atopowe zapalenie skóry

Łuszczyca a AZS – jak od siebie odróżnić te dwie choroby? Podpowiadamy!

Sprawdź, czym się różni łuszczyca od atopowego zapalenia skóry!

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to silna reakcja alergiczna skóry występująca na skutek kontaktu skóry z alergenem, z kolei łuszczyca jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych.

Objawy jednej, jak i drugiej choroby są do siebie łudząco podobne, dlatego czasem trudno jest wskazać, z którą z nich mamy do czynienia.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są przyczyny łuszczycy,
 • co powoduje rozwój AZS,
 • po czym rozpoznać konkretną chorobę,
 • jakie różnice występują między AZS a łuszczycą.

Czym łuszczyca różni się od atopowego zapalenia skóry? Jakie objawy daje AZS, a jakie łuszczyca? Co jest bezpośrednią przyczyną ich występowania? Odpowiadamy!

Łuszczyca a atopowe zapalenie skóry – podobieństwa

Oba schorzenia są uwarunkowane genetycznie, a ryzyko ich wystąpienia jest duże, jeśli w rodzinie ktoś na nie choruje. Zarówno łuszczyca, jak i AZS może ujawnić się na każdym etapie życia. Objawami obu są występujące w podobnych miejscach na ciele zmiany skórne, które powodują silny dyskomfort. 

Jakie jeszcze podobieństwa są między tymi dwoma niezależnymi jednostkami chorobowymi? Schorzenia nie są zakaźne, zatem nie można się nimi zarazić, chociaż budzą niemały strach w osobach postronnych, które starają się unikać bezpośredniego kontaktu z chorymi.

Łuszczyca i AZS są chorobami przewlekłymi, które przy odrobinie szczęścia mogą przejść w stan uśpienia.  Okresy remisji w obu przypadkach mogą być krótsze lub dłuższe. I – co najważniejsze – oba schorzenia są nieuleczalne i nieobliczalne. Na żadne z nich nie ma skutecznego leku, przy czym mogą ponownie uaktywnić się tak naprawdę w każdej chwili.

Przyczyny występowania AZS i łuszczycy

Warto zwrócić szczególną uwagę na pochodzenie obu chorób.

Łuszczyca – przyczyny

U osoby cierpiącej na łuszczycę układ odpornościowy pobudza wzrost komórek zdecydowanie szybciej niż u osoby zdrowej. W ten sposób proces dojrzewania i obumierania komórek skóry zostaje skrócony nawet 6-krotnie!

Co się dzieje, gdy skóra nie zdąży się złuszczyć? Dochodzi do nagromadzenia martwych komórek – nakładają się one na siebie, tworząc „skorupę”.

Przyczyna występowania łuszczycy nadal nie jest nam znana, choć prace nad jej znalezieniem wciąż trwają. Świadomość, co powoduje chorobę, mogłoby pomóc w jej skutecznym leczeniu.

Tymczasem wiemy jedynie, jakie czynniki nasilają objawy łuszczycy (np. stres, niewłaściwa dieta). Wiedza ta pomaga skutecznie je zwalczać.

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Do rozwoju AZS przyczyniają się za to 3 główne czynniki:

 • genetyczne,
 • immunologiczne,
 • środowiskowe.

Sytuację pogarsza fakt, że u chorych występuje dodatkowo defekt w zakresie bariery skórnej. Skóra nie spełnia swojej funkcji tak, jak powinna i w żaden sposób nie chroni przed przedostawaniem się do jej głębszych warstw zarazków i bakterii.

Jakie obszary skóry zajmują obie choroby?

To właśnie ze względu na niemalże identyczne symptomy, schorzenia trudno jest od siebie odróżnić. Subtelną różnicę można zauważyć wtedy, gdy choroby zajmą okolice rąk i nóg. 

Dlaczego? AZS objawia się na zgięciach łokci i kolan, z kolei łuszczyca po przeciwnej stronie – na łokciach i kolanach. Niestety nie zawsze mamy do czynienia z tak charakterystycznymi znakami.

Nie daj się zmylić!

Nie dość, że typowe dla obu chorób zmiany na skórze są prawie takie same, to czasem występują nawet dokładnie w tych samych miejscach. Mowa tutaj o twarzy, pośladkach i skórze głowy. 

Dlatego bez względu na podejrzenia, skonsultuj się z lekarzem, który na podstawie wizualnej oceny stanu skóry i stosownych badań postawi diagnozę i zaplanuje skuteczne leczenie towarzyszących danej chorobie objawów.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Jakie zmiany może zaobserwować u siebie chory na AZS? Do najczęściej występujących należą:

 • silnie czerwone plamy,
 • grudki,
 • pęcherzyki,
 • wysypka,
 • drobne ranki.

Atopowe zapalenie skóry może dać o sobie znać w każdym wieku, zwykle jednak dotyka dzieci w wieku 5-6 lat.

Objawy łuszczycy

Zmiany przy łuszczycy są praktycznie identyczne, jak i przy AZS. Co zatem wskazuje na to, że stykamy się z łuszczycą, a nie z atopowym zapaleniem skóry? Łuski – to właśnie one są typowe dla tej choroby.

Czerwone plamy w jej przebiegu zwykle są pokryte łuskami, które z czasem odrywają się, a miejsce, do którego były przyczepione błyszczy się, przez co objaw ten nosi nazwę świecy stearynowej.

Łuszczyca bardzo rzadko atakuje dzieci – najczęściej rozwija się po 15. roku życia. Zatem rozważając, z jaką jednostką chorobową mamy do czynienia, warto zwrócić uwagę na wiek chorego.  

Sprawdź, po czym rozpoznać konkretną chorobę!

Świąd – to po jego obecności możemy praktycznie jednoznacznie stwierdzić, która choroba daje nam się we znaki. Jest on uporczywy jedynie w przypadku atopowego zapalenia skóry, za to zmiany przy łuszczycy delikatnie swędzą, co jest praktycznie nieodczuwalne.

Czytaj dalej

Sprawdź, jak leczyć łuszczycę za przysłowiowe grosze!
Sprawdź, jak może dojść do zakażenia kurzajkami.