atopowe zapalenie skóry

Czy łuszczyca jest dziedziczna, genetyczne zmiany, choroby skóry

Czy łuszczycą można się zarazić? Sprawdź, które choroby skóry są dziedziczne.

Teoretycznie rzadko dziedziczy się choroby genetyczne, w praktyce dotykają one milionów ludzi. Wszystko przez błędny zapis informacji genetycznej przekazanej przez jedno z rodziców w materiale genetycznym komórki jajowej lub plemnika. 

Niestety chorób genetycznych nie da się uniknąć. Z niektórymi z nich medycyna sobie doskonale radzi, ale wobec większości wciąż pozostaje bezradna.

Choroby dziedziczne to nie tylko mukowiscydoza, anemia sierpowata czy daltonizm. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale niektóre choroby skóry również dostajemy w spadku po rodzicach. Z dalszej części artykułu dowiesz się, które choroby skóry są dziedziczne i przeczytasz krótką charakterystykę każdej z nich.

Dziedziczne choroby skóry – jakie są?

Na początku warto wiedzieć, że nawet jeśli Twój rodzic choruje na chorobę o podłożu genetycznym, to wcale nie oznacza, że i Ty na nią zapadniesz. Dopiero obecność dwóch kopii genu recesywnego uaktywnia chorobę. W praktyce bardzo rzadko zdarza się, żeby ktoś miał dwie kopie recesywnego genu, więc trzeba mieć naprawdę genetycznego pecha.

Atopowe zapalenie skóry

Jedną z chorób, w której rozwoju istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne, jest atopowe zapalenie skóry. Choć naukowcom udało się oszacować, jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia atopowego zapalenia skóry u dziecka w zależności od tego, czy jego rodzice są zdrowi, czy chorzy, to do tej pory nie udało się ustalić, jaki gen jest odpowiedzialny za tę chorobę.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Zachorowanie na atopowe zapalenie skóry w dużej mierze jest wynikiem interakcji z czynnikami środowiskowymi. Co może się przyczynić do uaktywnienia choroby?

 • warunki klimatyczne,
 • kosmetyki,
 • środki piorące,
 • pokarmy.

Czynniki te mają również niebagatelny wpływ na przebieg atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Przebieg atopowego zapalenia skóry jest różny, można go jednak podzielić na ostry i przewlekły. W fazie ostrej skóra jest mocno zaczerwieniona i swędzi, a na jej powierzchni pojawiają się strupki i rany, z kolei w fazie przewlekłej jest nieco słabszy rumień, lecz towarzyszy mu również bardzo nasilone swędzenie. Ponadto, w fazie przewlekłej występuje nadmierne rogowacenie skóry.

Łuszczyca

Inną dziedziczną chorobą skóry jest łuszczyca. Niektórzy z obrzydzeniem patrzą na chorych na łuszczycę, odsuwają się od nich w obawie o to, że się zarażą. Łuszczycą nie da się zarazić, gdyż jest ona chorobą uwarunkowaną genetycznie.

Łuszczyca – przyczyny 

Łuszczyca ma okresy remisji, kiedy to nie daje żadnych objawów i zaostrzeń, kiedy wykwity pojawiają się na różnych partiach ciała chorego. Oprócz genów, za wywołanie lub zaostrzenie objawów choroby mogą być odpowiedzialne czynniki zewnętrzne takie jak:

 • silny stres,
 • zakażenia drobnoustrojami,
 • ciąża i poród,
 • menopauza,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • alkohol i papierosy,
 • inne choroby.

Objawy łuszczycy

Łuszczyca daje charakterystyczne objawy na skórze, które dość łatwo zdiagnozować. Zmiany są spowodowane zaburzeniem procesu regeneracji naskórka i występują pod postacią wykwitów, czyli odstających od skóry grudek o czerwonobrunatnym kolorze, pokrytych białosrebrzystą łuską. Zmianom na skórze towarzyszy swędzenie i pieczenie, a przesuszona skóra często pęka i krwawi. Całość okraszona jest silnym bólem.

Łojotokowe zapalenie skóry

Choć główne podejrzenia względem wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry kieruje się w stronę zaburzeń hormonalnych, to okazuje się, że ta choroba skóry może być również dziedziczona. Wystąpienie objawów choroby jest jednak kwestią indywidualną i może być związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia zmian na skórze w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry są zaburzenia w zakresie wydzielania łoju w miejscach, gdzie występuje najwięcej gruczołów łojowych, w tym na owłosionej skórze głowy.

Choroba może uaktywnić się u chorych z obniżoną odpornością, w tym m.in.:

 • u nosicieli wirusa HIV,
 • u chorych na AIDS,
 • u cierpiących na nowotwory złośliwe.

Łojotokowe zapalenie skóry – objawy

Objawem choroby jest nie tylko tłusta skóra. Na skórze chorego pojawiają się plamy rumieniowe o nieregularnym kształcie, na których widać fragmenty złuszczającego się naskórka. Zmianom na skórze towarzyszy świąd i pieczenie.

Dolegliwości nie towarzyszą choremu przez cały czas, za to nasilają się np. w czasie upałów czy podczas aktywności fizycznej, czyli wtedy, gdy bardziej się poci.

Dziedziczne choroby skóry – jak sobie z nimi radzić?

W przypadku każdej z chorób konieczna jest wizyta u dermatologa. Specjalista musi postawić diagnozę, ocenić skalę problemu i zaplanować leczenie. Kuracja powinna być dobrana w oparciu o towarzyszące chorobie objawy i wnikliwy wywiad z pacjentem, dzięki temu jest duża szansa, że przyniesie pożądany skutek.

Jeśli chodzi o choroby skóry takie jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, trzeba być przygotowanym na długą i żmudną walkę, gdyż nie da się ich wyleczyć, można jedynie skutecznie złagodzić ich objawy i tym samym chwilowo „uśpić” chorobę.

Czytaj dalej

Czy choroby skóry głowy wpływają na kondycję włosów? Sprawdź, które choroby przyczyniają się do ich utraty
Czy choroby skóry głowy wpływają na kondycję włosów? Sprawdź, które choroby przyczyniają się do ich utraty