Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry? Sprawdź!

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to przewlekła i nawracająca choroba skóry, która potrafi przysporzyć choremu wiele niedogodności. Nazwa schorzenia sugeruje, że jest ono związane jedynie z tłustą skórą, ale co ciekawe, u niektórych osób na nie cierpiących nie obserwuje się żadnych zmian w ilości wydzielanego łoju.


Z artykułu dowiesz się:


co to jest łojotokowe zapalenie skóry,

jakie są przyczyny i objawy łojotokowego zapalenia skóry,

jak walczyć z łojotokiem.

Stan skóry głowy przy łojotokowym zapaleniu skóry jest daleki od idealnego. W dodatku choroba najczęściej dotyka ludzi w młodym wieku, czyli wtedy, kiedy wygląd ma dla każdego ogromne znaczenie. 


Co wywołuje łojotokowe zapalenie skóry i kto jest najbardziej na nie narażony? Czym objawia się choroba i jak z nią walczyć? Odpowiadamy!


Łojotokowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy

Łojotokowe zapalenie skóry uważane jest za jedno z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. Szacuje się, że na ŁZS cierpi od 1 do 3% całej populacji.


W większości są to osoby młode, w wieku dojrzewania, jednak są również przypadki, kiedy choroba uaktywnia się dużo wcześniej lub znacznie później.


Objawy łojotokowego zapalenia skóry


W większości przypadków występuje nadmierna produkcja łoju, wskutek czego skóra staje się błyszcząca, skóra sprawia wrażenie nieświeżej, a włosy przetłuszczonych. Ale przy łojotokowym zapaleniu skóry obserwuje się także inne objawy, nie tylko przesadne przetłuszczanie się skóry.


Bardzo często na skórze chorego pojawiają się plamy rumieniowe o nieregularnym kształcie, a skóra w ich obrębie zaczyna się złuszczać. Przez nagromadzenie gruczołów łojowych w skórze zbierają się duże pokłady łoju, przez co skóra przybiera żółtawy kolor.


W przypadku, gdy stan zapalny objawia się w fałdach skórnych, do których powietrze ma utrudniony dostęp, dodatkowo pojawiają się zmiany wysiękowe. Wszystkiemu towarzyszy silne swędzenie, przez co chory ma trudności powstrzymać się od drapania.


Gdzie najczęściej pojawiają się zmiany przy ŁZS?


Choroba zwykle zajmuje te części ciała, gdzie naturalnie występuje dużo gruczołów łojowych. Dlatego objawy łojotokowego zapalenia skóry obserwujemy na obszarach takich jak:


fałdy nosowo-policzkowe,

środek czoła,

okolice brwi,

policzki,

zagłębienie brody,

górna warga,

okolice zauszne,

plecy,

klatka piersiowa,

uda.

Miejscem, które szczególnie upodobała sobie choroba, jest głowa. ŁZS rozwija się w miejscach nieowłosionych, gdzie jest dużo gruczołów łojowych, ale czasem zajmuje także jej nieowłosioną część.


Czy skóra przy ŁZS boli?


Przy łojotokowym zapaleniu skóry pojawia się też świąd, a skóra dość intensywnie piecze. Dolegliwości z biegiem czasu ustępują, a nasilają się w okresach intensywnego pocenia, czyli podczas upałów czy aktywności fizycznej.


Przebieg choroby i nasilenie zmian w dużej mierze zależy od wieku chorego. Przykładowo u niemowląt ŁZS przybiera postać grubej, tłustej łuski na skórze o białym lub żółtym zabarwieniu. Potocznie mówi się, że mamy wtedy do czynienia z ciemieniuchą.


Łojotokowe zapalenie skóry – co je wywołuje?


Winnymi rozwoju choroby są drożdżaki z rodzaju Malassezia, które zaburzają pracę komórek skóry, przez co dochodzi do nadmiernej produkcji łoju. Co ciekawe, drożdżaki te naturalnie występują w skórze, jednak u osoby zdrowej nie wywołują żadnych niepokojących objawów, z kolei u chorego przedostają się do warstwy rogowej naskórka i wywołują stan zapalny.


Stan zapalny przyspiesza produkcję naskórka, przez co na skórze tworzą się łuski. Naturalna bariera ochronna skóry zostaje naruszona, dzięki czemu drożdżaki mają ułatwiony dostęp do jej głębszych warstw. Niebagatelną rolę odgrywają nadmiernie produkowane kwasy tłuszczowe, które są pokarmem drożdżaków.


Kto jest najbardziej narażony na ŁZS?


U osób należących do grupy ryzyka prawdopodobieństwo wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry jest znacznie wyższe niż u innych. Na ŁZS najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością, a więc przede wszystkim osoby starsze i małe dzieci. 


Do rozwoju ŁZS często dochodzi u osób zmagających się z chorobami takimi jak:


cukrzyca,

Parkinson,

zapalenie trzustki,

zapalenie wątroby typu C,

nowotwory przewodu pokarmowego i oddechowego,

depresja,

padaczka,

HIV.

Łojotokowe zapalenie skóry – okres dojrzewania


Rzadko kiedy łojotokowe zapalenie skóry występuje przed okresem pokwitania. Jeśli jednak dojdzie do jego rozwoju, mocno daje się we znaki.


W okresie dojrzewania aktywność gruczołów łojowych się zwiększa. To właśnie wtedy skóra produkuje duże ilości sebum, przez co zaczyna się nadmiernie złuszczać, a włosy przerzedzać. 


Spowodowane jest to nie tylko wzrostem ilości łoju, ale przede wszystkim jego składem – zawartość trójglicerydów rośnie, a ilość kwasów tłuszczowych i estrów maleje. Dlatego właśnie ŁZS najczęściej występuje u osób młodych.

Czytaj dalej

Praktyczne porady dotyczące ochrony skóry z wykorzystaniem produktów konopnych Dermz