egzema

Chorujesz na egzemę? Poznaj 3 sprawdzone sposoby na zaczerwienione stopy

Chorujesz na egzemę? Poznaj 3 sprawdzone sposoby na zaczerwienione stopy

Egzema to uciążliwa, bo często nawracająca choroba, której nie da się wyleczyć. Cierpiący na egzemę uskarżają się na nadmierną suchość skóry, świąd i skłonność do podrażnień.

Objawy egzemy są trudne do zniesienia, tym bardziej, gdy pojawią się na stopach. Niebagatelną rolę w ich łagodzeniu odgrywa pielęgnacja. Sprawdź, jakie naturalne produkty przyniosą ulgę na swędzące i zaczerwienione stopy.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda egzema na stopach,
  • jakie są postacie egzemy,
  • jak leczyć objawy egzemy naturalnymi sposobami.

Zaczerwienione stopy – jak wygląda egzema na stopach?

Egzema na stopach może przybierać różnorakie formy. Wszystko dlatego, że egzema nie jest konkretną jednostką chorobową, lecz zespołem objawów, typowych dla całej grupy chorób.

Fazy egzemy

Na początkowym etapie na skórze chorego na egzemę pojawia się rumień, który z czasem przybiera formę pęcherzyków z wysiękiem, następnie strupków. Zmianom skórnym towarzyszy świąd.

Wyróżniamy 3 fazy egzemy:

  • ostrą – cechy charakterystyczne: rumień oraz pęcherzyki wypełnione treścią ropną,
  • podostrą – cechy charakterystyczne: strupki oraz łuszczenie się naskórka,
  • przewlekłą – cechy charakterystyczne: lichenizacja oraz świąd.

Objawy egzemy na stopach

Charakterystyczne dla egzemy objawy to:

  • obrzęk skóry,
  • zaczerwienienia,
  • pęcherzyki i grudki na skórze,
  • plamy wykazujące tendencję do złuszczania,
  • świąd,
  • wtórne infekcje skóry.

Jeśli zauważysz u siebie wszystkie lub znaczną część wymienionych wyżej objawów, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem dermatologiem celem postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia. Pamiętaj, że objawy egzemy można, a nawet trzeba leczyć, aby podnieść komfort życia i doprowadzić do remisji choroby.

Domowe sposoby na zaczerwienione stopy przy egzemie

W zależności od rozległości i stopnia nasilenia zmian skórnych wdraża się odpowiednie leczenie miejscowe. Ostre stany zapalne są wskazaniem do stosowania leków przepisanych przez lekarza.

Objawy można jednak łagodzić dodatkowo naturalnymi sposobami. Przedstawiamy 3 skuteczne sposoby na swędzące, podrażnione i zaczerwienione stopy.

Olejki eteryczne na problemy skórne

Doskonałą alternatywą dla preparatów z apteki są środki naturalne, a zwłaszcza olejki aromatyczne, które są ich najbardziej stężoną formą.

Do pielęgnacji skóry cierpiący na egzemę może wykorzystać:

  • olejek rumiankowy – łagodzi świąd, nawilża skórę i zapobiega jej dalszemu przesuszaniu. Sprawdza się w ostrym przebiegu egzemy, niwelując łuszczenie i swędzenie;
  • olejek tymiankowy – wykazuje działanie antybakteryjne, dzięki czemu łagodzi charakterystyczne dla egzemy stany zapalne. Zaaplikowany bezpośrednio na skórę widocznie przyspiesza jej regenerację;
  • olejek miętowy – niweluje wysypkę i zaczerwienienie skóry, łagodzi świąd;
  • olejek z drzewa sandałowego – nawilża skórę ze skłonnością do przesuszania się, koi dolegliwości towarzyszące wysypce;
  • olejek lawendowy – skutecznie redukuje zapalenia i zaczerwienienia, świetnie nawilża.

Olejki eteryczne są bardzo intensywne, dlatego w czystej postaci nie powinno się ich stosować bezpośrednio na skórę – najlepiej zmieszać je z olejkiem bazowym takim jak olej z awokado, olej kokosowy czy olej ze słodkich migdałów, w proporcji 1-5 kropel olejku eterycznego na łyżkę oleju bazowego.

Lecznicza kąpiel w soli

Kąpiel solna pomaga się zrelaksować i odprężyć. Okazuje się, że sól ma także zbawienne działanie na skórę. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antyseptyczne, dlatego kąpiel w soli może być sposobem na zaczerwienione stopy. Niesie niesamowitą ulgę dla stóp – redukuje zaczerwienienie i uczucie swędzenia, pozostawiając skórę gładką i nawilżoną.

Sole do kąpieli są znakomitym sposobem na zwalczenie objawów egzemy. W sklepach znaleźć można różnokolorowe sole o różnych zapachach. Wybierając sól, należy zwrócić szczególną uwagę, aby produkt ten był pozbawiony niepotrzebnych chemicznych dodatków. 

Wystarczy codziennie dodać kilka łyżeczek soli do kąpieli, a efekty będą spektakularne. Kąpiele przy egzemie nie powinny jednak być ani za długie, ani za gorące – długa kąpiel w gorącej wodzie może przyczynić się do nasilenia objawów egzemy, przez co osiągniemy efekt przeciwny do oczekiwanego.

Siemię lniane na zaczerwienione stopy

Siemię lniane ugotowane w wodzie przybiera konsystencję kisielu. Regularne moczenie stóp z objawami egzemy w takiej miksturze może przynieść im niesamowitą ulgę.

Nasiona lnu są bogatym źródłem kwasów omega 3, witaminy E i błonnika. Wykazują działanie kojące – łagodzą świąd, pozostawiając skórę gładką i nawilżoną. Skóra po kąpieli w siemieniu lnianym pokryta jest niewidoczną dla oka warstwą ochronną, która zapobiega jej dalszemu przesuszaniu.

Jak przygotować kąpiel z siemieniem lnianym? Wrzuć pół szklanki nasion lnu do 2-3 litrów wody i gotuj, aż powstanie kisiel. Tak przygotowaną miksturę przecedź i wlej do wanny. Po kąpieli w siemieniu lnianym zastosuj na skórę krem nawilżający, dla jeszcze lepszych efektów.

Czytaj dalej

Czy moje dziecko choruje na egzemę? Sprawdź, jakie objawy daje egzema
Jak powinno przebiegać leczenie przy AZS? Poznaj cenne rady i wskazówki, jak uniknąć nasilenia objawów choroby!