Łuszczyca jest jedną z najbardziej uciążliwych chorób, której objawy obniżają komfort życia chorego. Suchość skóry i łuszczący się naskórek to problem, z którym regularnie zmaga się każdy chory na łuszczycę. Na szczęście właściwa pielęgnacja skóry może zmniejszyć nasilenie objawów łuszczycy.
Nieprzyjemne uczucie ściągnięcia na skórze to także Twój problem? W dalszej części artykułu przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na nawilżenie przesuszonej skóry, które przyniosą Ci natychmiastową ulgę w bólu.
Łuszczyca – co to za choroba?
Łuszczyca to przewlekła i nieuleczalna choroba skóry. Czasem przez krótszy lub dłuższy okres nie daje żadnych objawów, a chory nie ma pojęcia, kiedy choroba wróci. Okresy zaostrzeń i remisji zwykle występują na zmianę. U większości chorych na łuszczycę nasilone objawy pojawiają się wraz z nadejściem wiosny i na jesień.
Na łuszczycę może zachorować prawie każdy, niezależenie od wieku. Nie da się nią jednak zarazić, gdyż w jej powstawaniu kluczową rolę odgrywają czynniki genetyczne i immunologiczne.
Charakterystyczne objawy łuszczycy
Nie u każdego łuszczyca ujawnia się w ten sam sposób. Tak jak już zostało wspomniane, ma ona podstawy genetyczne, dlatego stopień jej nasilenia może być różny.
U jednego chorego na łuszczycę zmiany mogą mieć charakter drobnych grudek o wielkości nieprzekraczającej 1 cm, a u innego wykwity mogą zająć obszar o wielkości dłoni dorosłego człowieka albo i większy.
Jak wyglądają objawy łuszczycy? Są to czerwonobrunatne plamy pokryte białosrebrzystą łuską. Mają charakter wyraźnie odgraniczonych od skóry grudek, które trudno pomylić z jakąkolwiek inną chorobą.
Zmianom skórnym towarzyszy pieczenie i świąd, skóra chorego jest mocno zaczerwieniona, często pęka i krwawi, a wszystko okraszone jest silnym bólem.
Leczenie łuszczycy – nawilżanie przesuszonej skóry
Zasadniczym etapem leczenia jest usunięcie ze skóry łusek i doprowadzenie do remisji zmian skórnych. Chory może „wyciszyć” chorobę, ale nigdy się z niej nie wyleczy. Powinien jednak podjąć długą i żmudną kurację, bo dzięki niej poczuje się lepiej nie tylko fizycznie, ale też psychicznie.
W przypadku leczenia kluczowe jest nawilżanie przesuszonej skóry. Pielęgnacja powinna obejmować wszystkie partie skóry, na których wystąpiły zmiany chorobowe, także owłosioną skórę głowy i paznokcie, jeśli i tam pojawiły się zmiany.
Dopiero gdy leczenie zewnętrzne nie przyniesie pożądanych rezultatów, wdraża się leczenie ogólne. Bezpośrednim do tego wskazaniem jest zajęcie zmianami łuszczycowymi powyżej 25% powierzchni ciała i zły stan psychiczny chorego.
Co może wywołać objawy łuszczycy?
Wiele czynników zewnętrznych może wywołać lub zaostrzyć objawy choroby. Do najpopularniejszych należą:
- ostre infekcje,
- infekcje przewlekłe,
- choroby przewlekłe,
- przyjmowanie niektórych leków,
- stres,
- menopauza,
- uszkodzenie lub podrażnienie skóry,
- niewłaściwa higiena,
- zaburzenia hormonalne.
Chory musi też zwracać szczególną uwagę na to, w co się ubiera. Powinien unikać zbyt ciasnych ciuchów, wykonanych z tworzyw sztucznych. Niewłaściwie dobrane kosmetyki również mogą prowokować wystąpienie zmian skórnych.
Skuteczne sposoby na nawilżenie przesuszonej skóry
Wszelkie zmiany, które występują w przebiegu łuszczycy, powstają na skutek zaburzonego rogowacenia naskórka. Dlatego chory musi regularnie nawilżać zajęte przez chorobę partie skóry. Poznaj 5 sposobów na nawilżenie przesuszonej skóry, na które nie wydasz fortuny.
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek bogata jest w kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Smarowanie skóry oliwą z oliwek złagodzi pieczenie, swędzenie i podrażnienia skóry. Oliwę z oliwek stosuj bezpośrednio na skórę.
Lecznicza kąpiel
Innym skutecznym sposobem na nawilżenie przesuszonej skóry u chorego na łuszczycę są kąpiele. Do wody dodać można np. olejek eteryczny, sól z Morza Martwego lub płatki owsiane.
Tak przygotowana kąpiel przyniesie natychmiastowe ukojenie. By zapewnić skórze jeszcze lepsze nawilżenie, po kąpieli należy nasmarować ją kremem nawilżającym.
Skrzyp polny
Skrzyp polny pomoże w regeneracji uszkodzonej skóry. Przygotuj napar ze skrzypu polnego, poczekaj, aż ostygnie, następnie zrób z niego okłady. Waciki nasączone naparem ze skrzypu przykładaj do miejsc zmienionych chorobowo.
Kuracja ze skrzypem polnym zneutralizuje pieczenie i swędzenie.
Liście brzozy
W warunkach domowych za przysłowiowe grosze możesz też przygotować napar z liści brzozy. Okłady z mikstury stłumią objawy łuszczycy – widocznie zmniejszą ilość łusek, złagodzą świąd i podrażnienia.
Do przygotowania naparu możesz wykorzystać zarówno zielone, jak i suszone liście brzozy.
Drożdże
Do złagodzenia objawów łuszczycy, które pojawiły się na głowie, możesz użyć drożdży.
Wymieszaj pół paczki drożdży z sokiem z połowy cytryny oraz z oliwą z oliwek. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na głowę, następnie owiń folią, a na to załóż ręcznik. Trzymaj na głowie przez około 3 godziny.