leczenie

Poznaj 5 sprawdzonych i skutecznych domowych metod na łuszczycę!

Sprawdź, jak leczyć łuszczycę za przysłowiowe grosze!

Łuszczyca jest chorobą, której objawy trudno jest ukryć – pojawiają się na skórze w postaci łuszczących się wykwitów. Tego typu zmiany nierzadko wzbudzają odrazę w osobach postronnych, które nigdy wcześniej nie miały styczności z łuszczycą i nie zdają sobie sprawy, że chorobą nie można się w żaden sposób zarazić.

Z artykułu dowiesz się:

 • dlaczego przy łuszczycy warto brać leczniczą kąpiel,
 • czy słońce pomaga w leczeniu łuszczycy,
 • po jakie zioła warto sięgać, by pozbyć się objawów choroby,
 • dlaczego rodzaj stosowanej diety ma znaczenie w przebiegu choroby.

Choć czynniki wywołujące objawy łuszczycy są nam dobrze znane, to uniwersalny lek na tę chorobę do tej pory nie został wymyślony. Zatem nie dość, że trzeba nauczyć się żyć z łuszczycą, to w dodatku jeszcze pozyskać umiejętność kontrolowania jej, tak aby wyeliminować jej objawy na długi czas.

Sprawdź, jakie domowe metody na łuszczycę przynoszą widoczne efekty w walce z nią. Wypróbuj każdą z nich na własnej skórze, a zioła i olejki trzymaj w domu na wypadek, gdyby choroba w przyszłości znowu dała o sobie znać.

Cierpisz na łuszczycę? Wypróbuj poniższe metody – one rzeczywiście działają!

Leczenie łuszczycy polega nie tylko na smarowaniu zmienionych chorobowo obszarów kremami i maściami. O kondycji i stanie skóry decydują także nasze nawyki żywieniowe, a nawet sposób wycierania skóry po kąpieli.

Stosuj się do poniższych rad, a dzięki konsekwencji i determinacji doprowadzisz do remisji łuszczycy.

Zażywaj leczniczych kąpieli

Twoja skóra jest tak przesuszona, że zaczyna pękać, w dodatku swędzi i piecze, przez co nie możesz na niczym się skupić? Przygotuj sobie leczniczą kąpiel, która przyniesie natychmiastową ulgę w przebiegu łuszczycy.

Zaleca się kąpiele siarkowe, które są oferowane przez uzdrowiska. Jeśli jednak nie planujesz żadnego wyjazdu, a chcesz jak najszybciej złagodzić uporczywe objawy łuszczycy, przygotuj kąpiel z dodatkiem soli z Morza Martwego lub płatków owsianych.

Pamiętaj, by woda w takiej kąpieli nie była zbyt gorąca, gdyż mogłaby stać się bezpośrednią przyczyną wystąpienia nowych podrażnień. Nie siedź w wodzie zbyt długo.

Po wyjściu z wanny delikatnie osusz skórę ręcznikiem, w żadnym wypadku jej nie pocieraj! Szorowanie skóry jest równoznaczne z drapaniem, przez co dojdzie do oderwania łusek i natychmiast pojawią się dolegliwości bólowe.

Wystawiaj skórę na działanie słońca

Osoby zmagające się z łuszczycą obserwują wyraźną poprawę stanu skóry przy regularnym opalaniu.

Wychodząc na słońce, trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek – nie powinno się na nim przebywać zbyt długo, a skórę należy wcześniej zabezpieczyć kremem z filtrem chroniącym przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Nie jest zatem tajemnicą, dlaczego objawy łuszczycy nasilają się zimą – to właśnie wtedy stopień nasłonecznienia jest dość niski. Dlatego w okresie jesienno-zimowym trzeba szczególnie zadbać o skórę.

Stosuj zioła

Najłatwiej jest pójść do apteki i zaopatrzyć się w maści i kremy dedykowane skórze z łuszczycą. Okazuje się jednak, że matka natura ma nam bardzo wiele do zaoferowania.

Niektóre zioła wykazują dużą skuteczność w łagodzeniu stanów zapalnych skóry. W dodatku większość z nich można zebrać samemu lub kupić za przysłowiowe grosze. 

Do walki z łuszczycą rekomendowane są takie zioła jak:

 • rumianek – łagodzi swędzenie i pieczenie, niweluje podrażnienia,
 • len – wspomaga procesy odnowy naskórka, wyraźnie zmiękcza i wygładza skórę,
 • łopian – działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo, zapobiega zakażeniom,
 • ostropest plamisty – hamuje nadmierny przyrost komórek skóry,
 • uczep trójlistkowy – ma właściwości antyalergiczne, łagodzi podrażnienia. 

Zadbaj o dietę

Jak dużą uwagę przykładasz do tego, co trafia na Twój talerz? Okazuje się, że na rozwój i przebieg łuszczycy duży wpływ ma to, co jemy. Żyjąc w ciągłym pędzie, sięgamy po niezdrowe produkty, co później odbija się na wyglądzie skóry.

Oprzyj swoją dietę na zdrowych produktach – jedz dużo warzyw i owoców, białego mięsa oraz ryb. Wyeliminuj żywność przetworzoną, unikaj cukru, czerwonego mięsa i słodkich napojów.

Odpowiednio zbilansowana dieta pomoże zminimalizować objawy łuszczycy. Jeśli w dodatku zmagasz się z wypryskami i zanieczyszczoną skórą twarzy, po odstawieniu wymienionych wyżej produktów zobaczysz ogromną różnicę w jej stanie.

Stosuj naturalne olejki

Pielęgnacja skóry powinna w dużej mierze opierać się na olejkach i olejach. Stosuje się je miejscowo na zmiany, co pozwala skutecznie pozbyć się łuski, a przy okazji nawilżyć skórę i zapobiec jej pękaniu.

W walce z łuszczycą wypróbuj poniższe oleje:

 • olej kokosowy – natłuszcza skórę, czyniąc ją miękką i delikatną,
 • olejek herbaciany – niweluje stany zapalne,
 • olejek z lawendy – przyspiesza gojenie skóry,
 • olejek z geranium – łagodzi podrażnienia, 
 • olejek z kadzidłowca – zapobiega zakażeniom.

Czytaj dalej

Chorujesz na łuszczycę? Dowiedz się, czy możesz oddać krew!
Sprawdź, czym się różni łuszczyca od atopowego zapalenia skóry!