atopowe zapalenie skóry

Czym są łuszczące się plamy na skórze?

Jak rozpoznać łuszczące się plamy na ciele?

Podrażniona i wysuszona skóra może mieć różnorakie podłoże. Wyraźnie łuszczące się  plamy mogą pojawiać się na twarzy, nogach czy rękach – niekiedy oprócz nieestetycznego wyglądu dodatkowo łuszczą się i swędzą. Przyczyną ich powstawania mogą być niekorzystne warunki atmosferyczne, alergeny, ale też choroby takie jak łuszczyca, grzybica czy atopowe zapalenie skóry.

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie są możliwe przyczyny łuszczących się zmian na skórze,
  • kiedy powinno się podejrzewać chorobę, a kiedy reakcję na kosmetyk.

Łuszczące się plamy na skórze – co mogą oznaczać?

Suche plamy na skórze wykazujące skłonność do łuszczenia to bardzo częsty powód wizyt u dermatologów. W pierwszej chwili trudno jest wskazać przyczynę wystąpienia zmian. Przy nieodpowiedniej diagnozie walka z nadmiernie przesuszoną skórą może zakończyć się fiaskiem.

Jak znaleźć winowajcę suchych plam na skórze?

Zdarza się, że przyczyna pojawienia się zmian jest dość błaha i łatwo ją wskazać. Łuszczące się plamy na skórze mogą wystąpić choćby po kontakcie skóry z detergentem czy kosmetykiem zawierającym w swoim składzie substancję nas uczulającą.

Wśród innych przyczyn suchych plam na ciele wymienia się:

  • zbyt długie przebywanie na słońcu,
  • branie długich kąpieli w gorącej wodzie,
  • działanie na skórę na zmianę niskich i wysokich temperatur.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Sucha skóra zazwyczaj jest cienka, zaczerwieniona i swędzi. Oprócz nadmiernego przesuszania się wybranych obszarów skóry w miejscach tych mogą pojawić się krosty czy grudki. Takie miejsca bywają podatne na podrażnienia i urazy. 

Aby ułatwić lekarzowi postawienie właściwej diagnozy i dobranie skutecznej terapii przed wizytą należy poobserwować swoją skórę. Podczas wizyty specjalista będzie zadawać szczegółowe pytania, które pomogą wyeliminować lub potwierdzić podejrzenia dotyczące przyczyny dolegliwości. Dobrze jest więc znać na nie odpowiedź.

Łuszczące się plamy na skórze – co może być ich przyczyną?

Z oczywistych względów skóra jest stale narażona na działanie różnych szkodliwych czynników, przez co często trudno jest znaleźć jednoznaczną przyczynę problemów dermatologicznych. W wielu przypadkach istnieje jednak podejrzenie, że mogło dojść do zaburzeń funkcjonowania organizmu.

Grzybica a suche plamy na skórze

Częstą przyczyną przesuszonych zmian na ciele jest grzybica. Grzybica jest chorobą zakaźną i można się nią zarazić poprzez kontakt z chorym lub z powierzchnią, na której znajdują się chorobotwórcze grzyby.

Jedną z najczęściej występujących postaci grzybicy jest grzybica stóp. W obrębie skóry kończyn dolnych dochodzi do łuszczenia się nadmiernie przesuszonej skóry, powstają grudki, pęcherze i zaczerwienienia, a wszystkiemu towarzyszy silny świąd.

Inną chorobą, w której przebiegu na skórze występują suche plamy, jest łupież pstry. Zmiany te przybierają barwę beżową lub różową, w dodatku swędzą, łuszczą się i ulegają odbarwieniu pod wpływem działania słońca.

Dobra informacja jest taka, że grzybicę można wyleczyć. Po wygraniu walki z grzybicą trzeba będzie ściśle przestrzegać zaleceń lekarza, gdyż choroba ta wykazuje tendencję do nawrotów.

Swędzące zmiany na skórze a łuszczyca

Masz łuszczące się plamy na skórze? To może być łuszczyca. W jej przebiegu skórę pokrywają właśnie suche plamy, które są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry i pokryte srebrzystobiałą łuską. Łuski z biegiem czasu odpadają, pozostawiając gładki i świecący się obszar naskórka (objaw świecy stearynowej). Zmiany zazwyczaj pojawiają się w okolicy kolan, łokci oraz owłosionej skóry głowy, rzadziej okolicy krzyżowej i tułowia.

Łuszczycy nie da się wyleczyć, przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Nawet przy stosowaniu się do zaleceń i całkowitym wyeliminowaniu objawów, choroba prędzej czy później da o sobie znać. Łuszczyca nie jest zaraźliwa, dlatego nie trzeba obawiać się przed kontaktem z osobami, które się z nią zmagają.

Egzema a łuszczące się zmiany na skórze

Nieprawidłowości w zakresie działania układu immunologicznego mogą prowadzić do różnorodnych zmian skórnych. Suche plamy często obserwują u siebie pacjenci z alergią kontaktową, tzw. egzemą.

Alergię kontaktową może wywołać tak naprawdę wszystko. W początkowym jej przebiegu obserwuje się nadżerki i ranki, z których może sączyć się ropa, oprócz tego skóra jest mocno zaczerwieniona, a chory odczuwa silny świąd. Gdy w porę nie wyeliminuje się czynnika drażniącego, dochodzi do wysuszenia skóry i zgrubienia naskórka.

Sucha i swędząca skóra a AZS

Widząc suche plamy na ciele, można też pomyśleć, że to atopowe zapalenie skóry (AZS). AZS to przewlekłe zapalenie u pacjentów z alergią na alergeny pokarmowe lub wziewne, jak również z nadwrażliwością na kosmetyki.

Nieestetycznie wyglądające plamy to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego na skórze pojawia się wysypka i grudki, a wszystko okraszone jest silnym swędzeniem. Zmiany lokalizują się w zgięciach łokciowych i kolanowych, a czasem też na twarzy.

Czytaj dalej

Krem z olejem konopnym CBD na gojenie
Czym jest maść konopna?