leczenie

Jak leczyć łuszczycę domowymi sposobami, łuszczyca głowy a oliwa z oliwek, drożdże

Skuteczne sposoby na nawilżenie przesuszonej skóry – dzięki nim złagodzisz zmiany łuszczycowe!

Łuszczyca jest jedną z najbardziej uciążliwych chorób, której objawy obniżają komfort życia chorego. Suchość skóry i łuszczący się naskórek to problem, z którym regularnie zmaga się każdy chory na łuszczycę. Na szczęście właściwa pielęgnacja skóry może zmniejszyć nasilenie objawów łuszczycy.

Nieprzyjemne uczucie ściągnięcia na skórze to także Twój problem? W dalszej części artykułu przedstawiamy 5 skutecznych sposobów na nawilżenie przesuszonej skóry, które przyniosą Ci natychmiastową ulgę w bólu.

Łuszczyca – co to za choroba?

Łuszczyca to przewlekła i nieuleczalna choroba skóry. Czasem przez krótszy lub dłuższy okres nie daje żadnych objawów, a chory nie ma pojęcia, kiedy choroba wróci. Okresy zaostrzeń i remisji zwykle występują na zmianę. U większości chorych na łuszczycę nasilone objawy pojawiają się wraz z nadejściem wiosny i na jesień.

Na łuszczycę może zachorować prawie każdy, niezależenie od wieku. Nie da się nią jednak zarazić, gdyż w jej powstawaniu kluczową rolę odgrywają czynniki genetyczne i immunologiczne.

Charakterystyczne objawy łuszczycy

Nie u każdego łuszczyca ujawnia się w ten sam sposób. Tak jak już zostało wspomniane, ma ona podstawy genetyczne, dlatego stopień jej nasilenia może być różny.

U jednego chorego na łuszczycę zmiany mogą mieć charakter drobnych grudek o wielkości nieprzekraczającej 1 cm, a u innego wykwity mogą zająć obszar o wielkości dłoni dorosłego człowieka albo i większy.

Jak wyglądają objawy łuszczycy? Są to czerwonobrunatne plamy pokryte białosrebrzystą łuską. Mają charakter wyraźnie odgraniczonych od skóry grudek, które trudno pomylić z jakąkolwiek inną chorobą. 

Zmianom skórnym towarzyszy pieczenie i świąd, skóra chorego jest mocno zaczerwieniona, często pęka i krwawi, a wszystko okraszone jest silnym bólem.

Leczenie łuszczycy – nawilżanie przesuszonej skóry

Zasadniczym etapem leczenia jest usunięcie ze skóry łusek i doprowadzenie do remisji zmian skórnych. Chory może „wyciszyć” chorobę, ale nigdy się z niej nie wyleczy. Powinien jednak podjąć długą i żmudną kurację, bo dzięki niej poczuje się lepiej nie tylko fizycznie, ale też psychicznie.

W przypadku leczenia kluczowe jest nawilżanie przesuszonej skóry. Pielęgnacja powinna obejmować wszystkie partie skóry, na których wystąpiły zmiany chorobowe, także owłosioną skórę głowy i paznokcie, jeśli i tam pojawiły się zmiany.

Dopiero gdy leczenie zewnętrzne nie przyniesie pożądanych rezultatów, wdraża się leczenie ogólne. Bezpośrednim do tego wskazaniem jest zajęcie zmianami łuszczycowymi powyżej 25% powierzchni ciała i zły stan psychiczny chorego.

Co może wywołać objawy łuszczycy?

Wiele czynników zewnętrznych może wywołać lub zaostrzyć objawy choroby. Do najpopularniejszych należą:

  • ostre infekcje,
  • infekcje przewlekłe,
  • choroby przewlekłe,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • stres,
  • menopauza,
  • uszkodzenie lub podrażnienie skóry,
  • niewłaściwa higiena,
  • zaburzenia hormonalne.

Chory musi też zwracać szczególną uwagę na to, w co się ubiera. Powinien unikać zbyt ciasnych ciuchów, wykonanych z tworzyw sztucznych. Niewłaściwie dobrane kosmetyki również mogą prowokować wystąpienie zmian skórnych.

Skuteczne sposoby na nawilżenie przesuszonej skóry

Wszelkie zmiany, które występują w przebiegu łuszczycy, powstają na skutek zaburzonego rogowacenia naskórka. Dlatego chory musi regularnie nawilżać zajęte przez chorobę partie skóry. Poznaj 5 sposobów na nawilżenie przesuszonej skóry, na które nie wydasz fortuny.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek bogata jest w kwasy tłuszczowe omega-3, które wykazują działanie przeciwzapalne. Smarowanie skóry oliwą z oliwek złagodzi pieczenie, swędzenie i podrażnienia skóry. Oliwę z oliwek stosuj bezpośrednio na skórę.

Lecznicza kąpiel

Innym skutecznym sposobem na nawilżenie przesuszonej skóry u chorego na łuszczycę są kąpiele. Do wody dodać można np. olejek eteryczny, sól z Morza Martwego lub płatki owsiane. 

Tak przygotowana kąpiel przyniesie natychmiastowe ukojenie. By zapewnić skórze jeszcze lepsze nawilżenie, po kąpieli należy nasmarować ją kremem nawilżającym.

Skrzyp polny

Skrzyp polny pomoże w regeneracji uszkodzonej skóry. Przygotuj napar ze skrzypu polnego, poczekaj, aż ostygnie, następnie zrób z niego okłady. Waciki nasączone naparem ze skrzypu przykładaj do miejsc zmienionych chorobowo. 

Kuracja ze skrzypem polnym zneutralizuje pieczenie i swędzenie.

Liście brzozy

W warunkach domowych za przysłowiowe grosze możesz też przygotować napar z liści brzozy. Okłady z mikstury stłumią objawy łuszczycy – widocznie zmniejszą ilość łusek, złagodzą świąd i podrażnienia. 

Do przygotowania naparu możesz wykorzystać zarówno zielone, jak i suszone liście brzozy.

Drożdże

Do złagodzenia objawów łuszczycy, które pojawiły się na głowie, możesz użyć drożdży.

Wymieszaj pół paczki drożdży z sokiem z połowy cytryny oraz z oliwą z oliwek. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na głowę, następnie owiń folią, a na to załóż ręcznik. Trzymaj na głowie przez około 3 godziny. 

Czytaj dalej

Skutki uboczne stosowania naświetlania w leczeniu łuszczycy – sprawdź, jakie mogą wystąpić!
Skutki uboczne stosowania naświetlania w leczeniu łuszczycy – sprawdź, jakie mogą wystąpić!