atopowe zapalenie skóry

Jak dbać o skórę przy atopowym zapaleniu skóry - AZS?

Jak dbać o skórę przy atopowym zapaleniu skóry - AZS?

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która może skomplikować życie niejednej osobie. Objawy – mimo że nie zagrażają życiu pacjenta – powodują znaczny dyskomfort w życiu codziennym i negatywnie wpływają na samopoczucie, także psychiczne. Podstawą skutecznego leczenia jest odpowiednia pielęgnacja skóry zarówno w trakcie nawrotów choroby, jak i w czasie remisji.

Jak rozpoznać objawy AZS?

Atopowe zapalenie skóry objawia się przez zaczerwienieniem i podrażnieniem, na skórze pojawiają się plamy, grudki oraz swędzące wykwity. Nadwrażliwy na alergeny naskórek złuszcza się zbyt szybko, przez co na ciele zbiera się gruba warstwa martwego naskórka, powodując świąd i duży dyskomfort. Z tą przewlekłą chorobą można walczyć jedynie objawowo, ponieważ nie ma skutecznego lekarstwa, które raz na zawsze wyeliminowałyby wszystkie symptomy. Jak skutecznie radzić sobie z AZS? Przyjmowanie leków przeciwalergicznych i kontrole u dermatologa to nie są jedyne sposoby.

Kosmetyki to podstawa

Podstawą leczenia jest dobór odpowiednich kosmetyków – w zależności od ich składu mogą one albo nam pomóc, albo zaszkodzić. Należy unikać drogeryjnych perfumowanych kosmetyków na rzecz tych z apteki lub profesjonalnych dermokosmetyków. Ich głównym zadaniem jest natłuszczenie skóry i złagodzenie świądu, dlatego podstawą pielęgnacji są emolienty. Natłuszczają one skórę, wnikając w warstwę lipidową naskórka, w której tworzą warstwę ochronną, dzięki czemu w skórze zatrzymuje się woda. Najskuteczniejsze jest stosowanie emolientów zaraz po myciu, na oczyszczoną skórę, gdy nie jest jeszcze całkiem sucha. Sama kąpiel również jest bardzo ważnym etapem pielęgnacji i warto zwrócić uwagę m.in. na jej czas trwania czy temperaturę wody.

Lecznicza kąpiel – czyli jaka?

Najlepiej krótka, trwająca kilka minut. Warto zrezygnować z przesiadywania w wannie na rzecz szybkich pryszniców. Woda nie powinna być gorąca, ale ciepła. Jeśli tylko jest taka możliwość, powinno się unikać chloru w wodzie, dlatego warto pomyśleć nad zakupem specjalnej nakładki filtrującej na kran. Podczas kąpieli również należy używać delikatnych kosmetyków do mycia – najlepiej tych dedykowanych atopowemu zapaleniu skóry, nie po prostu hipoalergicznych – a także unikać pocierania skóry gąbką czy ręcznikiem. Bardzo podobne zasady dotyczą także pielęgnacji skóry niemowlęcia, jedyna różnica polega na doborze kosmetyków.

Odpowiednie ubrania

Jeśli cierpimy na AZS, powinniśmy zawrócić uwagę nie tylko na kosmetyki, lecz także na to, co nosimy. Warto zrezygnować z ubrań, które zostały wyprodukowane z nienaturalnych i nieprzepuszczających powietrza materiałów, szczególnie że zazwyczaj są  barwione sztucznym barwnikiem. Takie ubrania mogą źle wpływać na naszą skórę. Najlepszym materiałem dla osób z atopowym zapaleniem skóry jest naturalna, oddychająca bawełna o luźnym kroju, najgorszym zaś – wełna, która mimo że jest naturalna, to powoduje podrażnienia wrażliwej skóry i zwiększa świąd.

Zadbaj o otoczenie

Przy AZS nie powinno się przegrzewać ciała, lepiej także unikać potu. Optymalna temperatura pomieszczenia wynosi maksymalnie 20 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest też częste wietrzenie, które ułatwia usuwanie roztoczy z mieszkania. Powietrze nie powinno być suche, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości oczyszczacz powietrza, który będzie lepszym wyborem niż nawilżacz – w tym drugim lubią gromadzić się pleśń i grzyby, a ich (podobnie jak roztoczy) powinniśmy bezwzględnie unikać. Dlatego częste sprzątanie i zmienianie pościeli również będzie korzystne dla naszego organizmu.

Jeśli zastosujemy się do wszystkich rad, a w dodatku uzupełnimy naszą dietę o składniki bogate w kwasy tłuszczowe, organizm na pewno się nam odwdzięczy. W końcu dużo łatwiej jest żyć z „oswojoną” chorobą.

Czytaj dalej

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?
Główne powody łuszczycy