyli właśnie mocznika.

Jak działa maść z mocznikiem na łuszczycę?

Efekty terapii z udziałem maści zawierającej w swoim składzie mocznik, w dużej mierze zależą od stężenia tej substancji w produkcie. A to może być naprawdę różne – od 2 do 50%, a nawet więcej. W aptekach znajdziemy maści i kremy zawierające następujące stężenia mocznika:

  • maść z zawartością mocznika 2% – regeneruje naskórek,
  • maść z zawartością mocznika 3-10% – nawilża i zmiękcza skórę, dodatkowo zwiększa ilość wody w warstwie rogowej naskórka,
  • maść z zawartością mocznika 10% – wykazuje działanie przeciwbakteryjne, zapobiega rozwojowi infekcji,
  • maść z zawartością mocznika 10-30% – zmiękcza skórę oraz zwiększa jej przepuszczalność, dzięki czemu inne produkty stosowane do pielęgnacji skóry łuszczycowej lepiej się wchłaniają,
  • maść z zawartością mocznika 30-40% – złuszcza zrogowaciały naskórek,
  • maść z zawartością mocznika 40-50% i więcej – wykazuje silnie złuszczające działanie.

Preparaty o niskim stężeniu mocznika można dostać bez recepty, z kolei w największym stężeniu przepisywane są wyłącznie na receptę.

Jakie jeszcze maści można stosować na łuszczycę?

Oprócz maści z mocznikiem chory może sięgać także po inne preparaty, które wspomogą leczenie i pozwolą osiągnąć jeszcze lepsze efekty.

Maść z dziegciem

Maść dziegciowa ogranicza patologiczne namnażanie się i różnicowanie komórek naskórka, które ma miejsce w przebiegu łuszczycy. Można ją dostać w aptece bez recepty. 

Choć u niektórych stosowanie maści z dziegciem rzeczywiście daje pozytywne rezultaty, to trzeba mieć na uwadze, że czasem smarowanie nią prowadzi do wystąpienia skutków ubocznych. Dlatego przed pierwszym użyciem należy dokładnie przeczytać dołączoną do opakowania ulotkę i stosować się do zaleceń producenta.

Maść konopna

Coraz większą popularność zyskują także maści zawierające ekstrakt z kwiatów i nasion konopi siewnych, w tym przede wszystkim preparaty zawierające substancję o nazwie CBD (kannabinol) w dużym stężeniu. Związek ten skutecznie hamuje nadmierny rozwój komórek naskórka. Dodatkowo ogranicza reakcje zapalne organizmu, łagodzi świąd i niweluje dolegliwości bólowe.

Maść z kurkumą

Dodatkowe wsparcie w leczeniu łuszczycy niesie maść stworzona na bazie kurkuminy. Kurkumina wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu  ogranicza stres antyoksydacyjny, wpływający na rozwój stanów zapalnych w przebiegu łuszczycy. Ponadto zwiększa ochronę ze strony bariery skórnej.

Na ten moment kurkuma nie jest oficjalnie uważana za lek na łuszczycę. Wciąż prowadzone są jednak badania dotyczące zasadności jej stosowania. Wyniki pierwszych z nich potwierdzają, że terapia kurkumą w przebiegu łuszczycy może przynieść pozytywne rezultaty.

Czytaj dalej

Jakie lekarstwo na łuszczycę wybrać? Podpowiadamy!
Krem z olejem z nasion konopi z kannabidolem i olejkiem CBD