leczenie

Łuszczyca a depilacja laserowa, jak odbywa się golenie chorego na łuszczycę?

Poznaj cenne wskazówki przy goleniu skóry objętej łuszczycą, dzięki którym unikniesz podrażnień.

Idealnie gładka skóra bez najmniejszego włoska to marzenie wielu z nas. Jednak co w sytuacji, gdy na drodze staje nam łuszczyca?

Chorzy na łuszczycę mają niełatwe zadanie, jeśli chodzi o pielęgnację skóry. Sucha, popękana, pokryta wykwitami skóra na co dzień sprawia ból i dyskomfort. Lekarze często doradzają, by zrezygnować z jej golenia, aby dodatkowo jej nie podrażniać.

Bez wątpienia zmagając się z łuszczycą, trzeba nauczyć się pielęgnacji skóry na nowo. Poznaj cenne rady i wskazówki przy goleniu skóry objętej łuszczycą.

Łuszczyca – co trzeba o niej wiedzieć?

Nikt tak dobrze, jak osoba cierpiąca na łuszczycę, nie wie, jak ciężka jest to choroba. Osoby postronne widzą jedynie charakterystyczne zmiany łuszczycowe, jakimi pokryta jest skóra chorego. 

Łuszczycy często towarzyszą jednak inne problemy zdrowotne takie jak:

  • choroby układu sercowo-naczyniowego, 
  • cukrzyca,
  • choroby wątroby,
  • otyłość.

Chorujący na łuszczycę znacznie częściej niż inni zmagają się z depresją, czego przyczyną zwykle jest poczucie odrzucenia przez społeczeństwo.

Depilacja a łuszczyca

Skóra chorego na łuszczycę wymaga specjalnej pielęgnacji. Musi on na co dzień stosować specjalne maści i kremy, aby złagodzić podrażnienia i ujarzmić ból. Ludziom dotkniętym łuszczycą nie jest łatwo. Pokryta wykwitami skóra swędzi i piecze, przy czym jest tak mocno przesuszona, że przy pierwszej lepszej okazji pęka, skutkiem czego jest krwawienie. Okazuje się, że nawet tak podstawowa czynności, jak depilacja, którą zdrowi ludzie wykonują bez zastanowienia, chorym na łuszczycę sprawia dość duży problem.

Depilacja laserowa – czy jest bezpieczna w łuszczycy?

Spełnienie marzenia o gładkiej skórze umożliwia depilacja laserowa. Obecnie jest to najskuteczniejsza na rynku metoda, która pozwala pozbyć się niechcianego owłosienia raz na zawsze. Dla większości z nas przeszkodą do jej wykonania jest tylko i wyłącznie cena, ale nie dla wszystkich. Depilacja laserowa jest skuteczna i bezpieczna, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Jednym z nich jest właśnie łuszczyca.

Czym może skutkować depilacja laserowa w łuszczycy?

Depilacja laserowa u osób cierpiących na łuszczycę nie jest wskazana, gdyż może doprowadzić do nasilenia zmian łuszczycowych. Zabieg z pewnością okraszony byłby silnym bólem, a po jego wykonaniu skóra byłaby jeszcze bardziej podrażniona, niż przed zabiegiem.

Depilacja w okresie remisji – czy jest możliwa?

W przebiegu łuszczycy okresy zaostrzeń i remisji przeplatają się ze sobą, co oznacza, że objawy choroby na pewien czas mogą całkowicie zniknąć. Wydawać by się mogło, że to dobry czas na depilację laserem, jednak taki zabieg mógłby spowodować ponowne wystąpienie zmian skórnych, a tego byśmy nie chcieli. Chcąc uniknąć nawrotu lub zaostrzenia objawów łuszczycy, musimy raz na zawsze zapomnieć o tym sposobie depilacji.

Golenie skóry objętej łuszczycą – bezpieczne metody usuwania zbędnego owłosienia

Osoby cierpiące na łuszczycę wcale nie są skazane na owłosione ciało. Można bowiem golić skórę objętą łuszczycą, trzeba to jednak robić z głową.

Najbezpieczniejszym sposobem jest golenie wybranych partii ciała przy użyciu maszynki do golenia. Należy jednak uważać, by się nie skaleczyć. Dobrze jest również zapewnić maszynce dobry poślizg. Krem do depilacji ani pianka do golenia nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem, gdyż są to preparaty pełne chemii, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Znacznie lepiej sprawdzi się dowolny olej, np. kokosowy, który natłuści skórę i umożliwi swobodną depilację. 

Pielęgnacja skóry objętej łuszczycą na co dzień

Chory musi dbać o swoją skórę regularnie, nie tylko wtedy, gdy chce ogolić nogi lub brodę. W codziennej pielęgnacji powinien przestrzegać kilku ważnych zasad.

Najważniejsze jest nawilżanie i natłuszczanie zmienionej chorobowe skóry przy pomocy specjalnych kremów, balsamów i maści. Wybieraj te, które w składzie mają oleje roślinne, parafinę czy wazelinę. 

Nie zapominaj o złuszczaniu łuszczącej się skóry – kluczowe jest pozbycie się tzw. łuski, którą pokryte są wykwity. Pomogą się Ci w tym maści z kwasem salicylowym i mocznikiem. Są one doskonałą bazą do dalszej pielęgnacji, gdyż zwiększają wchłanianie kremów nawilżających i maści sterydowych.

Wskazówki przy goleniu skóry objętej łuszczycą – tego powinieneś unikać!

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale na przebieg łuszczycy ogromny wpływ mają czynniki z zewnątrz. Dlatego oprócz leczenia zaleconego przez lekarza, sam na własną rękę podejmij pewne działania, które ułatwią Ci życie z tą mocno dającą się we znaki chorobą:

  • ogranicz stres – nie zawsze jest to możliwe, jednak znajdź sposoby na jego rozładowanie (pomocna może okazać się medytacja lub joga),
  • unikaj czynników przyczyniających się do ujawnienia choroby – u niektórych są to niektóre pokarmy, używki (papierosy, alkohol), intensywne opalanie, za suche powietrze w mieszkaniu,
  • nie drap zmian na skórze – nie przyniesie Ci to ulgi w bólu, a jedynie pogorszy ich stan.

Czytaj dalej

Jaka jest rola witaminy D w niwelowaniu objawów łuszczycy? Sprawdź!
Smoła węglowa – skuteczny środek w walce z łuszczycą. Poznaj jej zalety!