Geny

Łuszczyca – czy jest zaraźliwa – czy można się zarazić, czy to choroba zakaźna?

Czy łuszczycą można się zarazić? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tej chorobie.

Wielu ludzi jest przekonanych, że łuszczyca przenosi się z człowieka na człowieka. Wydaje im się, że wystarczy podać choremu rękę, a choroba zaatakuje ich samych. Z tego powodu osoby cierpiące na łuszczycę często są wytykane palcami, odrzucane i napiętnowane.

Czy łuszczycą można się zarazić? To pytanie nurtuje osoby, które mają w swoim bliskim otoczeniu osobę chorą na łuszczycę. W końcu wiele chorób dających objawy na skórze jest zaraźliwych. Sprawdź, czy łuszczyca to choroba, której powinieneś się bać.

Czy łuszczyca to choroba zaraźliwa?

Nie będziemy Cię dłużej trzymać w niepewności. Przekonanie, że łuszczycą można się zarazić, jest błędne i jest jednym z wielu mitów, jakie zrodziły się wokół tej choroby. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, więc nie można się nią w żaden sposób zarazić. Nie jest to również jedynie problem kosmetyczny, jak się niektórym wydaje, a poważna choroba, która dotyczy całego organizmu.

Łuszczyca – co to za choroba?

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym. Jej bezpośrednim powodem jest nieprawidłowe działanie w obrębie tego układu. 

Wykwity na skórze w brunatnoczerwonym kolorze pokryte szarosrebrzystą łuską to znak rozpoznawczy łuszczycy, ale nie jedyny objaw tej choroby. Coraz więcej dowodów wskazuje na powiązanie łuszczycy z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi. 

Osoby na łuszczycę znacznie częściej niż inni ludzie cierpią na choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym miażdżycę, zawały i udary, cukrzycę, choroby wątroby, zbyt wysoki poziom cholesterolu, depresję czy otyłość.

Skąd się bierze łuszczyca?

Na pojawienie się choroby wpływa genetyka, ale nie tylko. Łuszczyca jest skutkiem interakcji pomiędzy genetycznymi predyspozycjami chorego a czynnikami immunologicznymi i zewnętrznymi.

Wyróżniamy dwa typy łuszczycy:

 • Typ I – dziedziczny. Choroba ujawnia się przed 40. rokiem życia, zwykle w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym. Najczęściej występuje w bliskiej rodzinie.
 • Typ II – tzw. łuszczyca dorosłych. Choroba uaktywnia się po 40. roku życia, na skutek bodźców środowiskowych.

Łuszczyca – jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania?

Biorąc pod uwagę, że łuszczyca jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, zapewne interesuje Cię, jak duże jest ryzyko zachorowania.

Obserwacje chorych na łuszczycę i ich rodzin wykazały, że w przypadku, gdy oboje rodziców cierpi na tę chorobę, prawdopodobieństwo zachorowania przez ich dziecko jest bardzo duże i wynosi aż 70%. 

Warto jednak zaznaczyć, że fakt odziedziczenia choroby nie świadczy jeszcze o tym, że się ona ujawni. Na uaktywnienie się choroby ma wpływ wiele różnych czynników.

Łuszczyca – ujawnienie się choroby

Łuszczyca jest podstępną chorobą, która zwykle pozostaje w uśpieniu i atakuje chorego wtedy, kiedy się on tego najmniej spodziewa. Istnieją przypadki, u których łuszczyca dała o sobie znać zaraz po przebytej ostrej infekcji, np. grypie.

Nie ma reguły dotyczącej wieku, w jakim ujawnia się łuszczyca. Zwykle choroba pojawia się między 10 a 30 rokiem życia, ale coraz częściej dotyka osób starszych. Dlaczego tak się dzieje? Powodem tego mogą być niektóre leki, które regularnie przyjmują takie osoby.

Łuszczyca – choroba o wielu wymiarach

Mówi się, że łuszczyca to nie tylko choroba ciała, ale też duszy. Wszystko dlatego, że osoby na nią cierpiące często spotykają się z powszechnym niezrozumieniem i społecznym wykluczeniem. Nic więc dziwnego, że tak wiele z nich równolegle choruje też na depresję.

Rodzaje łuszczycy

Charakterystyczne dla łuszczycy wykwity na skórze mogą mieć różną postać. W zależności od ich wielkości wyróżniamy:

 • łuszczycę punkcikowatą,
 • łuszczycę plackowatą,
 • łuszczycę geograficzną,
 • erytrodermię łuszczycową.

Objawy łuszczycy

Zmiany łuszczycowe u każdego mogą wyglądać inaczej. Czasem zajmują wszystkie okolice ciała, innym razem tylko wybrane partie. Zwykle występują w takich miejscach jak:

 • łokcie i kolana,
 • ręce i stopy,
 • wyprostne powierzchnie rąk i nóg,
 • owłosiona skóra głowy,
 • paznokcie.

Przyczyny ujawnienia się łuszczycy

Wiemy już, że odpowiedź na pytanie, „czy łuszczycą można się zarazić?” jest przecząca. Zdajemy też sobie sprawę, że choroba może uaktywnić się na różnych etapach życia. Co więc sprawia, że łuszczyca daje o sobie znać?

Główne czynniki prowokujące chorobę:

 • stres,
 • ciąża,
 • menopauza,
 • alkohol,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • przewlekłe choroby,
 • infekcje,
 • czynniki fizyczne.

Przyczyna ujawnienia się choroby może być też bardzo błaha. Czasem wystarczy, że chory uszkodzi sobie skórę, a niedługo później w tym miejscu pojawią się zmiany łuszczycowe.

Leczenie łuszczycy

Łuszczycą nie można się zarazić, nie można jej też wyleczyć. Cierpiący na łuszczycę może jedynie łagodzić objawy choroby, aby ulżyć sobie w bólu. Wdrożenie kuracji powinna jednak poprzedzić wizyta u dermatologa, który to postawi diagnozę, przeprowadzi wywiad z pacjentem i dopiero dobierze właściwą dla niego terapię, która będzie mieć szansę przynieść pozytywny skutek.

Czytaj dalej

Jaka jest rola witaminy D w niwelowaniu objawów łuszczycy? Sprawdź!
Smoła węglowa – skuteczny środek w walce z łuszczycą. Poznaj jej zalety!