leczenie

Jak zrobić maść na łuszczycę paznokci? Poznaj 3 łatwe przepisy!

Czy wiesz, że z papryczki chilli robi się maść na łuszczycę, która skutecznie łagodzi objawy tej choroby? Sprawdź i przekonaj się sam!

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty w walce z łuszczycą i przejąć kontrolę nad chorobą, trzeba stosować specjalne kuracje na skórę. Panaceum na łuszczycę nie istnieje, więc musisz sam metodą prób i błędów dojść do tego, co pomoże Ci ujarzmić łuszczycę.

Łuszczyca to choroba o przewlekłym przebiegu. Przyczyny jej powstawania nie zostały do końca poznane. Wiadomo jedynie, że ludzki organizm z niewiadomych powodów niszczy zdrowe tkanki, przez co na skórze pojawiają się wykwity.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak w domowych warunkach przy niewielkim nakładzie środków przygotować maść na łuszczycę paznokci, która pomoże Ci opanować łuszczenie się skóry, powstawanie podrażnień i uporczywy świąd.

Łuszczyca paznokci – co trzeba o niej wiedzieć?

Typowym objawem łuszczycy są zmiany na skórze, które mogą pojawić się tak naprawdę wszędzie – na gładkiej skórze, na owłosionej skórze głowy, a nawet w obrębie paznokci dłoni i stóp. Jeśli chodzi o zmiany paznokciowe, zazwyczaj dotyczą one skóry, chociaż zdarza się, że obejmują także aparat paznokciowy.

Objawy łuszczycy paznokci

Łuszczyca paznokci przejawia się naparstkowaniem paznokci. Jak to wygląda? Na płytce paznokcia u osoby chorej są widoczne gołym maleńkie zagłębienia, najczęściej o nieregularnym charakterze.

Innym powszechnie występującym symptomem są plamy olejowe, czyli żółtobrązowe plamy występujące co prawda pod paznokciem, ale przebijające się przez płytkę. Ponadto paznokcie osoby chorej mogą być pogrubione i zniekształcone oraz pokryte poprzecznymi bruzdami.

Pielęgnacja zmienionych chorobowo paznokci

Oczywiście podstawą leczenia jest zewnętrzna pielęgnacja zmienionych chorobowo miejsc, ale nie tylko. Coraz więcej mówi się o tym, że czynniki z zewnątrz mogą nasilać objawy łuszczycy. Dlatego osoba cierpiąca na łuszczycę powinna zwracać szczególną uwagę na to, co trafia na jej talerz, czyli prowadzić zdrową i zbilansowaną dietę, a także troszczyć się o swoje zdrowie i samopoczucie.

Zmagasz się z łuszczycą paznokci? Wypróbuj naturalne maści

O łuszczycy teoretycznie wiemy już bardzo dużo, a skuteczne lekarstwo na tę chorobę nadal nie zostało wynalezione. Istnieją jednak naturalne metody, by złagodzić jej nieprzyjemne objawy – nawilżyć skórę, zmniejszyć stan zapalny i uśmierzyć ból. Przedstawiamy 3 domowe sposoby na maści i kremy, dzięki którym przejmiesz kontrolę nad łuszczycą.

Gorzka dynia na łuszczycę

Mało kto wie, ale dynia kryje w sobie mnóstwo właściwości zdrowotnych. Zarówno jedzenie dyni, jak i okładanie nią skóry polecane jest osobom chorującym na łuszczycę. Dynia wzmacnia układ odpornościowy i zmniejsza stany zapalne.

Z dyni wykonać można domowy krem na łuszczycę, który skutecznie łagodzi objawy tej dolegliwości. Jest łatwy do przygotowania i szybko się go robi, dlatego nie zaszkodzi go wypróbować. Być może efekty stosowania kremu z dyni na podrażnioną skórę łuszczycową miło Cię zaskoczą.

Jak przygotować krem do smarowania zmian skórnych z dyni? Obierz dynię, pokrój ją w kostkę i ugotuj, następnie zblenduj na jednolitą papkę. Gdy ostygnie, nałóż krem na obszary zmienione chorobowo i pozostaw na ok. 30 min. Po tym czasie zmyj maseczkę i umyj skórę letnią wodą.

Papryczka chilli na łuszczycę

Nie musisz lubić ostrego, aby wypróbować krem z chilli na łuszczycę. Okazuje się, że papryczka chilli zawiera składnik zwany kapsaicyną, który przy kontakcie z zakończeniami nerwowymi zmniejsza ból i nieprzyjemne odczucia towarzyszące wykwitom na skórze. Ponadto ogranicza łuszczenie się skóry, zmniejsza stany zapalne i łagodzi zaczerwienienia.

By przygotować naturalną maść na łuszczycę paznokci kup ekstrakt z papryczki chilli. Pastę przygotujesz, mieszając go z wodą. Jeśli nie uda Ci się znaleźć tego produktu, możesz przygotować go samodzielnie. Zmiażdż czerwoną papryczkę chilli w moździerzu, a po zmieszaniu tak przygotowanej papki z odrobiną wody osiągniesz ten sam efekt. Krem z chilli nanieś na dotknięty łuszczycą obszar skóry i pozostaw na ok. 10 minut, a następnie dokładnie zmyj letnią wodą.

Oleje na łuszczycę

Nie jest tajemnicą, że oleje różnego pochodzenia mają wysoką skuteczność w walce z łuszczycą. Jednym z najczęściej stosowanych jest olej kokosowy. Olej kokosowy złuszcza i zmiękcza naskórek, pozostawiając skórę gładką i nawilżoną. Ze względu na dużą zawartość kwasów omega nie ma sobie równych także olej lniany. By wykorzystać magiczną moc obu tych składników, najlepiej połączyć je ze sobą i dodać jeszcze sodę oczyszczoną, która pomaga przywrócić skórze właściwe pH.

Do przygotowania maści na łuszczycę paznokci potrzebujesz:

  • 3 łyżki oleju kokosowego,
  • 1 łyżkę oleju lnianego,
  • 1 łyżkę sody oczyszczonej.

Składniki dokładnie ze sobą zmieszaj. Tak przygotowaną maść wmasuj delikatnie w wybrane partie skóry lub wykonaj z niej okład przy pomocy jałowej gazy. Maść trzymaj na skórze co najmniej 30 minut albo aż do całkowitego wchłonięcia.

Czytaj dalej

Poznaj sprawdzone metody walki z suchymi plamami na ciele, wypróbuj je i przekonaj się o ich skuteczności!
Kortykosteroidy – na co pomagają? O czym trzeba pamiętać przy ich stosowaniu?