maść CBS

Łuszczyca a słońce. Jak zabezpieczyć skórę?

Łuszczyca a słońce. Jak zabezpieczyć skórę?

Słońce – jego promienie mogą nam pomóc, ale i zaszkodzić, jeśli z uroków lata nie będziemy korzystać z umiarem i rozwagą. A rozwaga jest szczególnie ważna w sytuacji, gdy zmagamy się z przewlekłymi i nawrotowymi chorobami dermatologicznymi. Czy łuszczyca i słońce to duet idealny? A może najgorsze połączenie? Należy zakrywać ciało oddychającymi materiałami, chroniąc ją przed promieniami, czy wprost przeciwnie – pozwolić jej nabrać lekkiej opalenizny, która nawet kilka tygodni później będzie przypominać nam o wakacjach i beztroskich chwilach?

Kondycja naszej skóry – zarówno zdrowej, jak i doświadczonej chorobami – zależy od wielu czynników. Bardzo ważne jest więc holistyczne podejście do pielęgnacji i dostosowanie jej do aktualnego stanu skóry, pory roku, potrzeb i innych czynników.

Czy słońce pomaga na łuszczycę?

Lato jest dla nas niezwykle korzystną porą roku, ponieważ słońce doskonale wpływa nie tylko na nasz nastrój – kontakt z jego promieniami jest nam potrzebny dla syntezy  wystarczającej ilości witaminy D. W okresie wakacyjnym pogoda pozwala również na noszenie lżejszych i bardziej przewiewnych ubrań, co również ma niebagatelne znaczenie dla skóry, która lepiej oddycha. Zbyt duża ekspozycja na słońce może przynieść jednak zupełnie odwrotne skutki. Warto więc wiedzieć, jak korzystać z uroków lata z umiarem.

Ciesz się promieniami słonecznymi, nie szkodząc swojej skórze

Choć ładna pogoda może pomóc w leczeniu, powinniśmy uważać i unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Takie przesadne „napromieniowanie” skóry może prowadzić do pogorszenia jej stanu, nawrotów i zaostrzenia objawów chorobowych, a także do rozprzestrzenienia się ich na inne części ciała. Aby nie dopuścić do poparzeń, chrońmy się, stosując kremy z filtrem UV dostosowanym do naszych potrzeb i do naszej karnacji. Krem z filtrem w połączeniu z umiarem w opalaniu oraz odpowiednim nawadnianiem organizmu to trzy filary sukcesu. Czwartym, równie ważnym, jest stosowanie dobrze dobranych kosmetyków z naturalnym składem, które natłuszczą naskórek i ochronią go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jak właściwie zabezpieczyć skórę? Natłuść ją!

Do tego celu idealnie sprawdzi się olej konopny Healpsorin, czyli delikatny emolient regenerujący naskórek i łagodzący stany zapalne. Taki kosmetyk zapewni ulgę, natłuści skórę i wesprze ją w odbudowie bariery lipidowej – niezbędnej do ochrony m.in. przed utratą wody czy czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie słoneczne. Starannie stworzona kompozycja olejków, ekstraktów i aktywnych składników to przepis na zdrową skórę, bez wywołujących dyskomfort objawów łuszczycy. Olejowi konopnemu towarzyszą bowiem inne oleje: rokitnikowy, arganowy i bergamotkowy oraz skwalen.

Krem z filtrem i dobrej jakości emolient z naturalnym składem to najlepsi wakacyjni przyjaciele naszej skóry. Ich regularne stosowanie w połączeniu z piciem dużej ilości wody i rozważnym korzystaniem z kąpieli słonecznych pomoże cieszyć się latem tak, jak lubimy, bez konieczności borykania się z nawrotem łuszczycy, który mógłby zepsuć wakacyjną beztroskę.

Czytaj dalej

Jak często stosować kremy na łuszczycę?
Jak dobrać wakacyjne kremy na choroby skórne