maść CBD

Łuszczyca a depilacja. Jaką metodę wybrać

Łuszczyca a depilacja. Jaką metodę wybrać

Każda kobieta marzy o gładkich, idealnie wydepilowanych nogach bez zacięć i podrażnień skóry. Obecnie mamy naprawdę sporo możliwości usuwania owłosienia z każdej partii ciała i wydawałoby się, że każdy z nas z łatwością może znaleźć coś dla siebie. Niestety, niektóre formy depilacji nie są dostępne dla każdego, ponieważ wiele chorób wiąże się z przeciwwskazaniami do pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Łuszczyca także narzuca pewne ograniczenia.

Depilacja laserowa a łuszczyca

Depilacja laserowa jest idealna dla wielu kobiet, ponieważ to jedna z najskuteczniejszych i najtrwalszych metod depilacji. Choć nie należy do najtańszych, wiele osób woli w nią zainwestować, niż co drugi dzień machać golarką i ryzykować podrażnienia oraz zacięcia skóry. Niestety łuszczyca to  wyraźne przeciwwskazanie do stosowania tego rodzaju depilacji – tak jak wszystkie inne choroby dermatologiczne. Każdy profesjonalny salon powinien odradzić klientowi taki zabieg. Laser może pogorszyć objawy choroby i uszkodzić już i tak wrażliwą skórę. Nawet okres remisji nie jest odpowiednim czasem na wykonanie depilacji laserowej, ponieważ po laserze objawy mogą bardzo szybko ponownie wystąpić, i to w zaostrzonej formie. Niestety, chorując na łuszczycę, musimy pogodzić się z tym, że depilacja laserowa nie jest dla nas, i wybrać inną skuteczną metodę golenia.

Depilacja woskiem w łuszczycy. Czy taki zabieg jest bezpieczny?

Depilacja woskiem, podobnie jak laserowa, może znacząco podrażnić skórę. Zarówno sam wosk, jak i mocne szarpnięcia przy odrywaniu go od ciała mogą spowodować wystąpienie objawów, co zaowocuje wielomiesięcznym leczeniem nawrotu. To bardzo ryzykowna metoda depilacji w przypadku osoby chorej na łuszczycę.

Najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda depilacji w łuszczycy?

Najbezpieczniejszym sposobem, choć często najmniej komfortowym, będzie golenie zwykłą ręczną golarką. Jest to nieco uciążliwe, ponieważ depilację trzeba wykonywać dość często, jednak ta metoda daje najmniejsze ryzyko podrażnień. Oczywiście musimy odpowiednio zadbać o to, by nie podrażnić maszynką lub nie zaciąć się, ponieważ takie uszkodzenia i podrażnienia często wiążą się z powstaniem nowego ogniska łuszczycy. Dlatego podczas golenia się powinniśmy zadbać o właściwe nawilżenie skóry i odpowiedni poślizg maszynki, tak żeby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek podrażnień.

Pielęgnacja skóry łuszczycowej po depilacji

Nie powinniśmy zapominać o tym, że podrażniona podczas golenia skóra wymaga ukojenia. Sięgnijmy po sprawdzony kosmetyk, który nawilży i natłuści, tak by nie powstały na niej żadne dokuczliwe, długo gojące się podrażnienia. Doskonałe do tego będą zarówno kremy nawilżające z naturalnym składem, jak i zdrowe, hipoalergiczne olejki.

Aby skóra łuszczyka wyglądała jak najlepiej, a choroba atakowała jak najrzadziej, musimy zadbać o siebie kompleksowo. A więc konieczne są nie tylko leki czy odpowiednie kosmetyki, lecz także dobra dieta oraz właściwie dobrane metody depilacji. Koniec końców w depilacji chodzi o to, by nasza skóra wyglądała ładnie, a nie o to, by jej stan był jeszcze gorszy niż przed zabiegiem.

Czytaj dalej

Jesienna dieta łuszczyca
Retinoidy w leczeniu łuszczycy