leczenie

Antralina – cudowny środek na łuszczycę? Czy warto ją stosować?

Antralina – tani i bezpieczny środek na łuszczycę

Łuszczyca jest chorobą nieuleczalną, na stałe wpisaną w życie chorego. Choć nie da się jej wyleczyć, to można skutecznie łagodzić jej objawy, podwyższając tym samym komfort życia.

Jednym z najpopularniejszych leków stosowanych w leczeniu łuszczycy zwyczajnej jest antralina. Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej o tym preparacie i zaletach jego stosowania w przebiegu łuszczycy.

Skóra z łuszczycą – jak wygląda?

Znakiem rozpoznawczym łuszczycy jest tzw. łuska. Skąd wzięła się ta nazwa? Zmiany na skórze chorego przybierają postać czerwonych lub czerwonobrunatnych, wyraźnie odgraniczonych od skóry grudek pokrytych białosrebrzystymi łuskami. Usunięcie łusek jest pierwszym i zarazem najważniejszym etapem leczenia.

Występowanie zmian łuszczycowych

Przebieg choroby może być różny w zależności od przypadku. U jednego chorego zmiany łuszczycowe występują punktowo, a u innego zajmują całe ciało. Charakterystyczne miejsca występowania zmian łuszczycowych to m.in.:

 • łokcie i kolana,
 • owłosiona skóra głowy,
 • ręce i stopy,
 • okolica lędźwiowo-krzyżowa,
 • paznokcie,
 • wyprostne powierzchnie kończyn górnych i dolnych.

Zmiany łuszczycowe najczęściej mają symetryczny rozkład.

Łuszczyca – przebieg choroby

Łuszczyca jest niezwykle podstępną chorobą, która przez pewien czas może nie dawać żadnych objawów, by później zaatakować ze zdwojoną siłą. Okresy zaostrzeń i remisji przeplatają się ze sobą. Wysiew zmian skórnych zwykle przychodzi wiosną i jesienią, często pod wpływem bodźców z zewnątrz. 

Zmiany łuszczycowe bolą i swędzą, a gdy dojdzie do ich pęknięcia, krwawią. Często towarzyszy temu nie tylko dyskomfort, ale też ogromny stres i uczucie wstydu.

Antralina – skuteczny środek w leczeniu łuszczycy

Z uwagi na to, że objawy łuszczycy występują na skórze, najpopularniejszą metodą łagodzenia zmian jest leczenie zewnętrzne. Właściwie dobrana kuracja i odpowiednia profilaktyka może sprawić, że zmiany łuszczycowe będą pojawiać się znacznie rzadziej niż dotychczas.

Chory musi więc szczególną uwagę poświęcać pielęgnacji wykwitów. Jednym ze środków, który daje najlepsze efekty przy regularnym stosowaniu, jest antralina.

Czy warto stosować antralinę?

Antralina, znana też pod nazwą ditranol lub cygnolina, to substancja stosowana w leczeniu chorób od przeszło 120 lat. Jest składnikiem maści będącej jednym z podstawowych leków stosowanych w leczeniu łuszczycy.

Ze względu na silne właściwości drażniące, antralinę zwykle stosuje się w tzw. terapii minutowej. W praktyce polega to na początkowym leczeniu maścią o najniższym stężeniu i nakładaniu jej jedynie na kilka minut. Czas ten sukcesywnie się wydłuża, a później wybiera maści o wyższym stężeniu antraliny w składzie.

Tak czy inaczej, aplikowanie maści z dodatkiem antraliny o niskim stężeniu jest bezpieczne dla chorego i niesie za sobą niskie ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych.

Antralina – działanie

Antralina to organiczny związek chemiczny należący do polifenoli. Otrzymuje się ją syntetycznie w formie bezzapachowego proszku o żółtej lub brązowożółtej barwie.

Warto też wspomnieć, że antralina jest pochodną chryzarobiny, naturalnie otrzymywanej z drzewa Andira araroba. Antralinę w leczeniu łuszczycy stosuje się ze względu na działanie:

 • bakteriobójcze,
 • przeciwłojotokowe,
 • grzybobójcze,
 • keratoplastyczne (wpływające na odbudowę naskórka),
 • keratolityczne (złuszczające).

Preparaty z antraliną w leczeniu łuszczycy

W terapii łuszczycy zwykle stosuje się środki z dodatkiem antraliny o niskim stężeniu 0,03-2% (rzadziej 5%). Obok antraliny w składzie specyfiku zwykle znaleźć można wazelinę, kwas salicylowy, a także wiele innych substancji o działaniu złuszczającym. Wybór preparatów z antraliną jest bardzo duży. Najczęściej występują w formie:

 • maści,
 • past,
 • kremów,
 • roztworów.

Najlepiej wybór specyfiku uzależnić od miejsca występowania objawów łuszczycy. Choć maści i kremy będą idealne do pielęgnacji wykwitów na łokciach i kolanach, raczej nie sprawdzą się w pielęgnacji skóry głowy. Wtedy najlepiej sięgnąć po roztwór, który zadziała bezpośrednio na skórę, nie brudząc przy tym włosów.

Leczenie antraliną – rady i wskazówki

Stosowanie preparatów z antraliną wykazuje dużą skuteczność w zwalczaniu łuszczycy, ale bywa bardzo uciążliwe. Głównym tego powodem jest działanie barwiące.

Antralina może zabarwić wszystko, z czym się zetknie – zarówno skórę, jak i ubranie, ale nie tylko. Wystarczy chwila nieuwagi, by zabrudzić kanapę i meble, przez co jej stosowanie bywa problematyczne. Antralina zabarwia skórę na brązowo a ubrania na czerwono, plamy po niej są trudne do usunięcia. Te na skórze do złudzenia przypominają opaleniznę i zanikają samoistnie po upływie kilku tygodni.

Specjaliści zalecają, by preparat z antraliną w składzie przechowywać w lodówce i chronić przed działaniem promieni słonecznych. Jeśli jego kolor zmieni się na szaroczarny, należy go wyrzucić – oznacza to utlenienie preparatu, a jego dalsze stosowanie może prowadzić do podrażnień skóry.

 

Czytaj dalej

Skutki uboczne stosowania naświetlania w leczeniu łuszczycy – sprawdź, jakie mogą wystąpić!
Leczenie homeopatyczne – co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!