egzema

Czy grzybica skóry lub egzema jest zaraźliwa?

Czy egzemą lub grzybicą można się zarazić? Sprawdź!

Choć choroby skóry towarzyszą nam od lat, to nie mając z nimi bliskiej styczności, często nic o nich nie wiemy. Widząc nieestetyczne zmiany skórne u obcej osoby, podchodzimy do niej z dystansem w obawie przed zarażeniem. Ale czy aby na pewno każdą chorobą skórną można się zarazić? Jak to wygląda w przypadku grzybicy i łuszczycy? Odpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

 • jak rozpoznać grzybicę skóry,
 • czy grzybica skóry jest zaraźliwa,
 • czym charakteryzuje się egzema,
 • czy egzema jest zaraźliwa.

Grzybica skóry – charakterystyka choroby

Grzybica to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Wywołują ją grzyby chorobotwórcze tzw. dermatofity lub drożdżaki. Jej leczenie jest długie i żmudne, jednak najczęściej prowadzi do całkowitego pozbycia się choroby. Czy grzybica skóry jest zaraźliwa, a jeśli tak, to w jaki sposób się można nią zarazić?

Czym objawia się grzybica skóry?

Znaczną część wszystkich zakażeń grzybiczych stanowią zakażenia grzybicy skóry gładkiej. Wykwity lokalizują się zazwyczaj na kończynach dolnych i górnych. Cechy charakterystyczne zmian to m.in.:

 • wyraźne odgraniczenie od otoczenia – obrzeże zmiany jest pokryte grudkami i krostkami, ma silnie czerwony kolor i się łuszczy, z kolei jej środek sprawia wrażenie zdrowiejącej skóry,
 • obwodowe rozsiewanie,
 • silny świąd,
 • lokalizacja w okolicach odsłoniętych.

Im dłużej trwa zakażenie, tym ogniska zaczynają się pojawiać w coraz to nowszych miejscach lub ze sobą zlewać. Szczególną postacią choroby jest przewlekła grzybica skóry gładkiej.

W jej przebiegu na skórze występują złuszczające się sinoczerwone zmiany, które pojawiają się głównie na kończynach dolnych i pośladkach.

Grzybica skóry – czy jest zaraźliwa?

Odkąd zacząłeś czytać ten artykuł, nurtuje Cię pytanie, czy grzybica skóry jest zaraźliwa? Nie będziemy Cię dłużej trzymać w niepewności – niestety tak. W praktyce grzybicą można się dość łatwo zarazić, często ma przewlekły charakter, a wyleczona ma tendencję do nawracania.

Grzybicą zarazić się można poprzez bezpośredni kontakt z chorym lub z powierzchnią czy przedmiotem, na którym rozsiane są grzyby. Ulokowanie się grzybów na naszej skórze to jeszcze nie wszystko – potrzebują one do rozwoju ciepłego i wilgotnego środowiska. Dlatego kluczową rolę w profilaktyce grzybicy odgrywa prawidłowa higiena skóry, w tym w szczególności skóry stóp.

Egzema – co trzeba wiedzieć?

Pojęciem egzema określa się stan zapalny skóry, który zazwyczaj rozwija się w wyniku kontaktu skóry z konkretnym alergenem, ale nie tylko. Przyczyny egzemy mogą być alergiczne (egzogenne) lub niealergiczne (endogenne), a jej charakter może być ostry lub przewlekły. Pojawia się pytanie: czy egzema jest zaraźliwa?

Jak rozpoznać egzemę?

Najczęściej spotykaną formą egzemy jest wyprysk kontaktowy. Pojawia się w wyniku kontaktu alergenu ze skórą dokładnie w miejscu, w którym skóra miała z nim kontakt. W pierwszej kolejności pojawia się rumień z czerwonymi grudkami, które później przekształcają się w pęcherzyki. Następnie pęcherzyki pękają, pojawia się nadżerka, która po niedługim czasie zamienia się w strup.

Innym rodzajem egzemy jest wyprysk łojotokowy. Przybiera on postać żółto-brązowych plam, które są zaczerwienione i się łuszczą. Zmiany występują głównie na twarzy i owłosionej skórze głowy.

Dość często spotykaną odmianą egzemy jest również egzema dłoni. Narażone są na nią przede wszystkim osoby, które np. w swojej pracy mają częsty kontakt z drażniącymi substancjami. W grupie ryzyka znajdują się kosmetolodzy, fryzjerzy, osoby sprzątające czy pracownicy opieki medycznej.

Egzema – jak przebiega?

Proces powstawania wyprysku można podzielić na trzy fazy:

 • faza ostra – towarzyszy jej silny rumień, który pojawia się po kilku godzinach od momentu kontaktu skóry z alergenem. Dodatkowo na skórze pojawiają się pęcherzyki wypełnione ropą;
 • faza podostra – cechuje się umiarkowanym złuszczaniem się skóry oraz rumieniem pokrytym strupkami;
 • faza przewlekła – dochodzi do niej w wyniku długo utrzymującego się stanu zapalnego, przez co następuje przerost naskórka i nasilone złuszczanie.

Czy egzema jest zaraźliwa?

Nie musisz dłużej zastanawiać się, czy egzema jest zaraźliwa – odpowiedź brzmi: nie jest. Skoro choroba ta nie jest zakaźna, nie można się nią zarazić poprzez kontakt z osobą chorą. 

To istotna informacja, która wywiera niebagatelny wpływ na życie osób cierpiących na egzemę. Często są one odtrącane przez otoczenie przez swoją chorobę z obawy przed zarażeniem, a jak widać, takie postępowanie jest kompletnie bezzasadne. Dlatego, jeśli masz w swoim bliskim otoczeniu osobę zmagającą się z egzemą, okaż jej wsparcie i zrozumienie, czego najbardziej potrzebuje.

Czytaj dalej

Krem z olejem z nasion konopi z kannabidolem i olejkiem CBD
Jak zniwelować objawy łuszczycy paznokci? Podpowiadamy!