atopowe zapalenie skóry

Jakie są odpowiednie kosmetyki dla skóry z ŁZS

Jakie są odpowiednie kosmetyki dla skóry z ŁZS

Nasza skóra jest narażona na wiele problemów dermatologicznych, mniej lub bardziej dokuczliwych, mających lżejsze lub cięższe postacie. Ze względu na to powinna być traktowana z odpowiednią delikatnością i czułością, by była zadbana, by wszystkie dokuczliwe objawy zniknęły, a także by nie pojawiły się nowe. Dlatego przy chorobach takich jak łojotokowe zapalenie skóry powinniśmy zwracać bardzo dużą uwagę na to, po jakie kosmetyki sięgamy.

Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny i symptomy

Objawy początkowo pojawiają się na owłosionej skórze głowy – ze względu na to, że tam znajduje się wiele gruczołów łojowych – a następnie mogą migrować na inne części ciała, bardziej widoczne. Łuszczenie się skóry, czerwone plamy, strupki, wysięki, przetłuszczanie się skóry głowy, a w skrajnych przypadkach łysienie wywoływane są przez zbyt silne namnażanie się naturalnie występujących na skórze drożdżopodobnych grzybów z rodzaju Malassezia. W wyniku pojawienia się sporej ilości „lokatorów” z tej rodziny dochodzi do nadmiernego wydzielania łoju oraz zaburzenia pracy układu odpornościowego. Początkowo objawy mogą przypominać łupież, a także inne choroby skórne, dlatego bardzo ważna jest prawidłowa diagnostyka choroby.

Odpowiednia pielęgnacja…

…polega przede wszystkim na prawidłowej codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy, co pozwoli na zahamowanie wydzielania łoju i nadprodukcji sebum, a także powstrzyma dalsze namnażanie się drożdżaków, które wywołują całe to zamieszanie. Podstawa to: złuszczanie, nawilżanie i usuwanie podrażnień, a także wzmacnianie naturalnej bariery ochronnej, która została naruszona w konsekwencji pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry. Skóra nie powinna być przesuszona i napięta, by nie intensyfikowało to bólu i świądu. Dlatego kosmetyki do pielęgnacji skóry z ŁZS powinny mieć działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, a także naturalny skład bez sztucznych substancji, które tylko pogorszą kondycję skóry głowy. Dermokosmetyki stosowane w przebiegu ŁZS często mają w swoim składzie cynk, kwas hialuronowy czy witaminy z grupy B, a także wiele innych składników o podobnym działaniu. Przy pierwszych objawach na skórze głowy najważniejszym z kosmetyków będzie skuteczny szampon.

Healpsorin – skuteczna i delikatna linia kosmetyków

Warto zacząć od doboru odpowiedniego szamponu, który oczyści i odżywi skórę głowy i włosy. Szampon z linii Healpsorin ma w składzie olejek z gorzkiej pomarańczy, który działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, a dzięki zawartości kwasu salicylowego kosmetyk pomaga także w procesie złuszczania. To produkt, który działa skutecznie, ale jest delikatny i nieagresywny, dzięki czemu uzupełnia leczenie ŁZS i pomaga w regeneracji skóry oraz jej bariery ochronnej. Szampon ogranicza nadprodukcję sebum, chroni przed przesuszeniem (za to odpowiada mocznik), a także łagodzi stany zapalne i podrażnienia za pomocą alantoiny. To produkt specjalistyczny, który dzięki dobrze dobranemu składowi przynosi ulgę oraz poprawę wyglądu i kondycji skóry. Jeśli zareagujemy odpowiednio szybko, być może uda nam się zapobiec rozprzestrzenieniu się objawów łojotokowego zapalenia skóry na inne części ciała – bardziej widoczne.

Czytaj dalej

Jak dobrać kosmetyki do skóry z AZS
Łuszczyca – jakie kosmetyki można stosować