egzema

Egzema, co to za choroba? Czym jest egzema?

Egzema, co to za choroba? Czym jest egzema?

Swędzenie i pieczenie skóry, nieestetyczne zmiany w postaci grudek i pęcherzyków, nadmierne przetłuszczanie się skóry i włosów – to objawy, które jednoznacznie wskazują na egzemę. 

Egzema może mieć jednak różne postacie, dlatego należy dokładnie przyjrzeć się jej objawom, aby dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia. Sprawdź, po czym rozpoznać egzemę i jakie są jej rodzaje.

Z artykułu dowiesz się:

 • czy atopowe zapalenie skóry to egzema,
 • gdzie najczęściej pojawiają się zmiany,
 • jakie mogą być postacie egzemy,
 • czy można zapobiec egzemie?

Czy egzema i atopowe zapalenie skóry to to samo?

Atopowe zapalenie skóry (AZS), egzema i wyprysk kontaktowy to różne nazwy dla tej samej jednostki chorobowej. Jest to przewlekła choroba zapalna skóry, o charakterze nawrotowym. Egzema nie jest chorobą zakaźną, dlatego w żaden sposób nie można się nią zarazić. 

Zazwyczaj dziecko dziedziczy atopowe zapalenie skóry po rodzicach. Skóra osoby cierpiącej na tę chorobę nie stanowi wystarczającej bariery przed wnikaniem drażniących substancji ze środowiska, przez co często dochodzi u niej do alergii. 

Egzema może rozwinąć się już u noworodka. Nie ma jednak zasady, co do jej przebiegu – może przeminąć wraz z wiekiem, ale też towarzyszyć choremu do końca życia.

Gdzie najczęściej pojawiają się objawy choroby?

Tak naprawdę typowe dla egzemy zmiany skórne takie, jak pęcherzyki, grudki czy rumień mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Są jednak obszary, na których występują zdecydowanie częściej, niż na innych. Należą do nich:

 • policzki,
 • czoło,
 • skóra twarzy,
 • łokcie i kolana,
 • kark,
 • szyja,
 • stopy i dłonie.

Zmiany te są odgraniczone od obszarów niezmienionych zapalnie, mogą występować pojedynczo lub zlewać się ze sobą.

Egzema – czy da się jej zapobiec?

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania pojawieniu się niepożądanych zmian na skórze jest unikanie kontaktu z alergenem je wywołującym. Dlatego tak ważne jest, aby odkryć, co tak naprawdę jest przyczyną naszych problemów. 

Właściwa diagnoza ma kluczowe znaczenie dla leczenia egzemy. Skonsultuj się zatem z lekarzem, który pomoże Ci uporać się z uporczywymi objawami egzemy.

Jakie mogą być postacie egzemy?

Egzema może mieć różnoraki przebieg, dlatego wyróżnia się kilka jej postaci.

Wyprysk atopowy – atopowe zapalenie skóry (AZS)

Osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry mają skłonność do alergii. Skóra takich osób nie stanowi bariery dla wnikających ze środowiska drażniących ją substancji, przez co swobodnie przenikają one do jej głębszych warstw, stając się bezpośrednią przyczyną wystąpienia zmian alergicznych. Dodatkowo dochodzi do nadmiernej utraty wody ze skóry, przez co jest nadmiernie przesuszona.

Egzema w postaci atopowego zapalenia skóry najczęściej występuje u niemowląt. Dobra informacja jest taka, że zdecydowana większość chorych prędzej czy później wyrasta z egzemy, a objawy całkowicie ustępują.

Jak zniwelować objawy AZS u maluchów? Niebagatelną rolę odgrywa karmienie piersią, które zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia wykwitów na skórze. Opiekun dziecka chorego na atopowe zapalenie skóry musi też właściwie zadbać o jego skórę, czyli regularnie ją oczyszczać i nawilżać.

Kontaktowe zapalenie skóry wywołane czynnikami drażniącymi

Tej postaci egzemy towarzyszy rumień i pęcherzyki. Skóra zaczyna pękać, co powoduje ból i pieczenie. Jakie czynniki uznawane są za drażniące i wywołują przykre objawy? Zazwyczaj są to detergenty, wybielacze, proszki do prania i mydła. 

Podstawą walki z objawami egzemy w tym przypadku jest całkowite wyeliminowanie czynnika drażniącego. Najlepiej zaopatrzyć się w mydło oraz proszki i płyny do prania dedykowane skórze alergicznej. 

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

U osób, które cierpią na alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, w przeszłości musiało dojść do uczulenia się na konkretny alergen. Okazuje się, że skóra wtedy jest tak wrażliwa, że nawet niskie stężenie alergenu wywołuje silne i długo utrzymujące się zmiany na skórze.

Za wywoływanie alergicznego kontaktowego zapalenia skóry odpowiedzialne są takie alergeny jak:

 • nikiel (guziki, zamki błyskawiczne),
 • lanolina (kosmetyki),
 • barwniki,
 • żywica (kleje).
 • chromiany,
 • rośliny,
 • antybiotyki,
 • leki antyseptyczne.

Jak objawia się alergiczne kontaktowe zapalenie skóry? Wygląd zmiany w dużej mierze zależy od miejsca kontaktowego. Zazwyczaj jednak jest ona wyraźnie odgraniczona od zdrowej skóry.

Przy tej postaci egzemy należy szczególnie uważać, gdyż zmiany mogą przenosić się na inne obszary ciała. Najbardziej narażone na nią są osoby z bardzo cienką skórą.

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS)

Po czym poznać łojotokowe zapalenie skóry? Zwykle w jego przebiegu obserwuje się nadmierną produkcję łoju, ale też nie zawsze.

Na skórze może dodatkowo pojawić się czerwony i swędzący wykwit skóry. Zmiany chorobowe obserwuje się przede wszystkim tam, gdzie w skórze znajduje się dużo gruczołów łojowych, czyli np. na skórze głowy, w okolicy brwi czy w fałdach nosowo-policzkowych.

Czytaj dalej

Dowiedz się, czy jesteś w grupie ryzyka zakażenia koronawirusem.
Poznaj sprawdzone sposoby na egzemę!