atopowe zapalenie skóry

Czy dziecko może wyrosnąć z AZS?

Czy dziecko może wyrosnąć z AZS?

Atopowe zapalenie skóry to często trudna i uporczywa choroba, ciężko więc przewidzieć, jak dziecko, u którego pojawiły się objawy, będzie ją znosić. Dlatego obserwacja i pielęgnacja skóry, a także wyeliminowanie czynników drażniących to podstawa walki z AZS. Szacuje się, że nawet połowa dzieci może wyrosnąć z choroby – jednak jej przewlekły i nawrotowy charakter nie ułatwia walki o zdrowie.

 

Kiedy można zaobserwować u dziecka AZS?

Pojawienie się objawów AZS jest możliwe różnych etapach rozwoju – często nawet u niemowląt. Jednak atopowe zapalenie skóry przez lata może być uśpione i nie dawać żadnych sygnałów swojej obecności. Nawet gdy wydaje się, że problem zniknął, po długim czasie może zaatakować ponownie.

 

Jak AZS objawia się u dzieci?

Skóra dzieci jest sucha i bardzo wrażliwa, dużo łatwiej ulega uczuleniom i uszkodzeniom. Gdy podrażni ją jakiś alergen, staje się zaczerwieniona i szorstka, a dziecko może odczuwać bardzo dokuczliwy świąd. Alergenem może być niemal wszystko – od drażniącego proszka do prania, przez nieodpowiednio dobrany kosmetyk, aż po szorstki materiał, taki jak wełna.

Zmian skórnych u małych dzieci należy szukać między innymi na policzkach, które stają się czerwone i błyszczące. Na dłoniach i stopach, a także zgięciach łokci i kolan zazwyczaj pojawiają się objawy, takie jak zaczerwienienia i płaty suchej skóry.

Dziecko może być także rozdrażnione i może mieć problemy z koncentracją – to naturalne, ponieważ dokuczliwy świąd czy pieczenie skóry mogą być bardzo trudne to zniesienia, szczególnie dla małego dziecka.

 

Jak reagować, gdy zauważymy objawy?

Bo dostrzeżeniu niepokojących objawów trzeba spróbować wyeliminować czynniki, które wywołują podrażnienie – oczywiście jeżeli jesteśmy w stanie to zrobić oraz jeżeli możemy je zidentyfikować. Wizyta u lekarza pomoże ustalić, co dokładnie dolega dziecku i czy na pewno jest to atopowe zapalenie skóry.

 

Jak leczyć AZS?

Na widoczne i uporczywe objawy atopowego zapalenia skóry pomagają leki przeciwzapalne i przeciwhistaminowe. Jednak najważniejsze jest wyrobienie sobie dobrych nawyków pielęgnacyjnych, dzięki którym nie tylko zwalczymy widoczne objawy, lecz także zapobiegniemy nawrotom. Na rynku dostępnych jest wiele sprawdzonych kosmetyków dla dziecka, które cierpi na AZS. Te kosmetyki mają na celu złagodzenie swędzenia i podrażnienia, a także nawilżenie i ukojenie wysuszonej oraz uszkodzonej skóry. Dlatego w leczeniu choroby tak ważne są emolienty, takie jak Healpsorin Baby, które można zamówić w zestawie: emulsja, balsam i olejek żelowy.

 

Czy dziecko wyrośnie z AZS?

Zdarza się, że wyleczone u małych dzieci objawy tej choroby nigdy już nie atakują ponownie. Z drugiej strony choroba może być uśpiona przez wiele, wiele lat i zaatakować nawet w wieku dorosłym, czym może naprawdę mocno zaskoczyć – po latach nikt przecież nie pamięta o problemach skórnych wieku dziecięcego! Dlatego jeżeli skóra dziecka jest podatna na różne alergie, warto traktować ją z odpowiednim wyczuciem i delikatnością przez całe życie.

Czytaj dalej

Kosmetyki pod choinkę – zrób prezent swojej skórze
Życie z łuszczycą – gdzie szukać pomocy?